زوج درمانی

چگونه خیانت همسرمان را پشت سر بگذاریم؟

خیانت همسر احتمالا مخرب ترین ضایعه ای است که یک فرد می تواند تجربه کند. برای اینکه فرد مورد خیانت همسر قرار بگیرد، ابتدا باید اعتماد صد در صدی و کامل به فرد مقابل داشته باشد. اگر در وهله اول به فردی اعتماد نداشته باشید، تقریبا غیر ممکن است که بگویید به شما خیانت شده است. بنابراین تعریف خیانت شامل عمل کسی است که اعتماد شما را به خودش مورد سوال قرار می دهد.

خیانت از طرف همسر و شریک زندگی یکی از بدترین احساساتی است که یک انسان می تواند تجربه کند. معمولا سیل هیجانات دردناکی مانند خشم، اندوه و شک را به همراه می آورد. با این حال داستان شما به همین راحتی به پایان نمی رسد و شما مسیر طولانی برای به روز اول برگشتن و تمام کردن سوگتان دارید و قطعا روزی می رسد که حال شما بهتر می شود.

آنچه در رابطه زناشویی خیانت تلقی می شود، شامل چه مواردی می باشد؟

رابطه جنسی خارج از چهارچوب ازدواج فقط یکی از انواع خیانت همسر است. خیانت در روابط می تواند شکل های مختلفی داشته باشد و هر کدام به شیوه خود آسیب زننده می باشند. موارد زیر تنها برخی از رایج ترین اشکال خیانت در روابط هستند:

 • شریک زندگی شما دائما نیازها و خواسته های خود را بر خواسته های شما ترجیح دهد
 • تجربه کردن خیانت عاطفی از طرف شریک زندگی
 • دفاع نکردن شریک زندگیتان از شما در مقابل دیگران
 • صادق و روراست نبودن همسرتان در مسائل مختلف با شما
 • سوء استفاده از نقاط ضعف و موارد آسیب پذیر شما علیه خودتان
 • دور شدن عاطفی شریک زندگیتان
 • تحت فشار دائمی برای تغییر کردن
 • شکایت کردن از رابطه خصوصیتان به نفر سوم
 • اولویت قرار ندادن رابطه زناشوییتان به سایر علایق و فعالیت ها
 • افشا اطلاعات خصوصی شما به دیگران بدون رضایت شما
 • بی احترامی به شما یا نقد کردنتان در حضور دیگران
تعریف خیانت در سیناپس

خیانت با انسان چه می کند؟

خیانت همسر می تواند تاثیرات عاطفی زیادی روی فرد بگذارد. همان طور که در بالا ذکر شد خیانت همسر اشکال متفاوتی دارد و به دلایل متفاوتی اتفاق می افتد، اما همه انواع خیانت یک ویژگی تعیین کننده مشترک دارند و آن این است که خیانت همسر می تواند زخم های عاطفی جدی را برای کسانی که مورد خیانت همسر واقع شده اند به جای بگذارد.

واکنش اولیه به خیانت همسر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برخی از افراد در ابتدا احساس تعجب و سردرگمی می کنند، در حالیکه برخی دیگر بلافاصله احساس خشم یا اندوه می کنند. همه ما با هم متفاوت هستیم و به موقعیت های ناخوشایند و آسیب زا به شیوه های مختلف واکنش نشان می دهیم.

در این مقاله، ما در مورد برخی از اقداماتی که بعد از مورد خیانت همسر قرار گرفتن لازم است انجام بدهید تا به وضعیت پایدار از نظر روانی برسید تا بتوانید بهترین تصمیم را برای ادامه رابطه ی خود بگیرید صحبت خواهیم کرد. این نکته حائز اهمیت است که بدانید شکل گیری دوباره اطمینان قطعا آسان نخواهد بود اما ارزش تلاش را دارد.

 1. به خودتان اجازه دهید احساسات خود را احساس کنید:

 برای بسیاری از احساسات شدید و تنش زا آماده باشید: نمی توان گفت که کدام احساس، احساس درستی برای تخلیه شدن هیجانات بعد از متوجه شدن مورد خیانت همسر قرار گرفتن است. ممکن است یک دقیقه احساس عصبانیت و ناامیدی کنید، سپس لحظه ای غمگین و یا غرق در احساس گناه شوید. این امر کاملا امری طبیعی است. سعی نکنید ماسک شجاع بودن را بزنید در عوض احساسات خود را بپذیرید و واقعا آن ها را احساس کنید تا بتوانید دلیل به وجود آمدن آن ها را بفهمید.

 • اگر احساس غم دارید، سعی نکنید آن را سرکوب کنید. اگر حوصله گریه کردن ندارید، حداقل زمانی را به خود اختصاص دهید و بگویید:
  ” من واقعا به خاطر اتفاقی که افتاده احساس ناراحتی می کنم و هیچ اشکالی ندارد که چنین احساسی داشته باشم.”
 • اگر عصبانی هستید، به دنبال راه های سالمی برای ابراز آن باشید، مانند نوشتن نامه به شریک زندگیتان و لازم نیست نامه را به او بدهید. همچنین ممکن است این احساس را از نظر فیزیکی بخواهید رها کنید، مانند رفتن برای دویدن یا رفتن به جایی خصوصی تا بتوانید فریادتان را رها کنید.
 1. کمی فضا بین خودتان و همسرتان ایجاد کنید:

یک قدم به عقب بردارید تا به خودتان فرصتی برای کنار آمدن با این رویداد بدهید: اگر هر بار که در خانه قدم می زنید با همسرتان رو در رو می شوید، کار کردن روی احساساتتان به شیوه ای سالم دشوار است، بنابراین به همسرتان بگویید که نمی توانید وانمود کنید که همه چیز خوب است. اگر ممکن است، ترتیبی دهید که یکی از شما حداقل چند روز در جای دیگری بماند تا شرایط و فضای کافی برای درک اینکه قرار است چه کاری انجام دهید، داشته باشید.

 • معمولا بهتر است چند روز صبر کنید تا بخواهید درمورد آنچه اتفاق افتاده صحبت کنید. به این ترتیب، شما واقعا می توانید افکار و احساسات خود را مرتب کنید؛ که این امر موجب می شود در طول گفتگو راجع به خیانت همسر صورت گرفته آرام تر باشید.
 1. خود را سرزنش نکنید:

خیانت همسر انجام شده از طرف شریک زندگیتان قطعا تقصیر شما نیست: وقتی مورد خیانت همسر قرار می گیرید، سخت است که به این فکر نکیند که کدام حرف یا رفتارتان باعث شده است تا شریک زندگیتان به شخص دیگری روی بیاورد. مسئله این است که مهم نیست در یک رابطه چه اشتباهی پیش آمده است، بلکه مهم این است که شریک زندگی شما کسی است که تصمیم گرفته است خیانت همسر کند و او تنها مقصر است. حتی اگر از چیزی در رابطه ناراضی بوده اند می توانستند به گونه ای دیگر با آن برخورد کنند.

 • شریک زندگی شما حتی ممکن است سعی کند با گفتن جمله ای مانند” توجه کافی از شما دریافت نکردم” یا ” ما اخیرا خیلی با هم بحث کرده ایم” بخواهد خود را تبرئه کند اما شما باید بدانید که هیچ یک از این موارد خیانت همسر کردن او را توجیه نمی کند.
 1. راهی برای ابراز احساسات خود پیدا کنید:

نگه داشتن احساسات خود در درونتان شیوه ای سالم و صحیح نیست: تنها خودتان می دانید که چگونه به راحت ترین روش می توانید احساسات خود را بروز دهید. بسیاری از افراد ترجیح می دهند با افراد مورد اعتمادشان صحبت کنند، افرادی مانند یک عضو حامی از خانواده، یک دوست صمیمی و یا یک درمانگر

 • اگر کسی نیست که دوست داشته باشید با او درمورد اتفاقی که رخ داده است صحبت کنید، سعی کنید آنچه را که در حال تجربه کردن آن هستید را بنویسید. مکاتبه و نوشتن می تواند یک روش قدرتمند برای کمک به کنار آمدن با احساسات مختلف و پردازش آن ها باشد.
 • همچنین گفتن اینکه عمل همسرتان( خیانت همسر او) چه احساسی در شما ایجاد کرده است می تواند کمک کننده باشد. با این حال فقط در صورتی این کار را انجام دهید که مطمئن باشید که گفتگویتان به بحث و جدل تبدیل نمی شود.
 1. مراقب خودتان باشید:

مراقب از خودتان را اولویت اصلیتان قرار دهید: هنگامی که با قلبی پر از درد مواجه می شوید، بیش از هر کاری دلتان می خواهد در تخت بخزید و یا غذا نخورید و یا فقط تمایل به خوردن غذاهای ناسالم پیدا می کنید. اگر انجام این کارها فقط مدت زمانی کمی را به خود اختصاص می دهد، مشکلی نیست اما بعد از گذشتن یک روز یا بیشتر به خودتان بیاید. ابتدا دوش بگیرید، خوراکی مغذی بخورید و از نظر جسمانی به روال عادی خود برگردید. هنگامی که از نظر فیزیکی از خودتان مراقبت می کنید، این مراقبت در واقع تاثیر بسیار زیادی بر احساس و سلامت روانی و عاطفیتان می گذارد.

 • زیاد به خودتان فشار نیاورید. اگر در محل کار مانند قبل عالی عمل نمی کنید و یا به فرزندتان زمان بیشتری برای تماشای تلویزیون و یا بازی های کامپیوتری می دهید هیچ اشکالی ندارد. فقط لازم است بدانید این زمان و احساس دور شدن از خود واقعیتان می گذرد و شما دوباره به زودی احساس خواهید کرد که خودتان هستید.
 • برای اموری که به شما احساس خوبی می دهد زمان بگذارید. به عنوان مثال، ممکن است به یک مکان زیبا در فضای باز بروید، نمایش یا فیلم مورد علاقه تان را تماشا کنید، چیزی بپوشید که به شما احساس شگفت انگیزی می دهد. تعلل نکنید و هر کاری که احساس خوبی به شما در این موقعیت می دهد را انجام دهید.
 • از مکانیسم های مقابه ای ناسالم مانند مصرف مواد مخدر یا آرامش بخش هایی بدون نسخه روان پزشک اجتناب کنید. گرچه ممکن است آن ها به طور موقت احساس بهتری در شما ایجاد کنند، اما فقط اوضاع را در مدت زمان طولانی بدتر می کنند.
 1. سعی نکنید انتقام بگیرید:

قبل از انجام هر کاری کمی درنگ کنید: زمانیکه احساس عصبانیت می کنید گاهی اوقات می خواهید که طرف مقابلتان به اندازه شما صدمه ببیند و احساسی که شما در حال تجربه آن هستید را نیز تجربه کند. به همین دلیل، ممکن است وسوسه شوید که به همسرتان خیانت همسر کنید و رابطه ای در خارج از چهارچوب ازدواج داشته باشید. اما در دراز مدت، این اعمال باعث نمی شوند که شما احساس بهتری داشته باشید و اگر در نهایت تصمیم بگیرید که با خیانت همسر همسرتان کنار بیایید و اقدامات لازم را انجام بدهید، این اقدام می تواند کار را بسیار دشوار کند.

 1. به افراد و سیستم حامی خود تکیه کنید:

مهم است که با کسی درمورد وضعیت خود صحبت کنید که به شما اهیمت می دهد:  با اعضای خانواده و دوستانی که بیشتر به آن ها اعتماد دارید در ارتباط باشید و درمورد احساس خود با آن ها گفتگو کنید و به یاد داشته باشید تا جایی با آن ها صحبت کنید و احساساتتان را به اشتراک بگذارید که احساس راحتی می کنید. ایجاد حلقه امن با دوستان مورد اطمینان و انسان های امن می تواند برای وضعیت شما بسیار شفابخش و کمک کننده باشد.

 • اگر نیاز دارید، از افراد حامی خود بخواهید تا در مواردی مانند تهیه غذا و مراقبت از کودکان به شما کمک کند تا زمانی که بتوانید با احساسات خود کنار بیایید و به روال عادی زندگی برگردید.
 • ایده خوبی است که به طور خصوصی با یک روان درمانگر ملاقات کنید تا به شما در انجام تصمیمات مختلف کمک کند. اگر فکر می کنید ممکن است بخواهید در رابطه خود با همسرتان باقی بمانید و رابطه را حفظ کنید، به شدت پیشنهاد می شود که به زوج درمانگر مراجعه کنید.
 1. وقت خود را صرف اینکه برای آینده رابطه تان چه تصمیمی خواهید گرفت، کنید:

اجازه ندهید کسی شما را مجبور به ماندن یا رفتن کند: اگر مطمئن نیستید که می خواهید به رابطه خود پایان دهید یا به شریک زندگی خود فرصت دیگری بدهید، کاملا طبیعی است. فراموش نکنید که شما تنها کسی هستید که برای موقعیت خود تصمیم می گیرید. همانطور که در حال تصمیم گیری هستید، به این فکر کنید که چرا شریک زندگیتان خیانت همسر کرده است و اینکه آیا احساس می کنید دوباره می توانید به او اعتماد کنید. فقط به یاد داشته باشید که پاسخ به این سوالات معمولا تنها با گذشت زمان مشخص می شوند، بنابراین برای تصمیم گیری فورا عجله نکنید.

 1. اگر تصمیم گرفتید با هم بمانید به تدریج اعتماد را بازسازی کنید:

این تصمیم می تواند زمان و کار زیادی ببرد: برای همه ی ما تجربه خیانت همسر می تواند تجربه دردناکی باشد، اما خیانت همسر همیشه به معنای پایان یک رابطه نیست. اگر احساس می کنید که شریک زندگیتان واقعا از اشتباه خود  پشیمان است و به نظر می رسد که او کاملا متعهد به اصلاح رابطه است، ممکن است تصمیم بگیرید که رابطه ازدواج خود را حفظ کنید. این امر به این معنی نیست که گرفتن این تصمیم و اقدام به ماندن در رابطه آسان است، بلکه به ارتباطات گسترده و صادقانه فراوانی نیاز دارد. ایده خوبی است که از یک زوج درمانگر کمک بگیرید تا در این فرآیند دشوار به شما کمک کند.

 • هر سوالی که در حیطه خیانت همسر از همسرتان دارید را بپرسید و از پرسیدن آن سولات تردید نداشته باشید. اگر آن ها مشتاق به بازسازی اعتماد شما هستند، باید درمورد آنچه اتفاق افتاده کاملا شفاف باشند.
 • متخصصان می گویند معمولا ۱۸ تا ۲۴ ماه طول می کشد تا یک زن و شوهر پس از مواجه با خیانت همسر رابطه شان بهبود بیابد. بنابراین اگر فراز و نشیب هایی در این مسیر وجود دارد، متعجب نشوید.
 1. برای بهبود رابطه خود به مسائل اساسی رسیدگی کنید:

تنها زمانی می توانید با هم بعد از خیانت همسر به جلو بروید که دوباره از نو شروع کنید: برای انجام این کار، هر دوی شما باید با یکدیگر درمورد اینکه کجا اشتباه پیش رفته صادق باشید. به عنوان مثال، شاید شما از نظر نیازهای جنسی در نقاط متفاوتی ایستاده باشید. پس بهترین کار برای دوباره با هم بودن و نزدیکی دوباره این است که ریشه مشکلات را پیدا کنید و با هم به حل آن ها بپردازید. نکته مهم در این مورد این است که بدانید اگر در جایی از رابطه شما دچار اشتباه شده اید باز نباید خود را در رخ دادن خیانت همسر مقصر بدانید.

 • به عنوان مثال، اگر همسرتان به این دلیل که به اندازه کافی رابطه جنسی ندارید به شما خیانت همسر کرد، می توانید روزهای معینی از هفته را برای انجام این کار و حل این مشکل اختصاص دهید.
 • گاهی اوقات افراد به دلیل میلی که در درونشان به انجام رویدادهای جدید و هیجان انگیز دارند، خیانت همسر می کنند. اگر اینطور باشد، باید فرد با این میل مبارزه کند و بر آن غلبه کند و زمانی که شما مطمئن شدید که او بر این میل غلبه کرده است و متعهدانه می خواهد رابطه را از سر بگیرد و تغییرات اساسی را در خودش ایجاد کند می توانید او را حمایت کنید.
 1. اگر فکر می کنید همسرتان و اتفاقات پیش رو تغییر نمی کند می توانید رابطه را تمام کنید:

به محض اینکه متوجه خیانت همسر شدید به رفتار همسرتان توجه کنید: اگر شریک زندگیتان مقصر بودن خود را در اتفاقات رخ داده نپذیرفت، در آینده متعهد به تغییر نشد و یا عادت به خیانت همسر کرد، برای شما دو نفر حفظ رابطه قطعا سخت خواهد شد و احتمالا به رابطه تان مهر پایان خواهید زد. همچنین ممکن است چون تمایلی برای کار کردن  بر روی رابطه ای که خراب شده است را ندارید بخواهید آن را تمام کنید. بهتر است در اینجا یک استراحت داشته باشید و همه جوانب را بسنجید؛ زیرا تلاش نیمه کاره می تواند در دراز مدت باعث آسیب دیدن بیشتر احساسات شما شود.

 1. همسرتان را ببخشید:

این کار را انجام بدهید چه تصمیم به ماندن بگیرید و چه بخواهید بروید: بخشش ممکن است غیرممکن به نظر برسد، به خصوص در ابتدا. با این حال، حتی اگر تصمیم به جدایی برای همیشه دارید، بسیار مهم است که راهی برای بخشیدن شریک زندگی خود پیدا کنید. سعی کنید آنها را به‌عنوان فردی که مرتکب اشتباه شده‌اند ببینید، نه هیولایی که فقط برای صدمه زدن به شما آمده است. این کار در درازمدت بسیار آسان‌تر می‌شود.

بعد از خیانت همسر چه کنیم

کلام پایانی

گرچه خیانت همسر یکی از تلخ ترین تجربه هایی است که می توانید در طول رابطه زناشوییتان تجربه کنید، اما باید بدانید که ماندن در سوگ آن می تواند تا همیشه ادامه داشته باشد. چه تصمیمتان به جدایی و چه تصمیمتان به حفظ رابطه ارزشمند است. فقط باید مطمئن شوید که هیچ یک را عجولانه اتخاذ نمی کنید. ما سعی کردیم در این مقاله چکیده ای از مهم ترین اقدامات لازم جهت مقابله با  هجوم احساسات منفی بعد از مواجه با خیانت همسر و تصمیم گیری نهایی برای بخشیدن، تمام کردن و یا حفظ رابطه را بررسی کنیم.

شما می توانید با استفاده از دکمه های زیر این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و با سوالات خود را در قسمت نظر ها از ما بپرسید .

ادامه مطلب
راه کارهای مقابله با طلاق عاطفی و 7 نشانه اصلی آن
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *