زوج درمانی

مدیریت مالی در زندگی مشترک

مقدمه:

برای داشتن یک خانواده موفق و آرام با آزادی مالی، مدیریت مالی در زندگی مشترک بسیار مهم است. عدم مدیریت در هزینه ها یا توافق بر سر تصمیمات مالی میتواند باعث شود، یک زن و شوهر در یک بحث و جدال بی پایان قرار بگیرند.

برای اخذ بسیاری از تصمیمات مالی موجود در زندگی مشترک ، باید بودجه و برنامه ریزی مالی را با تمام خانواده هماهنگ کنید و گفتگوی آزادانه ای راجع به وضعیت اقتصادی خانواده و برنامه ریزی زندگی مشترک داشته باشید.

در ادامه برخی راهکارهای مشاوره خانواده را مورد بررسی قرار میدهیم که میتواند به شما در مدیریت مالی زندگی مشترک کمک کند.

چگونه در زندگی مشترک مدیریت مالی داشته باشیم

برای حساب و کتاب خود برنامه ریزی کنید:

خانواده ها هنگام راه اندازی حساب های مشترک گزینه هایی دارند. برخی تصمیم میگیرند که همه مخارج را با هم پرداخت کنند. در حالی که دیگران امور مالی خود را بیشتر جداگانه نگه میدارند.

اما حداقل باید برای پرداخت هزینه های خانوار و پرداخت وام و… حساب مشترک داشته باشید. در پایان ماه، میتوانید این هزینه ها را به نصف تقسیم کنید و هر کدام به مقدار مساوی پول کنار بگذارید تا این هزینه ها را به طور مشترک پرداخت کنید.

علاوه بر این مطمئن شوید که محدودیت هایی را برای میزان هزینه ها در ماه تعیین کرده اید. این برنامه ریزی برای خرج ماهانه از اینکه در نهایت یک نفر کل پول خانواده را خرج کند، جلوگیری میکند.

جلسات مرتب برای صحبت کردن درباره مدیریت مالی خانواده:

در یک زمان مشخص از ماه تصمیم بگیرید که دور هم جمع شوید و در مورد امور مالی خود بحث کنید.این می تواند قدم اول برای مدیریت مالی در زندگی مشترک باشد.

این جلسه میتواند همزمان با تاریخ صورتحساب ماهانه بانک یا تاریخ سررسید صورتحساب های ماهانه باشد. در هر صورت، از وقت خود در این جلسه برای ارزیابی هزینه های ماه قبل، مشخص کردن پیشرفت خود در رسیدن به اهداف بلند مدت و پیشنهاد هرگونه تغییر یا خرید عمده و…استفاده کنید. با بحث در مورد امور مالی آن هم به طور منظم میتوانید این کار را به یک تجربه راحت و سازنده تبدیل کنید.

هماهنگی امور مالی خانواده:

در مورد امور مالی خود صریح صحبت کنید:

امور مالی از مهم ترین مباحثی است که زوجین در طول زندگی با آن مواجه میشوند. به خصوص مهم است که وضعیت مالی خود را قبل از ازدواج برای همسرتان شفاف سازی کنید. این نکته مهمی است که در مشاوره قبل ازدواج حتما بررسی می شود . اگر یکی از زن و شوهر سابقه قرض یا بدهی های کلان داشته باشد که قبل از ازدواج درباره آنها صحبت نشده است، میتواند در مسیر زندگی، منجر به کینه و مشکلات بزرگتری شود.

قبل از ازدواج، شما باید با طرف مقابلتان ملاقات کنید و در مورد وضعیت مالی فعلی وی، از جمله میزان درآمدش،یک نفر را به عنوان تنها مدیر مالی خانواده قرار ندهیدبسیاری از خانواده ها تصمیم میگیرند که به یک نفر اجازه دهند همه امور مالی خانواده را به عهده بگیرد.با این حال، این یک بار غیر ضروری بر دوش آن فرد است و منجر به عدم آگاهی دیگران از وضعیت مالی فعلی خانواده میشود.

بعلاوه، اگر آن شخص فوت کند یا طلاق بگیرد، این امر دیگران را از هزینه های مالی زندگی مشترک یا حتی دسترسی به امور مالی خانواده کاملاً بی خبر میکند. با تقسیم کارها بین خود یا مدیریت امور مالی در ماههای متناوب، میتوانید این مشکل را حل کنید.

بودجه بندی کنید:

قبل از صرف هر گونه هزینه ای، باید تصمیم بگیرید که چقدر بودجه برای این کار در نظر بگیرید. در حالی که بسیاری از افراد فقط با استفاده از یک دفترچه یادداشت و قلم میتوانند از پس بودجه بندی برآیند، اما برخی دیگر پیگیری هزینه های خود را از طریق برنامه های اینترنتی یا نرم افزار مالی آسان تر میکنند. تعدادی سیستم عامل نرم افزار رایگان بصورت آنلاین در دسترس است که میتوانید از آنها برای ایجاد و پیگیری بودجه استفاده کنید.

حساب اعتباری شخصی ایجاد کنید:

حتی اگر در امور مالی با هم شریک میشوید، اما برای هر یک از شما مهم است که یک حساب پس انداز داشته باشید. با انجام این کار شما یک پس انداز جداگانه دارید که در صورت لزوم به کمکتان میاید. علاوه بر این در صورت جدایی از همسر، این حساب اعتباری شما نیز دست نخورده باقی خواهد ماند. یک روش ساده برای مدیریت این امر، داشتن حسابهای بانکی جداگانه به نام خودتان است.

برای تعیین بودجه دور هم جمع شوید:

به عادت های تدوین شده خود در صرف هزینه ها نگاه کنید. آیا مازاد دارید؟ یا اینکه بیشتر از درآمدتان خرج میکنید؟ از اینجا شروع کنید تا در صورت لزوم مناطقی را که میتوانید در آنجا هزینه ها را کاهش دهید، شناسایی کنید.

در صورت امکان، سعی کنید پس انداز داشته باشید. محدودیت های هزینه ای را برای موارد خاص مانند غذا و سرگرمی ایجاد کنید و سعی کنید به مرور به آنها پایبند باشید. به یاد داشته باشید که همیشه برای هزینه های ماهانه خود، مانند قبض ها، هزینه های پزشکی یا تعمیرات اتومبیل و… جایی در بودجه ماهانه خود بگذارید.

عادت های فعلی مدیریت مالی زندگی مشترک خود را ارزیابی کنید:

برای یک ماه، هر بار که پول خرج میکنید، یادداشت بنویسید. حتی برای مبالغ بسیار کم. قیمت هر وسیله مورد نیاز و مبلغی که برای آن پرداخت کرده اید را ثبت کنید. در پایان ماه، با همسرتان بنشینید و هزینه های خود را جمع کنید. هزینه های عمده را اضافه کنید تا تصویری واضح از پول خانواده در آن ماه بدست آورید. اگر میتوانید هزینه ها را بر اساس طبقه بندی های خاص (خانه، ماشین، غذا و …) تقسیم کنید. سپس، این نقطه شروع شما برای تعیین بودجه و مدیریت هزینه های زندگی است.

جهت بهبود و تغییر بودجه خود تلاش کنید:

برای از بین بردن هزینه های غیرضروری یا تنظیم مبالغ بودجه در صورت لزوم، مرتباً بودجه بندی خود را به روز کنید. به عنوان مثال، با داشتن فرزند ممکن است مجبور شوید مخارج خود را کاملاً تغییر دهید. در هر صورت، به طور مداوم مخارجی را جستجو کنید که بتوانید آنها را کاهش دهید و بیشتر پس انداز کنید. در نهایت خواهید فهمید که میتوانید به تمام هزینه های ضروری زندگی خود بپردازید در حالی که مبلغ بسیار کمتری صرف میکنید.

همسرتان را سرزنش نکنید:

یکی از موضوعات مهم در حل مشکلات مالی زندگی مشترک توجه کافی به همسرتان و سرزنش نکردن اوست . اگر سرزنش بخش طبیعی تعاملات تان است بدانید که سرزنش مداوم می تواند سوءاستفاده گری باشد .

اگر احساس می کنید که سرزنش شده اید بدون اشاره به سرزنش ، به شریک تان در مورد احساسات خود بگویید و به جای سرزنش ، از عبارات حاوی “من” استفاده کنید. در حالی که سرزنش اغلب یک اتهام است ، می توانید یاد بگیرید که احساسات و نگرانی های خود را بدون سرزنش همسرتان بیان کنید. 

به عنوان مثال : به جای گفتن اینکه این خریدی که انجام دادی ما را عقب نگه داشت و حالا نمی توانیم برای تعطیلاتمان هزینه کنیم . بگویید ” تمایل داشتم از قبل مرا از این خرید مطلع کنی . ناراحتم که این موضوع در حال حاضر روی ما تاثیر می گذارد و تعطیلاتمان را نیز تحت تاثیر قرار می دهد ” .

مشکلات میریت مالی در سیناپس

جمع بندی:

پس انداز های طولانی مدت مثل بیمه و پس انداز برای دوران سالمندی علاوه بر ایجاد حس امنیت و هدفمندی زوجین باعث تقویت احساس امید به زندگی در بین آن‌ها می‌شود.

خرید کردن به منظور تفریح باعث افزایش هزینه‌های مالی زندگی می‌شود و بایستی زوجین خرید کردن را برای رفع نیاز انجام دهند و همین اتفاق موجب افزایش پس اندازهای بلند مدت و مدیریت مالی زندگی زوجی شده و مشورت با همدیگر باعث احساس برابری مالی همسران در زندگی مشترک می‌شود.

برای زوجین شاغل بهترین حالت داشتن یک حساب مشترکی است که آنها را به رضایت و توافق مالی و نقطه آسایش زندگی نزدیک می‌کند.

اما در آخر اگر بعد از خواندن این مقاله و انجام توصیه‌‌های انجام شده به نتیجه نرسیدید می توانید با کمک مشاوره زوج درمانی مشکل خود دقیق‌تر بررسی و برطرف کنید تا زندگی با کیفیت تر و ارامی را داشته باشید. 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *