زوج درمانی

چگونه به همسرمان عشق بورزیم؟

نیازی نیست که عشق ورزیدن به همسر برای شما هزینه زیادی داشته باشد یا آنطور که در فیلم ها دیده می شود ،‌ بنظر برسد. شما می توانید از کلمات و روش های خودتان برای ابراز عشقتان استفاده کنید تا به شریک زندگیتان نشان دهید که او را دوست دارید و به او عشق می ورزید. همه دوست دارند که دوست داشته شوند و توانایی شما در دوست داشتن شریک زندگیتان تاثیر مثبت زیادی بر رابطه شما خواهد گذاشت.

وقتی کسی که دوستش دارید را پیدا می کنید، مهم است که عشق خود را با استفاده از روش های متعدد و درست نشان دهید. اگر احساسات واقعی به روش های درست و سالم بیان نشوند، رابطه ممکن است دچار مشکلاتی شود. با بیان احساسات به روشی صادقانه و ثابت قدم ماندن در رابطه و مواردی از این قبیل مطمئن باشید به همسرتان نشان می دهید که چقدر عاشق او هستید.

بنابراین عشق ورزیدن به همسر در رابطه امری بسیار مهم و کار امد است. 

اگر می خواهید رابطه عاشقانه تان را با همسرتان حفظ کنید، مهم است که احساس خود را به گونه ای که او درک می کند و از آن قدردانی می کند، نشان دهید. با  کمی تمرین و یادگیری تکنیک های مفید می توانید به درستی به همسرتان عشق بورزید، دوست داشتنتان را بیان کنید و رابطه خود را قوی و پایدار نگه دارید. ما در این مقاله به طور کامل به روش هایی که می توانند برای عشق ورزیدن به همسر  کمک کننده باشند اشاره می کنیم.

زوشهای مختلف عشق ورزیدن به همسر

در کنار شریک زندگیتان باشید:

 • به جنبه های عاطفی رابطه تان دقت کنید:

  لحظات صمیمی راهی عالی برای نشان دادن عشق واقعی است. این لحظات به شما و همسرتان کمک می کنند که راحت تر بتوانید احساساتتان را بیان کنید. این بدان معناست که شما در این مواقع عمیق ترین افکار و احساسات خود را با صحبت کردن و گوش دادن با یکدیگر در میان می گذارید.
  در مواقع سخت او را در آغوش بگیرید و به او اجازه دهید تا هیحاناتش را در آغوش شما تخلیه کند.
 • تا حد امکان حمایت کننده باشید:

  حتی اگر لزوما با کاری که او انجام می دهد موافق نیستید، در کنار همسرتان بمانید. این نشان می دهد که شما او را همانطور که واقعا هست دوست دارید و او را ترک نمی کنید. او را به خاطر علایق به ظاهر مبهم و عجیب تحقیر نکنید و همیشه هر دستاوردی را که انجام می دهد تحسین کنید.
  حتی اگر به انجام ندادن کاری توصیه کردید، اما همسرتان به هر حال آن را انجام داد و اکنون پشیمان شده است،

  نگویید:

  << من به شما گفته بودم.>> در عوض، حمایت کنید و بگویید:<< همه اشتباه می کنند. ما فقط باید از اشتباهات یاد بگیریم و به جلو حرکت کنیم.>>
 • به همسرتان اعتماد کنید:

  برای اینکه نشان دهید واقعا کسی را دوست دارید، باید نشان دهید که چقدر به او اعتماد دارید. به یاد داشته باشید، برای دریافت اعتماد شریک زندگیتان ابتدا باید نشان دهید که متقابلا شما به او اعتماد لازم را دارید.
  در روایت هایی که به شما می گوید شک نکنید و از جست و جوی در وسایل شخصی و مسایل گذشته که آن ها را رها کرده است خودداری کنید.
  حسادت می تواند ناشی از بی اعتمادی به همسر باشد و اگر حسادت نشان دهید، ممکن است همسرتان از عدم اعتماد شما دلخور و دلسرد شود.

تمرین رفتارهای عاشقانه:

 • صادق باشید:

  متخصصان براین باورند که اعتماد برای یک رابطه ضروری است. وقتی دو نفر عاشق هم هستند، باید شفافیت کامل وجود داشته باشد. با صادق بودن در رابطه با همسرتان، سطح عمیق تری از اعتماد ایجاد می شود که فضای بیشتری برای رشد و پروش عشق شما در رابطه به شما می دهد.
 • زبان بدن عشق را تمرین کنید:

   بیشتر ارتباطات ما از طریق زبان بدنمان انجام می شود. مطمئن شوید که هر زمان که شما دو نفر با هم وقت می گذرانید، به طور فیزیکی محبت خود را به همسرتان نشان می دهید.
  سعی کنید دستان همسرتان را بگیرید، او را در آغوش بگیرید.
  پیشانی یا گونه او را ببوسید، سر روی شانه ی او بگذارید ،بازوی او را بغل کنید، با اینکه اینها ارتباط فیزیکی کوچکی است اما تاثیر زیادی بر صمیمیت رابطه شما می گذارد.
  در حین مکالمه به چشمان او نگاه کنید تا نشان دهید که به طور عمیق و موثر به او گوش می دهید.
 • به چیزهای کوچک توجه کنید:

  اگر همسرتان مدل موی خود را تغییر داد یا لباس جدیدی خرید، حتما به او توجه کنید و از او تعریف کنید. توجه به چیزهای کوچک، احساس قدردانی شریک زندگیتان را تحریک می کند و متوجه می شود که شما چقدر به او اهمیت می دهید و به او عشق می ورزید.

نشان دادن عشق با حرکات و روش های خاص:

 • شادی را به اشتراک بگذارید:

   برای خبرها و اتفاقات خوب شریک زندگی خود جشن بگیرید. در زمانی که رویدادهای جدید و مثبتی را تجربه می کند، کنار او باشید. زوج هایی که خبرهای خوب زندگی فردی خود به یکدیگر اطلاع داده و با هم جشن می گیرند حتی شده این جشن نوشیدن یک فنجان قهوه کنار یکدیگر باشد، ثبات طولانی تری در رابطه را تجربه می کنند. نشان دهید که از همسرتان حمایت می کنید و در شادی او شریک هستید.
 • به هدیه دادن عادت کنید:

   برای تاریخ های خاص، مانند سالگرد و تولد، وسیله خاصی بخرید یا اگر خلاق هستید، یک هدیه درست کنید. یک هدیه زیبا و متفکرانه بیش از آنکه پول آن اهمیت داشته باشد معنای پشت آن و یادآوری عشقتان به شما را باید با خود به همراه داشته باشد.

  نکته قابل توجه این است که می توانید به خواسته های او در طول سال گوش دهید و چیزهایی که نمی تواند یا در خریدن آن کوتاهی می کند را برایش به عنوان هدیه تهیه کنید. وقتی آن وسایل را تهیه می کنید، همسرتان احساس خاصی می کند؛ زیرا شما به یاد داشته اید که او چه می خواهد.
 • برای شریک زندگیتان یادداشت عاشقانه بگذارید:

    
  سعی کنید هر روز برای همسرتان یادداشتی بنویسید. در یادداشتتان برای او یک لطیفه بنویسید، روز خوبی را برای او آرزو کنید و به او یادآوری کنید که چقدر خوش شانس هستید که او را دوست دارید.
  در یادداشت بنویسید:

  ” من نمی توانم صبر کنم تا دوباره ببینمت. دیدار تو مورد علاقه ترین فعالیت روزانه من است.”
 • برای همسرتان وقت بگذارید:

   مهم نیست که برنامه شما چقدر شلوغ است، مهم این است که زمانی را برای سپری کردن زمان با همسرتان پیدا کنید. کنار همسرتان بودن در کنار تمامی مشغله ها به او نشان می دهد که او برای شما اولویت دارد.

  اگر تنها چیزی که می توانید در برنامه خود بگنجانید یک استراحت ده دقیقه ای برای نوشیدن قهوه با همسرتان است، این کار را انجام دهید؛ زیرا این کار به همسرتان نشان می دهد که تا چه اندازه به او اهمیت می دهید و دوستش دارید.
  همچنین مجبور نیستید قرارهای عاشقانه بگذارید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که زمانی را صرف خوش گذراندن با یکدیگر کنید.

عشق خود را بروز دهید:

 • نیازهای شریک زندگیتان را درک کنید:

  شما ممکن است عشقتان را از طریق هدیه دادن ابراز کنید درحالیکه همسرتان مایل باشد عشق را از طریق زبان بدن و در آغوش گرفتن دریافت کند. تشخیص اینکه روشی که عشق می ورزید ممکن است به گونه ای نباشد که همسرتان خواهان آن است می تواند شما را در نحوه عشق ورزیدن آگاه تر کند.

   با این حال، دانستن روش هایی که شریک زندگیتان احساس می کند دوستش دارید، به شما کمک می کند عشق را به شیوه یا شیوه هایی ابراز کنید که همسرتان قدردان آن باشد.

  روش های مختلف عشق ورزیدن را امتحان کنید و ببینید کدام روش بیشترین پاسخ مثبت را به همراه دارد.
  گری چاپمن پنج راه ارتباط با شریک زندگی و ابراز عشق که به آن ” زبان عشق” می گویند را به اینگونه بیان کرده:

  بیان کلمات مثبت و تایید کننده برای تحسین کردن و ابراز احساسات مثبت مانند گفتن “دوستت دارم”در اختیار گذاشتن زمانی با کیفیت و توجه بی دریغ به همسر و شریک زندگیدادن هدایا به عنوان نمادهای فیزیکی عشق مانند گلتقسیم کارهای خانگی مانند تمیز کردن خانه، نگهداری از کودکانلمس فیزیکی مانند گرفتن دستان همسرتان، در آغوش گرفتن و بوسیدن او

 • احساسات خود را در قالب کلمات بیان کنید:
  به همسرتان بگویید که دوستش دارید. زمانیکه احساس کردید او جذاب تر و زیبا تر از همیشه شده است این احساس را به او انتقال دهید و احساساتتان را به زبان بیاورید. شریک زندگی شما نمی تواند ذهن شما را بخواند؛ بنابراین وقتی متوجه شدید که او لایق ستایش و تحسین است احساستان را با کلمات بیان کنید. به یاد داشته باشید گفتن این جملات هیچ گاه قدیمی نمی شود.
  ممکن است احساس راحتی بیشتری در نوشتن احساسات خود داشته باشید تا اینکه بخواهید با صدای بلند آن ها را بیان کنید؛ بنابراین برای همسرتان شروع به نامه نوشتن کنید.
 • ابراز محبت  کنید: محبت عشق را به گونه ای منتقل می کند که کلمات نمی توانند. هنگامی که با شریک زندگیتان هستید، مهربان باشید و عشق خود از طریق لمس کردن او نشان دهید. موهایش را نوازش کنید، دستش را بگیرید و بازوی خود را دور او قرار دهید.
عشق ورزیدن به همسر در سایت سیناپس

ابراز عشق در هنگام اختلاف نظر و درگیری ها:

 • به ازای هر تعامل منفی، پنج تعامل مثبت داشته باشید: تحقیقات نشان می دهد که برای هر تعامل منفی، پنج تعامل مثبت باید رخ دهد تا آسیب تعامل منفی را ترمیم کند و اگر این اتفاق رخ ندهد باعث تنش در رابطه و تکرار آن منجر به جدایی زوجین می شود. تعاملات مثبت می تواند شامل:
  ۱. نشان دهید که به همسرتان گوش می دهید و سعی در درک او دارید.
  ۲. با محبت با او صحبت کنید.
  ۳. می توانید برای عوض کردن اتمسفر گفتگو از شوخ طبعی خود استفاده کنید.
 • با وجود تعارض، تفاهم و همدلی برقرار کنید:
  حتی اگر شما و شریک زندگیتان با هم اختلاف نظر دارید، نشان دهید که به سخنان او گوش می دهید و برایش احترام قائل هستید. با تایید آنچه گفته می شود و تایید احساساتی که شریک زندگیتان با آن ها ارتباط برقرار می کند، نسبت به دیدگاه او همدلی نشان دهید. به خود و همسرتان یادآوری کنید که علیرغم وجود درگیری، او را تحسین می کنید.
 • ابراز بخشش کنید:
  بد نیست اعتراف کنید که همیشه در رابطه خود مهربانانه و با درک بالا رفتار نمی کنید. تشخیص دهید که چه زمانی شریک زندگی خود را ناامید کرده اید یا اشتباه کرده اید. سپس اشتباهتان را برای همسرتان بیان کنید و از او طلب بخشش کنید. به همین ترتیب، زمانیکه شریک زندگیتان اشتباهی می کند شما نیز می توانید متقابلا او را ببخشید. بخشش به زوج ها این امکان را می دهد که کاستی های خود را بپذیرند و از این طریق رابطه خود را رشد بدهند.

فعالیت های خلاقانه برای ابراز عشق:

 • تصور کنید شریک زندگی شما یک بانک عشق دارد:
  شما می توانید با گفتن چیزهای دوست داشتنی به همسرتان یا انجام کارهای عاشقانه در این بانک سرمایه گذاری کنید. هدف این است که شریک زندگیتان در عشق احساس ثروتمندی کند.

   برای اینکه همسرتان احساس خوبی از عشق شما دریافت کند راه های متفاوتی وجود دارد و تنها لازم است روش هایی مانند در آغوش گرفتن، گوش دادن به صحبت های او، درک خواسته هایش و همانند این فعالیت ها را به کار ببرید تا این احساس دوست داشته شدن حسی مثبت در همسرتان به وجود آورد.
  به این نکته باید توجه کنید که اعمال و رفتارهایی که برای همسرتان انجام می دهید فقط از روی دوست داشتن هستند و هیچ منتی نباید گذاشته شود که مدام یادآور آن محبت شود.
 • با دوستان و خانواده همسرتان تعاملاتی مثبت داشته باشید:
  این عمل عاشقانه می تواند برای شریک زندگی شما معنی زیادی داشته باشد. حتی اگر شریک زندگی شما رابطه خوبی با خانواده خود ندارد، باز هم سعی کنید رابطه ای متعادل با آن ها داشته باشید.
  سعی کنید با افراد مهم زندگی همسرتان آشنا شوید، این عمل حسی مثبت در شریک زندیگتان به وجود می آورد که بدان معنی است که برای او ارزش و اهمیتی فراوان قائل هستید.
 • شریک زندگی خود را با دادن یا انجام کاری غیر منتظره غافلگیر کنید:
  انجام کاری کوچک و غافلگیر کننده برای شریک زندگیتان شاید زمان زیادی از شما نگیرد یا تلاشی مضاعف برای انجام آن از شما نخواهد، اما نتیجه آن می تواند بسیار مثبت باشد و همسرتان حس دوست داشته شدن را عمیقا احساس کند.

   برای مثال، صبح او را با صبحانه مورد علاقه اش سورپرایز کنید ،شیرینی و خوراکی مورد علاقه اش را تهیه کنید و یا می توانید یادداشتی عاشقانه در کیف پول او قرار دهید. یک دسته گل از گل های مورد علاقه او در طی روز می تواند خستگی او را کاهش دهد و او را بر سر ذوق آورده و باعث شود ادامه روز را با خوشحالی سپری کند.

کلام پایانی:

به یاد داشته باشید که عملکرد ماف، اغلب بلندتر و بیشتر از کلمات عشق را ابراز می کنند و تنها گفتن برخی از جملات برای ابراز عشق کافی نیست، بلکه باید به آن جملات پایبند بوده و به آن ها عمل کنید. زمانیکه سخنان شما وجهه عملی نداشته باشند، به احتمال زیاد همسرتان حس خود را از دست داده و ممکن است کمتر به عشق شما اعتماد  داشته باشد.

 از این رو باید روش های صحیح نشان دادن و چگونگی عشق ورزیدن را بدانید و برای اینکه بتوانید عشقی را که نسبت به همسرتان دارید نشان دهید راهکارهای عملی زیادی وجود دارد. ما در این مقاله سعی کردیم مهم ترین آن ها را برای شما ارائه دهیم و شما را در چگونگی عشق ورزیدن راهنمایی کنیم.

شما میتوانید با استفاده از دکمه های زیر این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و سوالات خود را در قسمت نظرها از ما بپرسید.

ادامه مطلب
مشاوره قبل از طلاق
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *