مشاوره قبل ازدواج

معیار انتخاب همسر

حضور آرامش بخش یک فرد در کنارتان در مراحل سخت زندگی همان چیزی است که به آن نیاز دارید و یکی از معیار انتخاب همسر می باشد ، پس چه بهتر است که آن فرد با شخصیتتان همخوانی داشته باشد و بتواند شما را درک کند. 

از این رو؛ انتخاب همسر می تواند برای هر کسی چالش بر انگیز باشد، اما می توانید معیارهایی را برای خود تعیین کنید تا در این مسیر درست قدم بردارید. معیار انتخاب همسر، شخصی که می خواهید بقیه عمر خود را با او بگذرانید واقعا نیازمند توجه بالا و همینطور هیجان انگیز است. 

بعد از تعیین معیار انتخاب همسر ما به شما پیشنهاد می کنیم که حتما مقاله قبل از خاستگاری چه کنیم؟ را مطالعه کنید. 

برای انتخاب درست، شما هم باید به ندای قلب خود گوش دهید و همچنین از منطق خود بهره ببرید. البته که عشق در انتخاب همسر معیاری مهم است، اما شما باید عواملی دیگر را نیز در معیار انتخاب همسر در نظر بگیرید تا ازدواجی سالم داشته باشید. ما در این مقاله، نکاتی را گردآوری کرده ایم تا به شما کمک کند در تعیین معیار انتخاب همسر درست عمل کرده و این مرحله را با موفقیت پشت سر بگذرانید. 

برریسی ازدواج
 1. اولویت های معیار انتخاب همسر  خود را تعیین کنید:

 • تصمیم بگیرید که چه نوع سبک زندگی می خواهید داشته باشید:

این تصمیم یک تصمیم مهم است، از این رو شما و شخصی که می خواهید به عنوان شریک زندگیتان انتخاب کنید باید درمورد نحوه گذراندن اوقات فراغت خود، نحوه تعامل با دوستان و انواع رفاه مادی که در زندگی می خواهید، ایده های سازگاری و نسبتا مشابهی داشته باشید. 

در حالیکه مجبور نیستید همه ی کارهای مشابهی را که شریک زندگیتان انجام می دهد دوست داشته باشید، اما نباید درمورد اموری که نیاز به تصمیمات و یا تعهدات اساسی دارند اختلاف نظر عمده ای داشته باشید.

برای مثال، در رابطه ای که در آن یکی از زوج ها دوست دارد اخر هفته فوتبال تماشا کند و یکی علاقه دارد که آخر هفته ها مستند تماشا کند، احتمالا می توانند با هم به توافق برسند و زمان دیدن برنامه مورد علاقه خود را از قبل برنامه ریزی کنند.

از سوی دیگر اما، اگر یکی از زوجین بخواهد خانه ای برای سرمایه گذاری بخرد و دیگری علاقه ای به سرمایه گذاری در املاک نداشته باشد، ممکن است این مورد و از این قبیل موارد، موانعی بزرگ بر رضایت بخش بودن رابطه در دراز مدت باشند.

 • تصمیم بگیرید که کجا می خواهید زندگی کنید:

گاهی اوقات موقعیت مکانی کلید خوشبختی زوجین است. مردم اغلب می خواهند در نزدیکی دوستان یا خانواده شان زندگی کنند یا در مکان هایی زندگی کنند که دسترسی به طیف وسیعی از امکانات و تسهیلات امکان پذیر باشد. 

در این مورد معیار انتخاب همسر، مهاجرت و نقل مکان زندگی به شهر یا کشور دیگر نیز بسیار حائز اهمیت است. در همان ابتدا، باید در انتخاب همسر، به این نکات که در کجا و چه مکانی می خواهید زندگی مشترک خود را آغاز و ادامه دهید گفتگو کنید.

 • تصمیم بگیرید که آیا بچه می خواهید یا نه:

این تصمیم بسیار مهمی است، شاید مهم ترین تصمیمی است که با شریک زندگی خود می گیرید. با این وجود، تعداد قابل توجهی از زوج ها قبل از اینکه بخواهند به یک رابطه طولانی مدت یا همان ازدواج متعهد شوند، در این مورد به اندازه کافی صحبت نمی کنند. با توجه به اینکه فرزند داشتن و تربیت او مسئولیتی بزرگ است باید حتما این گزینه را در معیار انتخاب همسر خود قرار دهید.

 • تصمیم بگیرید که فرهنگ و مذهب چقدر برای شما مهم است:

سنت های فرهنگی یا مذهبی بسیاری از مردم بخش بزرگی از زندگی آن ها را تشکیل می دهد. برای برخی داشتن اصول مذهبی و یکسری از ارزش های فرهنگی بسیار حائز اهمیت است. قبل از اینکه به کسی متعهد شوید، مهم است که یک ایده صادقانه درمورد اینکه آیا مهم است که همسرتان در جنبه های فرهنگی و مذهبی مانند شما باشد یا نه، داشته باشید.

 شما باید در این معیار انتخاب همسر با خودتان صادق بوده و تعیین کنید که آیا می توانید فردی را با ارزش های متفاوت فرهنگی یا مذهبی برای ازدواج بپذیرید و در کنار او رابطه ای سالم داشته باشید.

 آمارهای مختلف از سراسر جهان نشان داده است که  افراد از نژاد و قومیت ها، مذاهب و فرهنگ های مختلف نیز کاملا قادر به داشتن روابط دراز مدت شاد و سالم هستند. با این حال، باید به ویژگی های شخصیتی خود و ارزش های خود نیز دقت کنید.

 • تصمیم بگیرید که چگونه می خواهید پول خود را خرج کنید:

بحث های مادی به باور خیلی ها ممکن است بحثی غیر ضروری برای اوایل آشنایی و مهم تر از آن معیاری برای انتخاب همسر باشد. همانطور  که می دانید مادیات نقش مهمی در روند زندگی یک زوج  ایفا می کند.

 برای مثال، چه در نوع شغلی که باید زوجین انجام دهند و چه در تعیین سبک زندگی خود براساس میزان درآمد و یا حتی مدت زمانی که باید مشغول به کار باشند؛ از این رو صحبت صریح درمورد روش هایی که برای پس انداز و خرج کردن پول به عنوان یک زوج برنامه ریزی خواهید کرد امری ضروری است.

به عنوان نمونه ای از انواع تصمیمات مالی که زوج ها باید اتخاذ کنند، این را در نظر بگیرید: در یک رابطه زناشویی ممکن است یکی از زوجین بخواهد اوایل دهه سی سالگی اش را با سفرهای زیاد و کاوش در جهان سپری کند و دیگری این زمان را بخواهد صرف موفقیت شغلی و ترقی در آن و پس انداز کردن درآمدش برای خریدن خانه ای بزرگتر کند. 

از همین جهت چون این دو فرد نمی توانند مسیر مشترکی را طی کنند، لازم است که قبل از ورود به رابطه درمورد این مسائل گفتگو واضح و شفافی را انجام داد.

 • تصمیم بگیرید که چگونه می خواهید شریک زندگی شما در خانواده تان جفت و جور شود و بالعکس:

خانواده طرز فکر و عمل ما را در طول زندگی شکل می دهد. داشتن تصویری واضح از اینکه چگونه می خواهید شریک زندگیتان نقشی مناسب در خانواده تان داشته باشد و همچنین اینکه شما چه جایگاهی در خانواده همسرتان باید داشته باشید می تواند شما را در مسیر انتخاب همسر بسیار کمک کند.

 نحوه برخورد خانواده شما با همسرتان و یا چگونگی تعامل خانواده او با شما تاثیر زیادی بر رابطه زناشوییتان می گذارد و از آنجاییکه نکته ای قابل اهمیت است باید قبل از وارد شدن به رابطه ازدواج تصویر ذهنی و معیارهای قابل سنجشی از آن داشته باشید.

 • نقش های خانوادگی را از قبل تعیین کنید:

یکی از مهم ترین اختلافاتی که در حین ازدواج و زندگی مشترک به وجود می آید درگیری بر سر مشخص نکردن وظایف و نقش ها است. برای مثال، اینکه چه کسی از کودکان مراقبت کند، چه کسی به تکالیف آن ها رسیدگی کند، خرید خانه به عهده کدام باشد و از این قبیل موارد.

 برای پیشگیری از رخ دادن این مسائل و به مشکل نخوردن در انتخاب همسر بهتر است، تعیین نقش های متفاوت خانوادگی یکی از معیارهای اصلی در معیار انتخاب همسر برایتان باشد.

 • اختلاف سنی در ازدواج

اختلاف سنی در ازدواج یکی از مواردی هست که ممکن است برای بعضی از افراد میزان این اختلاف یا بزرگتر کوچیکتر بود همسر اینده از خودشان خیلی مهم باشد اما باید دید اینکه وقتی به اطراف نگاه میکنیم معمولا مردان در ازدواج بزرگتر از زن ها هستن چه دلیلی دارد و ایا رعایت نکردن این موضوع و این قانون نا نوشته ممکن است در آینده روی کیفیت زندگی ما تاثیر داشته باشد یا نه؛

 در مقاله اختلاف سنی در ازدواج ما به طور کامل به این موضوع پرداختیم و راه پیدا کردن سن مناسب همسر اینده شما را اموزش می دهیم . 

بررسی ازدواح موفق
 1. تعیین شریک زندگی ایده آل خود:

 • سوالات زیادی بپرسید:

در مراحل اولیه یک رابطه سعی کنید سوالات زیادی بپرسید. همانطور که با یک فرد جدید ملاقت می کنید و شروع به قرار گذاشتن می کنید، با او در مورد مسائل اساسی شروع به گفتگو کنید. از او بپرسید که دوست دارد چه ویژگی در شریک زندگی  آینده خود ببینند، اهداف و برنامه های بلند مدت او چیست. اخلاق، علایق و دیدگاه معنوی طرف مقابل می تواند معیارهایی مناسب برای انتخاب همسر باشد.

باید سوالاتی را در همه زمینه های سبک زندگی در نظر بگیرید که از مهمترین های معیار انتخاب همسر است . به عنوان مثال، آیا شما دو نفر درمورد مسائل مادی نگرش یکسانی دارید؟ آیا مشکلی در گذشته او بوده که حل نشده باشد و امکان داشته باشد در آینده دوباره بروز دهد؟ 

آیا اگر بخواهید شغل خود را تغییر دهید یا پیشرفت کنید، او حمایت و درک خواهد کرد؟ 

ما در مقاله ی ۱۲ سوال قبل ازدواج به این موضوع بیشتر پرداختیم

 • از تجربیات روابط گذشته خود استفاده کنید:

اگر در تعیین معیار انتخاب همسر مشکل دارید، به رابطه ای که قبلا در آن بوده اید فکر کنید.

 انتخاب هایی که در روابط خود انجام می دهید، آگاهانه یا ناخودآگاه می توانند به شما کمک کنند تا انتظاراتی که از شریک زندگیتان معیار انتخاب همسر دارید و بدنبال آن هستید و حتی مواردی که ممکن است لازم باشد روی آن ها کار کنید تا رابطه ای سالم را بهبود ببخشید، را تجربه کرده و راحت تر در تشخیص معیار انتخاب همسر عمل کنید. 

مثلا یک مسئله مهم که در مشاوره قبل از طلاق به ان پرداخته می شود استفاده از تجربیات روابط گذشته می باشد. در ادامه به ذکر چندین سوال که برای شما در معیار انتخاب همسر کمک کننده است می پردازیم:

 • چه ویژگی را در شخص مورد نظر قبلی دوست داشتید؟
 • از انجام چه کاری با او بیشتر لذت بردید؟
 • درمورد چه اموری با او اختلاف نظر داشتید؟
 • در چه مواردی از او انتقاد می کردید؟
 • او به چه دلیلی شما را مورد انتقاد قرار می داد؟
 • چرا رابطه با او به پایان رسید؟
 • اهداف زندگی خود را مشخص کنید:

دو نفری که زندگی خود را با یکدیگر می خواهند بگذرانند باید تقریبا در تمام تصمیمات اصلی و عمده زندگی نظراتی سازگار داشته باشند. اختلاف نظر درمورد یک جنبه مهم و غیر قابل مذاکره فقط باعث متوقف شدن رابطه تان حتی درصورت کنار آمدن با مسائل می شود؛ زیرا در دراز مدت دیگر نمی توانید با اختلاف نظر عمده در مورد مسائل اصلی زندگی کنار بیایید. 

از این رو درمورد اهدافتان با نگرشی باز و صادقانه برخورد کنید و تلاش برای دروغ گفتن درمورد اهداف برای بودن با شخص مورد نظر فقط باعث رنجش شما و او در رابطه زناشویی می شود. برای این کار باید اولویت های خود را زیر نظر بگیرید. در ادامه به چند سوال مهم اشاره می کنیم که قبل از تعیین معیار انتخاب همسر باید خودتان پاسخ آن ها را بدانید:

 • کجا می خواهم زندگی کنم؟
 • آیا می خواهم در خانه فعالیت کنم یا در محیط بیرون از منزل؟
 • چه نوع دستاوردی در زندگی می خواهم؟
 • چه سبک زندگی را می خواهم برگزینم؟
 • دید دقیق و کاملی  از خود داشته باشید:

سفر برای یافتن شریک زندگیتان با سفری برای خودشناسی شروع می شود! برای اینکه بدانید چه کسی برای شما بهترین خواهد بود، باید دقیقا بدانید چه کسی هستید. باید بدانید چه چیزی را دوست دارید و چه چیزی را دوست ندارید، در چه چیزی استعداد دارید و در چه زمینه ای توانایی کافی را ندارید. 

بسیار اهمیت دارد که بدانید از زندگی چه می خواهید و در مرحله بعد از شریک زندگیتان چه انتظاراتی دارید. اگر در خودشناسی به مشکل برخوردید می توانید به روان درمانگر مراجعه کنید تا این فرآیند را به خوبی طی کنید.

مهم تر از همه در تعیین معیار انتخاب همسر این است که خودتان را دوست داشته باشید حتی در کنار تمام عیب ها و نقص هایتان. اگر نتوانید خودتان را دوست داشته باشید، نمی توانید انتظار داشته باشید که کسی شما را دوست داشته باشد.

 اگر از خود تصور منفی داشته باشید به احتمال بالایی این دید منفی در رابطه تان نیز تاثیر می گذارد؛ پس قبل از هر اقدامی برای معیار انتخاب همسر تمرکزتان را بر خودشناسی بگذارید.

 • فعال باشید:

برای هر فردی، یک شخص مناسب وجود دارد، تنها کاری که باید انجام دهید این است که او را پیدا کنید!

 اگر هیچ تلاشی برای ملاقات با افراد جدید، امتحان کردن رویدادهای جدید یا حتی ترک خانه انجام نمی دهید احتمال پیدا کردن همسر مناسب بسیار کم می شود و معیار انتخاب همسر درست را پیدا نمی کنید. سعی کنید حداقل بخشی از اوقات فراغت خود را صرف شرکت در رویدادهای اجتماعی سرگرم کننده، آشنایی با افراد جدید و به طور کلی خروج از منطقه امن خود و وارد شدن به دنیای اطراف خود کنید.

کلام پایانی:

در این مقاله با مهم‌ترین معیار انتخاب همسر آشنا شدیم. معیارهایی که هرکس باید آن‌ها را نسبت به خود بازتعریف کند. تذکر یک نکته در اینجا ضروری است: همسر شما نباید کاملاً مشابه شما باشد و قطعاً تفاوت‌هایی با شما خواهد داشت. اگر به دنبال فردی بگردید که همه‌چیزش مشابه شما باشد، کار سختی خواهید داشت. 

زیبایی‌هایی زندگی از دل تفاوت‌های میان انسان‌ها رقم می‌خورد. شما باید سعی کنید با شرکت در جلسات مشاورۀ پیش از ازدواج  مهم‌ترین معیار انتخاب همسر خود را با فرد مقابل مطابقت دهید. علاوه بر این، ما در این مقاله معیار انتخاب همسر را به دو بخش تقسیم بندی کردیم. ابتدا شما باید اولویت ها و اهداف خود را شناسایی کنید و در مرحله دوم به سمت انتخاب همسر قدم برداشته و معیار انتخاب همسر خود را تعیین کنید.

شما می توانید با استفاده از دکمه های زیر این متن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و سوالات خود را در قسمت نظرها از ما بپرسید .

ادامه مطلب
قبل از خواستگاری چه کنیم؟
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *