سکس تراپی

افسردگی بعد از رابطه جنسی

رابطه جنسی قرار است به شما احساس رضایت بدهد، اما اگر احساس افسردگی بعد از رابطه جنسی کردید، بدانید تنها نیستید. لی لیز روانپزشک متخصص در رابطه جنسی می گوید:

” معمولا رابطه جنسی به دلیل ترشح دوپامین و افزایش سروتونین خلق و خو را بهبود می بخشد و از افسردگی  و افسردگی بعد از رابطه جنسی جلوگیری می کند.”

با این حال او می گوید:

” احساس افسردگی بعد از رابطه جنسی، حتی رابطه جنسی خوب و رضایت بخش، امری است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود تجربه می کنند.”

یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ نشان داد که ۴۱ درصد از مردان این احساس افسردگی بعد از رابطه جنسی را در طول زندگی خود تجربه کرده اند. مطالعه دیگری نشان داد ۴۶ درصد از زنان حداقل یک بار در طول زندگی احساس افسردگی  بعد از رابطه جنسی (سکس) را داشته اند

ممکن است بعد از رابطه جنسی و هنگامی که هر دو طرف از آغوش هم جدا می شوند و در تاریکی کنار هم دراز می کشند، یکی از زوجین احساس شادی و آرامش را تجربه می کند در همین حال دیگری احساس پوچی و غمگینی می کند، احساسی که قبل از رابطه جنسی یا در حین آن وجود نداشته است. مجموعه کار هایی قبل از رابطه جنسی وجود دارد که با انجام انها کیفیت رابطه جنسی رو می نونید بهبود ببخشید.

 حال مسئله این است که چرا برخی افراد بعد از رابطه جنسی احساس غم و اندوه یا اضطراب دارند و این اتفاق چقدر شایع است؟

 به طور معمول به این احساس، ملامت پس از نزدیکی یا PCD (Postcoital dysphoria)می گویند که شامل غمگین بودن، احساس افسردگی یا اضطراب است که پس از رابطه جنسی رخ می دهد.

افسردگی بعد از رابطه جنسی (Depression After Sex)  می توانند برای چند دقیقه تا چند ساعت ادامه پیدا کند. این عارضه می تواند شایع تر از آن چیزی باشد که فکر می کنید و تقریبا همه افراد صرف نظر از گرایش جنسی و یا جنسیت مستعد آن هستند، اگرچه همه افراد افسردگی پس از رابطه جنسی را به یک شکل و و به طور یکسان تجربه نمی کنند.و 

افسردگی بعد از سکس از کجا شکل می گیرد

افسردگی بعد از رابطه جنسی چگونه است؟

گیل سالتز (Gail Saltz) استادیار روانپزشکی در بیمارستانی در نیویورک توضیح می دهد که ملامت پس از نزدیکی به احساساتی مانند غم و اندوه، اضطراب، بی قراری و خشم و اساسا هر احساس ناخوشایند با افسردگی بعد از رابطه جنسی اشاره دارد. این احساسات می تواند آنقدر عمیق باشد که شما را به گریه بیندازد. افسردگی بعد از رابطه جنسی یا همان (PCD  (Post-coital dysphoriaمی تواند بعد از رابطه جنسی که در آن ارگاسم رخ داده داست نیز احساس شود.

خواندن این مطلب برای شما مفید است: قبل از رابطه جنسی چه کنیم؟

چه عواملی سبب احساس افسردگی بعد از رابطه جنسی می شود؟

دانیل شر(Daniel Sher) روانشناس بالینی و درمانگر جنسی می گوید: ” پاسخ کوتاه این است که ما نمی دانیم چه عامل یا چه فاکتورهایی باعثPCD یا Post-coital dysphoria یا همان افسردگی بعد از رابطه جنسی می شود. به عبارتی هنوز تحقیقات کافی و اصولی برای یافتن دلایل آن انجام نشده است.” با این حال، محققان درباره دلایل افسردگی بعد از رابطه جنسی چندین نظریه دارند:

 • هورمون ها: 
  شر می گوید:

   این می تواند مربوط به هورمون هایی باشد که در عشق و دلبستگی نقش دارند. در حین رابطه جنسی، فرآیندهای هورمونی، فیزیولوژیکی و احساسی شما به اوج خود می رسند.

 • او ادامه می دهد:

   شما  در حین رابطه جنسی سطح باورنکردنی از تحریک فیزیکی را تجربه می کنید. سپس، ناگهان همه چیز متوقف می شود و بدن و ذهن شما باید به حالت اولیه بازگردند. این افت فیزیولوژیکی، می تواند منجر به احساس افسردگی شود.

 • احساس شما نسبت به رابطه جنسی:
  شر همچنین می گوید:

  تئوری دیگر این است که افرادی که احساس گناه ناخودآگاه درمورد رابطه جنسی دارند ممکن است در نهایت افسردگی پس از رابطه جنسی را تجربه کنند. این در افرادی که در شرایطی بزرگ شده اند که رابطه جنسی را امری کثیف و ناخوشایند می دانند، بیشتر است.

   رابرت توماس(Robert Thomas) ، سکس تراپیست و درمانگر جنسی می گوید:

   احساس افسردگی پس از رابطه جنسی می تواند به سادگی ناشی از این واقعیت باشد که شما از نظر فیزیکی یا عاطفی برای رابطه جنسی آماده نیستید. علاوه بر این احساس گناه و دوری عاطفی پس از رابطه جنسی می تواند نشانه ای از عدم وجود ارتباط عمیق با شریک زندگی خود باشد.

 • احساس شما نسبت به رابطه عاطفی با شریک زندگیتان:

  برخی از سکس تراپیست ها و درمانگران جنسی معتقد هستند که داشتن رابطه جنسی تجربه ای برای بیشتر صمیمی شدن در رابطه است و این صمیمیت می تواند ما را نسبت به افکار و احساسات ناخودآگاه مان که شامل برخی از افکار غم انگیز نیز می شود، بیشتر آگاه کند.
  اگر در رابطه عاطفیتان با شریک زندگیتان احساس ناکافی بودن می کنید و یا از رفتارهای او رنج می برید، همه این احساسات می توانند هم در حین رابطه جنسی و هم بعد از آن به صورت احساس افسردگی ظاهر شوند.
  ارتباط منفی پس از رابطه جنسی و عدم وجود ارتباط موثر و مثبت نیز می تواند منجر به احساس افسردگی پس از رابطه جنسی شود. توماس می گوید:

  راضی نبودن از تجربه جنسی می تواند از نظر عاطفی شما را آزار دهد، به ویژه زمانی که انتظاراتتان در طول رابطه جنسی برآورده نمی شود.

 • مسائل جسمی:
  داشتن تصویر نامناسب ذهنی از بدن خود یا تمرکز بر مشکلات جسمی می تواند باعث شود که در حین رابطه جنسی خجالت بکشید و ذهنتان مدام درگیر فکر کردن به آن ها باشد؛ در نتیجه بعد از رابطه جنسی احساس غمگینی یا افسردگی کنید.
 • داشتن تروما یا مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفتن در گذشته:
  اگر در گذشته تجاوز جنسی یا آزار جنسی را تجربه کرده اید، داشتن رابطه جنسی می تواند باعث ایجاد احساسات آسیب پذیری، ترس، عذاب وجدان و گناه زیادی در شما شود.
  اکثر درمانگران جنسی بر این باورند که افرادی که آزار جنسی را تجربه کرده اند ممکن است برخوردهای جنسی بعدی را هر چند که با رضایت و توافق رخ دهد با سوء استفاده و آسیب آن مرتبط بدانند که این می تواند منجر به احساس شرم و گناه شود.
   همچنین می تواند حتی با گذشت مدت ها پس از تروما، این تجربه  بر احساس فرد درمورد رابطه جنسی تاثیر بگذارد و شخص پس از تجربه رابطه جنسی حتی در رابطه ای صمیمی و دوستانه نیز احساس افسردگی کند.
 • استرس یا سایر ناراحتی های روانی:
  اگر قبلا در زندگی روزمره خود استرس، اضطراب و ناراحتی را تجربه کرده اید، رابطه جنسی ممکن است موقتا باعث حواس پرتی شما شود. هرچند که بسیار دشوار است که بخواهید این احساسات را برای مدت طولانی کنار بگذارید. اگر با یک اختلال اضطرابی یا افسردگی دست و پنجه نرم می کنید، ممکن است علائم PCD را نیز تجربه کنید
سکس تراپی برای افسردکی بعد از رابطه زناشویی

نحوه مدیریت افسردگی پس از رابطه جنسی:

در قدم اول باید بدانید که هر احساسی دارید نباید برای شریک زندگیتان نقش بازی کرده و وانمود کنید که خوشحال هستید و هیچ احساس بدی در شما وجود ندارد. در واقع نباید احساس واقعی خود را پنهان کنید. هیچ اشکالی ندارد که به خودتان اجازه دهید غم و اندوه را تجربه کنید و مانعی نباید وجود داشته باشد تا شما احساستان را انکار کنید. 

شر می گوید:

 گاهی اوقات فشار ناشی از تلاش برای پنهان کردن و انکار غم و احساس افسردگی مسیر بهبودی را برای فرد دشوارتر می کند.

  در قدم بعدی اگر احساس امنیت در رابطه تان می کنید اما با این حال افسردگی پس از رابطه جنسی را تجربه می کنید، بهتر است با شریک زندگی خود در مورد احساستان صحبت کنید. سعی کنید در صورت دانستن علت این احساس به همسرتان نیز بگویید که چه چیزی شما را آزار می دهد. گاهی اوقات، فقط بیان احساسات خود باعث می شود کمی احساس بهتری داشته باشید. 

و اما اگر ترجیح می دهید تنها باشید و گفتگویی با شریک زندگیتان راجع به این احساس نداشته باشید کاملا قابل درک است. در ادامه به بیان چند پرسش اساسی می پردازیم که می توانید از خود راجع به احساس افسردگی خود بعد از رابطه جنسی بپرسید:

 • آیا فعالیت خاصی وجود دارد که شریک زندگی ام برای تحریک افسردگی من انجام داده است؟
 • چه چیزی باعث می شود تا من احساس افسردگی کنم؟
 • آیا آزار جنسی که در گذشته تجربه کرده ام را بخاطر آوردم؟
 • آیا این احساس افسردگی پس از رابطه جنسی زیاد اتفاق می افتد؟

اتفاقی که می تواند در این مواقع به شما کمک کند و شما را از سردرگمی رخ دادن این احساس نجات دهد، مراجعه به درمانگر جنسی یا سکس تراپیست است. 

در حالیکه افسردگی بعد از رابطه جنسی امری غیر معمول نیست، اما به طور منظم احساس افسردگی بعد از هر رابطه جنسی می تواند کمی پیچیده باشد.  به گفته لیز، اگر این احساس افسردگی بعد از رابطه جنسی مرتبا اتفاق می افتد نباید آن را نادیده گرفت.

این امر مخصوصا در صورتی لازم به پیگیری می شود که این افسردگی بر تمام جنبه های روابط با شریک زندگیتان تاثیر بگذارد و باعث ترس و اجتناب از صمیمت شما با او شود. یک روان درمانگر یا درمانگر جنسی می توانند به شما کمک کنند تا بفهیمد چه اتفاقی در حال رخ دادن است و گزینه های درمانی را با شما بررسی کند تا بهترین نتیجه برای بهبودی را کسب کنید.

نکاتی برای کاهش افسردگی پس از رابطه جنسی:

اگر دلایل افسردگی پس از رابطه جنسی صرفا بیولوژیکی باشد، چند راه وجود دارد تا بتوان آن را متوقف کرد که با مراجعه به سکس تراپیست و یا روان پزشک می توانید این  راه های درمانی را امتحان کنید. با این حال، راه هایی وجود دارد که از نظر ذهنی بتوانید افسردگی بعد رابطه جنسی را بهبود ببخشید.

 • به خود یادآوری کنید که این احساسات روزی محو خواهند شد:
  در بیشتر موارد، افسردگی پس از رابطه جنسی موقتی است. به خود یادآوری کنید که نظریه هایی برای علت تجربه این احساس وجود دارد و با درمان مناسب، این احساسات به مرور محو خواهند شد.
 • به نیازهای خود توجه کنید:
   هنگامی که حس افسردگی پس از رابطه جنسی پابرجاست به چه چیزی بیشتر نیاز دارید؟ شاید برای فکر کردن به تنها بودن نیاز داشته باشید و یا برعکس، شاید بخواهید در این هنگام، زمان بیشتری با شریک زندگی خود سپری کنید.
   نوشیدن یک فنجان چای داغ، گوش دادن به یک آهنگ مورد علاقه یا پیاده روی در هوای تازه، همه این ها می توانند در هنگام بروز افسردگی شما را سرحال کنند و به شما این اطمینان را بدهند که پس از رابطه جنسی از ذهن و روان خود مراقبت می کنید.
 • از رابطه جنسی که به شما احساس بدی می دهد اجتناب کنید:
  برای بسیاری از افراد، افسردگی پس از رابطه جنسی، بازتابی بر وضعیت رابطه آن ها یا میزان لذت آن ها از خود این عمل نیست. با این حال، PCD می تواند در شرایطی که شما به نوعی احساس آسیب پذیری یا معذب بودن می کنید تشدید شود.
 • خوب است قبل از شروع رابطه از خود بپرسید که آیا واقعا تمایل دارید که رابطه جنسی برقرار کنید؟
  اگر از روی وظیفه با همسرتان رابطه برقرار کنید و یا بدون تمایل این کار انجام دهید، بدون شک نسبت به زمانی که از روی علاقه  و با گوش دادن به خواسته بدن و ذهنتان رابطه جنسی را شروع  می کنید، احساس بدتری را تجربه خواهید کرد.

اگر شریک زندگیتان احساس افسردگی پس از رابطه جنسی دارد باید چه کار کرد؟

اگر متوجه شدید که همسرتان بعد از رابطه جنسی احساس افسردگی می کند، اولین و بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که نیازهای او را بررسی کنید. 

از او بپرسید که آیا مایل است درمورد این احساس صحبت کند. اگر شروع به گفتگو کردند، سعی کنید به هیچ وجه آن ها را قضاوت نکنید. از او بپرسید آیا کاری وجود دارد که بتواند برای کمک به آن ها انجام دهید. برخی افراد زمانی که غمگین هستند فقط دوست دارندکه در آغوش گرفته شوند و برخی دیگر تمایل دارند در این زمان تنها باشند؛ از این رو حرکتی را انجام دهید که حال او را بهتر می کند.

 اگر نمی خواهند درمورد احساسشان صحبت کنند آن ها را وادار به گفتگو نکنید؛ زیرا ممکن است آن ها اماده نباشند که درمورد احساسی که آن ها را آزار می دهد صحبت کنند.

 اگر آن ها درخواست کردند که می خواهند بعد از رابطه جنسی مدتی تنها باشند، درخواست آن ها را قبول کنید و سعی کنید از اینکه آن ها نمی خواهند کنار شما باشند ناراحت نشوید.

نکته  مهم این است که آن ها دریابند در تجربه این احساس تنها نیستند و هر زمانی که آماده باشند شما کنارشان هستید. علاوه بر این اگر متوجه شدید که این اتفاق زیاد رخ می دهد، می توانید با ملایمت و آرامش مراجعه به درمانگر را به آن ها پیشنهاد کنید. 

با این حال نباید طوری گفتگو کنید که آن ها تصور کنند مانند کسانی که شکست خورده اند و احساسات بیهوده ای و بی ارزشی دارند با آن ها رفتار می کنید. در نهایت بهترین کاری که می  توانید به عنوان یک شریک حامی انجام دهید این است که به هر نحوی که نیاز دارند در کنار آن ها باشید.

کلام پایانی:

ممکن است افرادی که احساس افسردگی بعد از رابطه جنسی یا افسردگی بعد از سکس را تجربه می کنند، بعد از رابطه جنسی زیاد درمورد افسردگیشان صحبت نکنند، اما این بدان معنا نیست که این اتفاق نمی افتد.همچنین خوب است بدانید که احساس افسردگی بعد از رابطه جنسی امری رایج است. 

با این حال، اگر مرتب این احساس را تجربه می کنید و این افسردگی در رابطه عاطفیتان نیز تداخل ایجاد کرده است و باعث شده است صمیمت چه از رابطه عاطفی و چه از رابطه جنسی تان محو شود، بهتر است به یک سکس تراپیست و درمانگر جنسی مراجعه کنید؛ زیرا او با پیدا کردن ریشه و دلیل این حس به شما در روند بهبود کمک شایانی می کند.

 ما در این مقاله نیز به تعریف این احساس، دلایل آن و همچنین راهکارهایی برای کاهش این حس پرداختیم.

شما می توانید با استفاده از دکمه های زیر این مطلب رابا دوستان خود به اشتراک بگذارید و سوالات خود را از ما در قسمت نظر ها بپرسید .

ادامه مطلب
قبل از رابطه جنسی چه کنیم ؟
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *