زوج درمانی

تعارض زناشویی چیست؟ دلایل و راه حل ها

در ازدواج، تعارض زناشویی زمانی رخ می دهد که نیازها و خواسته های زوجین از هم جدا و با هم  ناسازگار می باشند. از آنجایی که زوجین در طول زمان در رابطه با تعدادی از مسائل مهم با یکدیگر تعامل دارند، در هر ازدواجی حداقل تا حدی تعارض زناشویی اجتناب ناپذیر است. وجود تعارض زناشویی به خودی خود برای رضایت یا ثبات زناشویی مضر نیست،، بلکه نحوه مدیریت تعارض توسط زوجین در هنگام وقوع آن امری اساسی است.

تعارضات زناشویی را می توان از طریق گفتگو به طور مثبت حل کرد، اما در برخی موارد ممکن است منجر به  تشدید مشاجره بدون حل آن شود، یا اینکه هر یک از زوجین در تلاش برای جلوگیری از تعاملات منفی زناشویی، وقوع تعارض را نادیده بگیرند. کیفیت ازدواج زمانی که تعارضات حل نشده باقی می مانند کاهش می یابد، و در برخی از ازدواج ها ناتوانی در مدیریت موفقیت آمیز تعارض می تواند منجر به سوء استفاده و خشونت فیزیکی شود که گاه با عواقب شدید همراه است.

تعارض زناشویی چیست؟

تعارض زناشویی فقط اختلاف نظر نیست، بلکه مجموعه ای از اتفاقات است که به خوبی مدیریت نشده اند و عمیقا به رابطه زناشویی آسیب وارد می کنند. همچنین تعارض زناشویی را می توان به عنوان حالت تنش یا استرس بین زوجین تعریف کرد. 

این تعارضات زمانی رخ می دهند که زوجین اختلالی در ایفای نقش های خود پیدا کنند و این اختلال باعث تنش در رابطه می شود.  در این مرحله تعارض زناشویی به حدی افزایش یافته است که لجبازی، غرور، عصبانیت، رنجش و تلخی مانع از برقراری ارتباط موثر زناشویی می شود.

بهترین رویکرد برای به نتیجه رساندن ازدواج، جلوگیری از تعارض و یا برخورد مثبت با تعارضات است که این امر با مشاوره قبل از ازدواج ممکن می شود. اگر این اتفاق نیفتد، یعنی مشاوره ای قبل از ازدواج انجام صورت نگیرد، زوج درمانی بعد از ازدواج می تواند راهبردهای اساسی حل تعارض زناشویی را به زوج ها ارائه دهد که قبل از اینکه مشکلات ازدواج از کنترل خارج شوند، مورد استفاده قرار بگیرند.

بررسی تعارض رابظه

اختلاف نظر در ازدواج در مقابل تعارض زناشویی

اختلاف نظر، اختلافی بین زوجین در مورد آنچه هر دو طرف در رابطه خواهان آن هستند، می باشد. این اختلاف نظر می تواند در موارد مختلفی مانند یک فعالیت، یک رویداد یا یک کار طاقت فرسا و تمام رویدادهای روزمره باشد. برای مثال اینکه برای آخر هفته چه فیلمی ببینید، چگونه کودک را تنبیه کنید، چه زمانی رابطه جنسی داشته باشید و غیره.

نکته اساسی درمورد اختلاف نظر این است که شما در حال صحبت کردن با یکدیگر هستید. به عبارتی شما در حال مذاکره برای حل اختلاف بین خود هستید و می توانید همزمان دنبال یک نتیجه برد_برد باشید. مهم ترین نکته این است که در حین و یا بعد از این مخالفت و اختلاف نظر شما در حال گفتگو با یکدیگر هستید.

اما تعارض متفاوت است. در یک تعارض، شما با یکدیگر صحبت نمی کنید، بلکه بر سر هم فریاد می کشید، به یکدیگر ناسزا می گویید. به عبارتی، شما به طور عاطفی واکنش نشان می دهید و این واکنش معمولا با خشم، ترس و آسیب زمینه را برای وقوع درگیری و تعارض بیشتر فراهم می کند. همچنین تعارض از طریق مذاکره حل نمی شود، بلکه از طریق خود واکنشی حل می شود. به این معنی که شما مایلید در هنگام واکنش به جای تعامل با شریک زندگی خود، به انگیزه های شخصی خود توجه کنید.

چه چیزی باعث تعارض زناشویی می شود؟

خودخواهی و بی اعتمادی به همسر عامل اصلی  تعارضات زناشویی است. راه دیگر بیان این موضوع، این است که تعارض زناشویی زمانی رخ می‌دهد که یکی از طرفین اصرار داشته باشد که راه خود را پیش ببرد، در حالی که هر کسی ترجیحات شخصی دارد. آیا هر شراکتی می تواند موفق شود وقتی یکی از طرفین همیشه راه خود را پیش می برد؟ البته که نه.

اما این امر بدین معنی نیست که همیشه  تصمیم خواسته های طرف مقابل شوید و هرگز راه خود را طی  نکنید. رابطه زناشویی هنگامی رشد میکند که زوج ها عاشقانه علایق خود را به اشتراک بگذارند و در مورد آنها بحث و گفتگو مثبتی داشته باشند.

تعارضات رایج و راه حل های رایج آن

حل تعارض زناشویی به روشی سالم می تواند بسیار دشوار باشد، به ویژه به این دلیل که عوامل استرس زا می توانند از منابع مختلفی ناشی شوند. در ادامه به برخی از رایج ترین منابع استرس زناشویی و در نتیجه تعارض زناشویی خواهیم پرداخت.

 • مشکلات مالی

دعوا بر سر مشکلات مالی و پول می تواند یکی از رایج ترین علل تعارض زناشویی باشد. به طور کلی، وقتی زوج ها درمورد پول درگیر می شوند، دعوای آن ها نمادی از جنگ بر سر قدرت، ارزش ها و نیازهای متفاوت که با پول احاطه شده است، می باشد. با این حال، در شرایط سخت اقتصادی، استرس مالی در واقع می تواند باعث درگیری ها و تعارضات سر مسائل غیر مرتبط با پول و همچنین بحث های پول محور  نیز بشود.

 • مسائل مربوط به کودکان

کودکان می توانند منبع بالقوه دیگری برای استرس و تعارض زناشویی باشند. همانطور که کودکان می توانند هدایای شگفت انگیزی باشند و معنای زیبایی برای زندگی ما به ارمغان بیاورند، از طرفی می توانند استرس بیشتری را نیز در ازدواج ایجاد کنند؛ زیرا به مراقبت و مسئولیت پذیری بیشتری نیاز دارند که همه این مسائل در رشد و تربیت کودک می تواند منجر به تنش و تعارض بین زوجین شوند.

 • استرس روزانه

عوامل استرس زا روزانه شاید مشکل جدیدی را در ازدواج بوجود نیاورند اما می توانند مشکلاتی را که از قبل وجود داشته تشدید کنند. هنگامی که یکی از شرکا روز پر استرسی را سپری می کند، ممکن است در هنگام بودن در منزل کم طاقت باشد، به طور مدیریت شده نتواند به تعارض زناشویی رسیدگی کند و علاوه بر این ممکن است انرژی احساسی کمتری برای تقویت و بهبود رابطه اختصاص دهد. زمانی که هر دو طرف روز سختی را پشت سر گذاشته باشند، قطعا تعارضات تشدید می شوند. استرس روزانه می تواند صبر و خوش بینی زوجین را مورد آزمایش قرار دهد و منجر شود زوج ها از نظر عاطفی کمتر به یکدیگر توجه کنند.

 • برنامه شلوغ

تعارض زناشویی به چند دلیل می تواند ناشی از مشغله های بیش از حد باشد.

 • زوج هایی که مشغله های بیش از حد دارند، اغلب استرس دارند به خصوص اگر خواب با کیفیت و تغذیه خوبی نداشته باشند.
 • زوج های پرمشغله ممکن است احساس ارتباط کمتری داشته باشند؛ زیرا زمان کمتری برای گذراندن با هم دارند و اغلب اوقات خود را جدا از هم سپری می کنند.
 • یکی از تعارضات رایج این زوجین بر سر اینکه چه کسی مسئولیت های خانگی و اجتماعی را بر عهده می گیرد می باشد.

گرچه برنامه های شلوغ به طور خود به خود منجر به تعارض زناشویی نمی شود، اما چالش هایی را ایجاد می کند که باید زوجین از طریق راهکارهای مثبت آن را حل کنند. یکی از این راهبردها می تواند ایجاد عادات سبک زندگی سالم باشد.

 • ارتباطات ضعیف

شاید قوی ترین علت قابل پیش بینی تعارض زناشویی، ارتباطات ضعیف و یا حتی منفی باشد که نگرش ها و پویایی های مخرب را در رابطه زناشویی ایجاد می کند.

در حقیقت، ارتباطات غیر مثبت  و منفی آنقدر مضر است که جان گاتمن و تیمش بعد از چند دقیقه مشاهده دقیق با صراحت و احتمال بالایی از جدایی  زوجینی که تازه ازدواج کرده و ارتباطات صحیح و مثبتی ندارند صحبت کرده اند. ارتباطات سالم کلیدی برای یک ارتباط زناشویی سالم است و از طرفی ارتباطات ناسالم می تواند منجر به تعارض زناشویی شود.

 • عادات ناسالم و بد

گاهی اوقات که زوجین با تعارض زناشویی مواجه می شوند که اگر هر دو متوجه عادت های بدشان شده و آن ها را تغییر دهند، این تعارضات حل خواهند شد. مردم همیشه آگاهانه تصمیم نمی گیرند که بر سر مسائل کوچک بحث و انتقاد کنند. برخی اوقات این دعواها و الگوهای منفی روابط به عادات شخصی تبدیل شده  و زوجین از روی عادت به این تعارض زناشویی تداوم می بخشند.

ما در این مقاله تعریف تعارض زناشویی، علل رایج آن و تفاوت آن با اختلاف نظر پرداختیم. در ادامه به روش های حل تعارض زناشویی اشاره خواهیم کرد.

اختلاف زناشویی در سایت سیناپس

نحوه حل تعارض زناشویی

 • گفتگو مثبت
 1. زمان مناسبی برای صحبت کردن پیدا کنید: زمانی با همسرتان گفتگو کنید که هر دوی شما استراحت کافی کرده باشید و بتوانید تمرکز کنید. هنگامی که یکی یا هر دوی شما پریشان، خسته و یا گرسنه هستید، سعی نکنید تعارضات را حل کنید. به عنوان مثال، اگر همسرتان به تازگی از سرکار به خانه آمده است، قبل از اینکه مسئله ای را که شما را آزار می دهد را بازگو کنید، به او فرصت دهید تا کمی استراحت کند.
 2. رو به روی یکدیگر بشیند و با هم گفتگو کنید: به جای قدم زدن در اتاق، با نشستن و صحبت کردن آرامش خود را حفظ کنید. با همسرتان ارتباط چشمی برقرار کنید. برقراری ارتباط چشمی به همسرتان نشان می دهد که به حرف های او گوش داده و اهمیت می دهید. هم چنین به شما کمک می کند تا احساس ارتباط بیشتری با یکدیگر داشته باشید.
 3. درمورد تعارض با هم گفتگو کنید: به همسرتان بگویید چه چیزی شما را آزار می دهد. آرام صحبت کنید و از سر و کله زدن خودداری کنید. اگر درمورد موضوعی بحث می کنید که در ظاهر جزئی به نظر می رسد، سعی کنید که دربیابید که مشکل اساسی چیست.
 4. از تهمت های ناروا پرهیز کنید: به همسرتان تهمت نزنید. این باعث می شود که آن ها بخواهند از خود دفاع کنند و این منجر شود که بحث و گفتگوی شما به یک دعوای تمام عیار تبدیل شود. در عوض به او بگویید چه احساسی دارید و چه فکری در سرتان است. همچنین ایده خوبی است که از کلمات” همیشه” و ” هرگز” استفاده نکنید. برای مثال، به جای اینکه بگویید: << هرگز به من نمی گویی که تا دیر وقت در محل کار میمانی >>، بگویید: << وقتی اضافه کاری می کنی و به من پیام نمیدهی من احساس می کنم که برایت مهم نیستم.>>
 5. سازش کنید: با همسرتان صحبت کنید تا راه حلی بیابید که هر دو از آن راضی باشید. اگر نتوانستید راه حلی پیدا کنید که برای هر دوی شما کارساز باشد، سعی کنید به نوبت راه حل های ترجیحی خود را بیان کنید. همچنین سازش به این معنی است که گاهی اوقات شما راه خود را طی می کنید، در حالیکه سایر مواقع نیز شریک زندگیتان روش دلخواه را پیش ببرد. برای مثال، اگر همسر شما ترجیح می دهد از ماشین ظرف شویی استفاده کند و شما ترجیح می دهید ظرف ها را با دست بشویید، سعی کنید از هر دو روش در هفته های متناوب استفاده کنید.
 • مبارزه منصفانه

 1. روی موضوع مورد نظر تمرکز کنید: در یک زمان مشخص درمورد یک موضوع بحث کنید. مسائل نامرتبط یا کینه های قدیمی را وارد گفتگو نکنید. گذشته را درجایی که به آن تعلق دارد رها کنید. اگر قبلا همسرتان را به خاطر چیزی بخشیده اید، دیگر آن را وارد بحث جدید نکنید تا تعارض تشدید نشود. به عنوان مثال، اگر درمورد اینکه هر چند وقت یکبار رابطه جنسی برقرار کنید در حال بحث هستید، یک اختلاف نظر قدیمی درمورد اینکه فرزندتان را در کدام مدرسه ثبت نام کنید را مطرح نکنید.
 2. به نقاط ضعف یکدیگر ضربه نزنید: متمرکز شدن بر روی نقاط ضعف یکدیگر در دعوا و تعارض فقط حل تعارض را سخت تر و دشوار می کند. اگر آنقدر عصبانی هستید که می خواهید چیزی بگویید که به همسرتان صدمه می زند، گفتگو را رها کنید و مدتی مکان گفتگو را ترک کنید و تا آرام نشده اید به آن جا باز نگردید.
 3. عجولانه نتیجه گیری نکنید: کلمات و جملات نهایی را سریعا بازگو نکنید و به دنبال تصور بدترین اتفاق ممکن نباشید. قبل از اینکه پاسخ او را بدهید به طور مثبت و فعال به سخنان او گوش دهید و مطمئن شوید که او چه می گوید. همچنین برای درک بهتر از او بخواهید تا شفاف سازی کند و اگر مسئله ای شما را آزار می دهد آن مشکل را به جای خودخوری، درگیری ذهنی و نتیجه گیری یک طرفه، با شریک زندگیتان در میان بگذارید.
 • اجتناب از تعارض زناشویی

 1. از کلید کردن بر روی مسائل کوچک بپرهیزید: یاد بگیرید که بین مشکلات واقعی و مسائل جزئی که می توانید نادیده بگیرید، تفاوت قائل شوید. اگر همسرتان چند عادت آزار دهنده اما بی ضرر دارد، درمورد اینکه آیا واقعا باید درمورد آن ها بحث کنید تا به یک تعارض جدی کشیده شود، تجدید نظر کنید.
 2. از همسرتان قدردانی کنید: روی ویژگی های همسرتان چه بزرگ و چه کوچک تمرکز کنید و از تعریف و تمجید هر از گاهی صمیمانه او خجالت نکشید. هنگامی که همسرتان کاری برای شما و بخاطر شما انجام داد، از او تشکر کنید.
 3. بگذارید که شریک زندگیتان اشتباه کند: هیچ فردی کامل نیست و همسر شما نیز مانند دیگران ممکن است اشتباه کند. قطعا اگر کسی مدام اشتباهات شما را یادآوری کند شما احساس خوشایندی پیدا نخواهید کرد، پس متقابلا این حرکت را با همسرتان نیز انجام ندهید.
 4. زمان با کیفیتی را با یکدیگر بگذرانید: اجازه ندهید گذر زمان باعث شود دلایل ازدواج با همسرتان را از یاد ببرید. عادت کنید مانند گذشته با هم قرار بگذارید، فعالیت های جدیدی را امتحان کنید و تفریح داشته باشید. برای جلوگیری از تعارض و یا حل مثبت تعارض زناشویی می تواند این موارد بسیار کمک کنند باشند.
 5. از افرادی که سعی در کنترل ازدواج شما دارند دوری کنید: به دوستان، آشنایان یا اعضای خانواده که به شما توصیه های اشتباه و نادرست می کنند یا سعی دارند تا شما را تحت تاثیر قرار دهند، توجه نکنید. اگر کسی سعی کرد در ازدواج شما دخالت کند و باعث به وجود آمدن تعارض زناشویی در رابطه تان شود قاطعانه جلوی او را بگیرید.

کلام پایانی

تعارض زناشویی امری اجتناب ناپذیر در روابط زناشویی می باشد، اما راهبرهایی وجود دارد تا بتوان آن را به طور موثر حل کرد و یا از  وقوع بیش از حد آن جلوگیری کرد. ما در این مقاله سعی کردیم به تعریف تعارض زناشویی، تفاوت عمده آن با اختلاف نظر، علل رایج آن و در نهایت به راهکارهای کاربردی حل تعارض زناشویی اشاره کنیم. در صورت نیاز به مشاوره شما میتوانید با مراجعه به صفحه وقت مشاوره مراجعه بفرمایید 

شما میتوانید این مطلب را با استفاده از دکمه های زیر با دوستان خود به اشتراک بگذارید و سوالات خود را در قسمت نظرها از ما بپرسید

ادامه مطلب
با گذشته همسرم چه کنم؟راهکارهای کنار امدن با گذشته
بازگشت به لیست

4 دیدگاه در “تعارض زناشویی چیست؟ دلایل و راه حل ها

 1. ارغوان گفت:

  وقتی همسرم حاضر نیست به مشاوره بیاد و دخالت خانوادش و از زندگیمون کم کنه چیکارباید کنیم ؟؟؟
  رابطه دو سمت داره من هرچقدرم تلاش کنم و اون کاری نکنه چجوری میشه درستش کرد ؟

  1. synapsepsy گفت:

   سلام
   ما در سایت مقاله ای قرار دادیم مربوط به همین موضوع با عنوان همسرم به مشاوره اعتقاد نداره ،‌ این مقاله رو مطالعه کنید و اگر سوالی داشتید در قسمت نظر ها ازما بپرسید تا با کمک هم این مشکل رو برطرف کنیم .

 2. Farshad گفت:

  ممنون بابت مطلب مفیدتون 🌹🌹🌹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *