سکس تراپی

چگونه یک زندگی زناشویی سالم داشته باشید

رابطه جنسی در یک زندگی زناشویی سالم نباید به یک رویداد  خسته کننده  تبدیل شود. وقتی که سالها میگذرند و سن شما بیشتر می شود  رابطه ی صمیمانه شما باید بهتر شده و رابطه جنسی با شریک زندگیتان باید رضایت بخش تر بشود؛ 

زیرا که شما عادت ها، علایق و بیزاری ها و خصوصیات یکدیگر را به طور کامل شناخته اید. ما میدانیم که اتفاقات روزمره زندگی میتوانند مانعی بزرگ برای زندگی زناشویی سالم باشند، اتفاقاتی مانند رسیدگی به امور خانه و رسیدگی به مسائل فرزندان، همینطور این عوامل روزمره میتوانند درتمایل و تلاش شما برای  برقراری رابطه جنسی نقش مهمی ایفا کنند. 

 با این حال  در کنار تمام مشغله ها نباید رابطه جنسی و داشتن یک زندگی زناشویی سالم  را در انتهای  برنامه کاری  زندگی خود قرار دهید.

راه هایی برای اولویت دادن به رابطه جنسی و هیجان انگیز نگه داشتن آن وجود دارد . حفظ یک زندگی زناشویی سالم آسان نیست؛ 

زیرا در گذر زمان زوج ها دچار یک روتین میشوند و زندگی شلوغ میشود. حفظ تعادل و صمیمیت در کنار اضافه شدن بچه ها و درگیری در مشاغل سخت، یک کار دلهره آور است، ولی هر چه قدر هم که سخت باشد تلاش برای نگه داشتن زندگی زناشویی سالم امری ضروری است. رابطه جنسی خوب میتواند زوج ها را در ارتباط راضی نگه دارد وشاید بشه گفت که یکی از راه عشق ورزیدن به همسر است .

 خوشبختانه نکات و سیاست های آزمایش شده ای وجود دارد که به حفظ جرقه زندگی زناشویی سالم کمک میکنند که ما در این مقاله به این روش ها و نکات می پردازیم.

نشانه های یک زندگی زناشویی سالم:

ساختن و حفظ کردن یک زندگی زناشویی سالم  با شریک زندگی خود نیازمند وقت گذاشتن و تلاش هر دوی شما دارد . در ادامه به مواردی اشاره می کنیم که به شما کمک میکنند تا بتوانید یک زندگی زناشویی سالم را تشخیص دهید:

 • پذیرش معایب و نقص های یکدیگر
 • قرارهای شبانه، خوش گذرانی
 • عشق ورزیدن به یکدیگر
 • جذابیت های فیزیکی
 • ارتباط سازنده و مثبت
 • تمایل به وقت گذاشتن برای یکدیگر

تکنیک های رابطه جنسی در  زندگی زناشویی سالم:

دلیل واضحی برای اینکه چرا زندگی زناشویی سالمی بین زوجین نیست، برای سال های زیادی وجودی نداشت. اما در حال حاضر، ما لیستی از استراتژی هایی برای اینکه بتوانید زندگی زناشویی سالمی را در طی سال های متمادی داشته باشید، تهیه کرده ایم. این تکنیک ها شامل:

 • ارتباط برقرار کردن:

ارتباط، کلید یک زندگی زناشویی سالم و فعال در یک رابطه ی زناشویی است. پس بیشتر با یکدیگر صحبت کنید. صحبت کردن در موارد سطحی میتواند سرگرم کننده باشد اما به خاطر داشته باشید که برای ایجاد صمیمیت عمیق تر لازم است درونی ترین افکار و احساسات خود را به طور منظم به اشتراک بگذارید. 

صمیمیت جنسی یک فرایند مستمر به واسطه کشف کردن علایق و نیازهای  یکدیگر است. صمیمیت واقعی از طریق ارتباطات میتواند باعث بهبود و تقویت رابطه جنسی و تبدیل آن به یک زندگی زناشویی سالم شود.

 • به اشتراک گذاشتن خواسته ها و انتظاراتتان:

صریح صحبت کنید و تمایلات جنسی خود را به اشتراک بگذارید . در مورد چیزی که میخواهید، صریح و صادق باشید . شما نمیخواهید از این زمان برای انتقاد از شریک زندگی خود استفاده کنید، فقط آنچه را که در اتاق خواب  میخواهید و آن چیزی که حس خوبی در شما ایجاد میکند را ابراز کنید‌. در مورد انتظارات خود در مورد عشق بازی با یکدیگر صحبت کنید.

 انتظارات غلط یا برآورده نشده میتواند به ازدواج شما صدمه بزند و حتی یکی از دلایل طلاق عاطفی زوج باشد . اگر انتظارات شما توسط شریک زندگیتان برآورده نمیشود، با درایت و حساسیت سعی در ارتباط برقرار کردن کنید . مهم نیست که چند بار عشق بازی کرده اید شگفتی و جذابیت متقابل هنوز هم میتواند وجود داشته باشد

آموزش تکنیک رابطه جنسی سالم سیناپس
  • شما هم گاهی فرد آغاز کننده رابطه جنسی باشید :

  انتظار نداشته باشید که همسرتان تنها کسی باشد که مسئول روابط عاشقانه است . هر دوی شما باید مسئولیت داشتن یک رابطه صمیمی و موفق را بپذیرید.  در ادامه به چند ایده برای اینکه به شما کمک کند تا رابطه جنسی را بیشتر آغاز کنید، می پردازیم:

  • دست های هم را بگیرید و محبتتان را  نشان دهید: زن  مخصوصا برای میل جنسی نیاز به ارتباط و احساس دوست داشته شدن دارد.
  • برای رفتار های صمیمانه وقت بگذارید: کارهای ساده مانند در آغوش گرفتن، بوسیدن دست ها، ماساژ دادن پاها میتواند به شما در ارتباط برقرار کردن  و ایجاد صمیمیت کمک کند و به شریک زندگیتان نشان دهد که شما در حال و هوای رابطه هستید.
  • برای قرار شبانه برنامه ریزی کنید: برای قرار ملاقات ها وسایر فعالیت ها با هم برنامه ریزی کنید و آماده باشید تا چیزهای جدیدی را امتحان کنید.
   • به خوبی از خودتان مراقبت کنید:

   یک زندگی زناشویی سالم به سلامت جسمی، عاطفی و روانی شما مرتبط است. افرادی که احساس شادی و سلامتی و تصویر بدنی مثبتی از خود دارند بیشتر در حال و هوای برقراری رابطه جنسی هستند.

   اگر به طور منظم ورزش کنید و رژیم غذایی مغذی داشته باشید انرژی بیشتری برای هر فعالیتی خواهید داشت . همراهی با یک برنامه تناسب اندام باعث افزایش انعطاف پذیری و عزت نفس شما نیز میشود.

    شواهدی وجود دارد که نشان میدهد که انجام چند حرکت ورزشی میتواند به داشتن رابطه جنسی لذت بخش تر کمک کند، و افزایش هورمون ها و همچنین فعالیت سیستم عصبی سمپاتیک، برانگیختگی کوتاه مدت و بلند مدت خصوصا در زنان را شامل شود .

   • یاد بگیرید که شریک زندگیتان چه چیزی دوست دارد:

   درک انتظارات، خواسته ها، علاقه مندی ها و نارضایتی های شریک زندگیتان مهم است_ نه تنها برای فهمیدن بهتر نوع برقراری رابطه جنسی و سطح رضایت او، بلکه آنچه که او برای احساس دوست داشتن و قدردانی و در نهایت خوشحال تر بودن در رابطه تان نیاز دارد.

    همه ما عشق را متفاوت ابراز و احساس میکنیم یا زبان عاشق شدن متفاوتی داریم و درک این تفاوت ها میتواند نقش مهمی در حفظ ازدواج شما و زندگی زناشویی سالم ایفا کند.

   • از مقایسه کردن بپرهیزید:

   مقایسه زندگی زناشویی خود با دیگران یا آنچه که آمار های جنسی زناشویی در مورد دیگران میگوید مفید یا مرتبط نیست . هیچ قانونی در مورد میزان و تعداد  درست یا نادرست رابطه جنسی وجود ندارد.

   آنچه بیشتر از همه مهم است این است که آیا تناوب رابطه جنسی در ازدواج شما ، برای شما و شریک زندگیتان مناسب است یا خیر و اگر مناسب نیست، در مرحله بعد چگونه با آن ارتباط برقرار میکنید و برای تنظیم آن با یکدیگر همکاری میکنید . به همین نحو، به یاد داشته باشید که رابطه جنسی هر بار عالی نخواهد بود و زندگی جنسی را با تصاویری که در فیلم ها میبینید مقایسه نکنید.

   • در صورت نیاز به دنبال کمک باشید:

    اگر شما و شریک زندگیتان در ایجاد و حفظ یک زندگی زناشویی سالم مشکل دارید ممکن است نیاز داشته باشید از سکس تراپیست کمک بگیرید که میتواند به شما کمک کند تا برای حل این مشکل قدم بردارید.

   • با یک پزشک مشورت کنید:

    اگر مسائل پزشکی مانند اختلال جنسی ، اختلال نعوظ (ED) یا خشکی واژن و مقاربت دردناک  در زندگی زناشویی شما اختلال ایجاد میکند با پزشک مشورت کنید. یک پزشک متخصص میتواند درمان مناسب را تجویز کند.

   • مراجعه به زوج درمانگر :

   زوج درمانی  میتواند برای آشکار کردن خطوط ارتباطی بین شما و همسرتان و کشف راهکارهایی برای بهبود صمیمیت جنسی بسیار موثر باشد .

   • مراجعه به سکس تراپیست :

   سکس تراپی شکلی از گفتار درمانی است، نه عملی که برای کمک به افراد و زوج ها برای رفع مشکلات جنسی استفاده میشود.هر زوجی، تمایلات جنسی متفاوتی دارد . این باعث میشود که پیدا کردن ریتمی که سرگرم کننده  و موثر واقع شود گاهی چالش برانگیز باشد.

   راه‌کار های زندگی زناشویی سالم 

   آیا رابطه جنسی برای رابطه زناشویی امری سالم و ضروری است؟ برخی از افراد یک زندگی زناشویی شاد و بدون رابطه جنسی دارند با این حال اطلاعات نشان میدهد که یک رابطه ی محبت آمیز با صمیمیت فیزیکی و رابطه جنسی میتواند مزایای زیادی برای سلامت داشته باشد؛

   بنابراین پاسخ به این سوال این است که رابطه جنسی برای رابطه زناشویی سالم وجهه های مثبت زیادی دارد و پاسخ مثبت است. داشتن یک رابطه جنسی سالم، بیشتر از صمیمی بودن یا ارگاسم های مکرر است.

    یکی از ساده ترین نکاتی که باید در مورد چگونگی داشتن رابطه جنسی سالم دنبال کرد احساس امنیت، دوست داشته شدن و اعتماد به نفس است. یافتن تعادل عاطفی و فیزیکی کامل با همسرتان دلیلی برای جشن گرفتن بخاطر یک رابطه زناشویی سالم است!

   ما در این مقاله سعی کردیم علاوه برای اشاره به نشانه های زندگی زناشویی سالم به روش های داشتن یک رابطه جنسی در زندگی زناشویی سالم نیز بپردازیم. در ادامه به راهکارهایی اشاره می کنیم که می توان با کمک آن ها یک زندگی زناشویی سالم ایجاد کرد.

رابطه جنسی سالم در سایت سیناپس
 1. بروز عشق و اعتماد:

داشتن یک رابطه جنسی سالم کلید یک زندگی زناشویی سالم است. هر دو طرف باید همیشه تلاش کنند تا مطمئن شوند طرف مقابل تجربه جنسی رضایت بخشی دارد و باید تلاش کنند تا یکدیگر را به اوج برسانند.

وقتی که شما و همسرتان ازدواجی پر از عشق و محبت دارید و به آن اعتماد دارید این تبدیل به یک رابطه جنسی موفقیت آمیز میشود و به ایجاد یک زندگی زناشویی سالم کمک میکند.

 1. به طور منظم با هم وقت بگذرانید:

زوج های شاد باید به طور منظم رابطه جنسی داشته باشند. توجه داشته باشید که داشتن یک رابطه جنسی عالی به این معنی نیست که شما باید تمام هفته رابطه جنسی داشته باشید.

 اگر متوسط میزان رابطه جنسی شما به این معنی است که یک بار در هفته یا فقط آخر هفته ها تصمیم میگیرید رابطه جنسی داشته باشید این فوق العاده است. فقط مطمئن شوید که زمان هایی از روز را صرفا دو نفره برای مثال بدون فرزندان سپری می کنید. مهم است که با شریک زندگی خود هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی در فعالیت های صمیمی عاشقانه و جنسی شرکت کنید.

 با داشتن رابطه ی جنسی رضایت بخش با همسرتان به طور منظم، به هم نزدیک تر می شوید و پیوند عاطفی تان را تقویت میکنید. رابطه جنسی هم چنین به شما امکان میدهد استرس در رابطه تان را کاهش دهید و از موانع خود در رابطه رها شوید.

 1. اعتماد به نفس داشته باشید :

اعتماد به نفس کلید اصلی این است که واقعا بتوانید  از روابط جنسی خود قدردانی کنید. وقتی احساس میکنید که توسط شریک زندگیتان دوست داشته شده و مورد احترام قرار گرفته اید در اتاق خواب  احساس آزادی خواهید کرد. تصویر بدنی مثبت به شما در برقراری یک رابطه جنسی عالی بسیار کمک می کند.

 هنگامی که اعتماد به نفس داشته باشید، نقص های خود را بیش از حد بزرگ نمی کنید و با راحتی با بدن خود کنار می آیید ، در رابطه جنسی چیزی وجود ندارد که شما را آزار دهد، از این رو رابطه درجه یکی برای شریک زندگیتان نیز رقم می زنید.

 1. با احترام رفتار کنید :

اگر همسرتان به چیزی که به نظر شما هیجان انگیز است علاقه ندارد احترام بگذارید. هرگز نباید سعی کنید همسرتان را متقاعد کنید یا مجبور کنید کاری را انجام دهد که برای انجام دادن آن احساس راحتی نمی کند. برقراری ارتباط آشکار با شریک زندگی خود در مورد انتظارات و خواسته های رابطه جنسی به شما کمک میکند تا به مرزهای یکدیگر احترام بگذارید.

 1. منظور خود را واضح بیان کنید:

 شما میخواهید که شریک زندگیتان شما را راضی کند و بلعکس. اما نمیتوانید این کار را انجام دهید، مگر اینکه هر دو بدانید طرف مقابل چه چیزی را دوست دارد.

 داشتن رابطه جنسی خوب در ازدواجتان به معنای شناختن یکدیگر است. پس چگونه یک رابطه جنسی سالم  و در ادامه یک زندگی زناشویی سالم داشته باشیم؟ این از طریق آزمون و خطا و هم چنین با ارتباط صادقانه انجام میشود. هر دو طرف باید تمایل داشته باشند که در مورد تمایلات و نیاز ها و فانتزی های خود صحبت کنند.

 در مورد این گفتگو نباید هیچ قضاوتی  انجام شود. این نه تنها منجر به یک رابطه جنسی رضایت بخش ترمیشود، بلکه اعتماد بین زوجین را نیز تقویت میکند.

 1. حتی زمانیکه اوضاع ناخوشایند است با یکدیگر ارتباط برقرار کنید:

یکی از ویژگی های بارز یک رابطه ی جنسی سالم که منجر به یک زندگی زناشویی سالم می شود، برقراری ارتباط سالم و موثر است، حتی زمانیکه اوضاع رو به راه و عالی نباشد، اگر چیزی در رابطه جنسی درست نیست با همسرتان در مورد آن گفت و گو کنید تا بتوانید آن را به طور موثر حل کنید.

 1. برای رابطه جنسی برنامه ریزی کنید:

 یک مشکل رایج در روابط طولانی مدت، از وقت نگذاشتن برای رابطه جنسی ناشی میشود . برنامه ریزی برای رابطه جنسی خیلی رمانتیک به نظر نمیرسد، اما برای زوج هایی که هر دو به طور تمام وقت کار میکنند یا بچه ها را بزرگ میکنند ضروری است. رابطه جنسی را سرگرم کننده کنید. یک شب پر از اغوا  ایجاد کنید تا هر دوی شما را به اتاق خواب جذب کند.

 هم چنین میتوانید به نوبت برنامه ریزی کنید که چه نوع شب احساسی خواهید داشت تا هر دو طرف در مورد چگونگی اغواگری نظر داشته باشند. علاوه بر این، به این نکته باید توجه کرد که  هنگامی که به طور منظم رابطه جنسی برنامه ریزی شده را انجام می دهید این به روتینی تبدیل خواهد شد که شما مشتاقانه منتظر آن هستید نه فقط برنامه ای برای سپری کردن زمان و خارج کردن آن از لیست رویدادها و برنامه ها.

 1. رویدادها و اتفاقات جدید را امتحان کنید:

یکی از نشانه های یک رابطه جنسی سالم این است که هردوی شما مایلید چیزهای جدیدی را با هم امتحان کنید. از این رو، چگونه میتوان از رابطه جنسی لذت برد بدون اینکه اخیرا تجربه خوب و یا جدیدی از رابطه جنسی نداشته باشید؟

 به جای اینکه با ایده آوردن وسیله ای یا انجام فعالیت جدیدی به اتاق خواب مقابله کنید این ایده را را با آغوش باز بپذیرید. زوج ها زمانیکه چیزهای جدیدی را چه در داخل و چه در خارج از زندگی جنسی خود امتحان می کنند به هم نزدیکتر می شوند.

 امتحان کردن چیزهای جدید برای رابطه زناشویی طولانی مدت عالی است و شما را به یک زندگی زناشویی سالم سوق می دهد؛ زیرا احساسات جدید را تجربه می کنید، روتین های روزمره را از بین می بردید و از یکنواخت شدن رابطه جنسی جلوگیری میکنید.

 1. همیشه نقشه داشته باشید:

 پاسخ این سوال که چگونه یک زندگی جنسی سالم داشته باشیم و شور و اشتیاق رابطه جنسی را حفظ کنیم حتی اگر دور از هم باشیم، جه می تواند باشد. پاسخ در داشتن یک برنامه عملی خوب است. یکی از راه های مهم برای داشتن یک رابطه جنسی سالم این است که، برای پاسخ به نیاز های عاطفی و فیزیکی خود در زمانیکه از نظر جسمی از هم دور هستید وقت بگذارید.

 اگر شما یا شریک زندگیتان بخاطر سفر کاری دور از هم هستید، برای این که نشان دهید هنوز اولویت یکدیگر هستید، برای هم زمان بگذارید. این زمان گذاشتن می تواند شامل تماس ویدئویی، تماس صوتی، چت کردن و حرف های عاشقانه و جنسی باشد. این امور برای داشتن و حفظ یک زندگی زناشویی سالم بسیار حائز اهمیت هستند.

کلام پایانی:

در حالیکه رابطه جنسی گاهی اوقات در زندگی زناشویی خسته کننده تلقی می شود، اما راهکارهایی برای جلوگیری این امر وجود دارد. علاوه بر این مشخص شده است که رابطه جنسی سالم فواید متعددی از جمله کاهش فشار خون، کاهش استرس، افزایش صمیمیت و حتی کاهش نرخ طلاق دارد که همه این مواد منجر به داشتن یک زندگی زناشویی سالم می شود.

 ما در این مقاله سعی کردیم به ارتباط بین رابطه جنسی و داشتن یک زندگی زناشویی سالم بپردازیم. همچنین به طور قطع عواملی وجود دارد که مانع از زندگی زناشویی سالم و یا همان داشتن رابطه جنسی منظم می شود، مانند کودکان، مسائل مالی، استرس روزمره و غیره، اما خوشبختانه راهکارهای موثری نیز برای حل این مشکل و بازگشت به مسیر اصلی و داشتن زندگی زناشویی سالم وجود دارد که ما در بالا به آن ها اشاره کردیم.

با استفاده از دکمه های زیر میتوانید این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بذارید و سوالات خود را در قسمت نظرات از ما بپرسید 

ادامه مطلب
مقاربت دردناک: علل و راهکارها
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *