روابط عاطفی

نشانه های عشق یکطرفه

مواقعی وجود دارد که یک فرد احساسات عاشقانه شدیدی نسبت به کسی دارد، اما متوجه می شود که طرف مقابل چنین احساسی ندارد، که به این عشق، عشق یکطرفه می گوییم. عشقی که در آن احساساتی که خرج می شود برگردانده نمی شود و یا  آن فرد که به آن عشق ورزیده می شود، ارزشی برای آن عشق و احساسات قائل نمی شود. این یک تجربه یکطرفه است که می تواند منجر به احساس درد، اندوه و شرم شود. همچنین عشق یکطرفه تجربه ای جهانی است که برای قرن ها توسط شاعران و نویسندگان تصدیق و نوشته شده است.

به عبارتی، عشق یکطرفه، عشقی است که در آن  به اندازه ای که عشق می ورزید، عشق و محبت دریافت نمی کنید. ممکن است فکر کنید تشخیص اینکه عشقی یکطرفه می باشد یا نه، امری آسان باشد، اما همیشه اینطور نیست و متوجه نشدن  اینکه دچار عشق یکطرفه شده اید می تواند باعث سردرگمی و آشفتگی عاطفی زیادی شود؛ از این رو باید انواع و نشانه های این عشق را بدانید تا از ضربه خوردن عاطفی خود در چنین مواقعی جلوگیری کنید. در این مقاله ما ابتدا به انواع عشق یکطرفه می پردازیم و در ادامه نشانه های آن را بازگو کرده و در آخر به روش هایی برای بهبود زخمی که این نوع عشق بر قلب شما گذاشته است اشاره می کنیم.

درمان درد عشق یک طرفه

انواع عشق یکطرفه:

عشق یکطرفه ممکن است انواع متفاوتی داشته باشد، از جمله:

 • دوست داشتن کسی که احساسی نسبت به شما ندارد و هیچ عشقی از سمت او دریافت نمی کنید.
 • عاشق شخصی شدن که در دسترس نیست.
 • عاشق فردی شدن که در رابطه دیگری است.
 • تمایل به برگشتن عشق سابق بعد از پایان یک رابطه.
 • عاشق کسی شدن اما بدون تلاش برای شروع یک رابطه عاشقانه.
 • عاشق فردی بودن که او وجود شما را به عنوان یک شریک عشقی رد کرده است.
 • یک رابطه عشقی نابرابر که دو طرف با هم می مانند اما به میزان متفاوت بهم عشق می ورزند.

نشانه های عشق یکطرفه

نشانه هایی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند بفهمید چه اتفاقی در حال رخ دادن است و اینکه آیا عشقی که به کسی دارید یک احساس متقابل و دو طرفه است یا خیر.

 1. شما همیشه برای ارتباط برقرار کردن پیش قدم می شوید:

آیا شما تنها کسی هستید که برای برقراری ارتباط تلاش می کنید؟ آیا شما تنها کسی هستید که می خواهید با طرف مقابل تماس بگیرید تا متوجه چطور گذراندن روز او شوید؟ آیا شما اغلب اوقات فردی هستید که برای تماس و ارتباط با طرف مقابل وقت می گذارید، پیگیر مسائل او می شوید و در عوض هیچ پیگیری یا توجه ای از طرف مقابل نمی بینید؟ همه این ها  می تواند نشانه هایی از بی نتیجه بودن این عشق و در نتیجه همان عشق یکطرفه باشد. در حالیکه، در یک رابطه و عشق سالم، دو شریک به یکدیگر اهمیت می دهند، انگیزه دارند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و در الگوی ارتباط سالم و موثر سهیم شوند. تبادل انرژی مثبت بین دو شریک در یک رابطه سالم، احساس آرامش و ارزشمندی به طرفین می دهد و مسئولیت برقراری رابطه را بر عهده یک نفر نمی گذارد.

 1. شما مشتاق لمس فیزیکی هستید:

آیا تمایل دارید طرف مقابل را لمس کنید، دستان او را بگیرید، ببوسید و یا او را در آغوش بگیرید؟ اشتیاق برای ارتباط همچنین شامل میل به تماس فیزیکی است، و زمانی که افراد به یک اندازه جذب یکدیگر می شوند و به صمیمت فیزیکی تمایل دارند، هر دو این تماس و ارتباط فیزیکی را می خواهند. اگر متوجه شدید که شما همیشه شروع کننده هرگونه تماس فیزیکی هستید، یا زمانیکه سعی می کنید به صورت فیزیکی با هم ارتباط برقرار کنید، با مقاومت مواجه می شوید یا اینکه طرف مقابل خود  را کنار می کشد، می تواند نشان دهنده این باشد که این یک اشتیاق یک طرفه است.(در ضمن، باید به تمایل طرف مقابل برای عدم تماس فیزیکی در این مرحله احترام گذاشت و او را مورد آزار قرار نداد.)

 1. شما از او یک انسان بی نقص می سازید:

بسیاری از اوقات، در عشق یکطرفه، یک نفر، دیگری را بسیار ارج نهاده و او را تحسین می کند. در این نوع عشق، تقریبا معشوقه کامل است و از هر گونه نقصی مبری است و در این عشق، به ندرت مرزهای سالمی تعیین می شود؛ زیرا هنگامی که یک پیوند عاشقانه سالم ایجاد می شود، هر دو طرف می توانند عیوب، نقاط آسیب پذیر و یا نقص های یکدیگر را ببینند. روابط سالم فضایی را برای افراد فراهم می کند تا فرصت اشتباه داشته باشند و از این فرصت برای رشد یکدیگر استفاده کنند. همچنین در این نوع رابطه، هر یک از طرفین می توانند یکدیگر و مناطق آسیب پذیر هم را به درستی درک کنند. اما در عشق یکطرفه، فرد عاشق، طرف مقابل را بی نقص می بیند و جایی برای رشد دو طرف وجود ندارد.

 1. آن ها هرگز برای شناختن شما وقت نمی گذارند:

شناخت شخص دیگری زمان بر است. در طول زمان، طرفین یک رابطه سالم تجربیات خود را با هم مرور می کنند، از یکدیگر سوال می پرسند و تلاش می کنند یکدیگر را درک کرده و بشناسند. در یک عشق یکطرفه اما، این نوع شناختن تنها در یک طرف وجود دارد. ممکن است متوجه شوید که همیشه شما هستید که سوال می پرسید، تماس را آغاز می کنید و یا تلاش می کنید تا طرف مقابل را به گفتگو دعوت کنید. اما در مقابل، فرد مورد علاقه شما ممکن است چیزی درمورد شما نداند، هیچ وقت از شما سوال نپرسد و یا هرگز شما را به مکالمه معناداری مانند دانستن خواسته ها و اهدافتان دعوت نکند. در این عشق، ممکن است آرزو داشته باشید که طرف مقابل شما را بشناسد و با خصوصیتتان آشنا شود، اما در حقیقت فرصت هایی برای اشتراک گذاری با او وجود ندارد.

دوست داشتن یک طرفه آزا ر دهنده است

چگونه دل شکستگی بعد از عشق یکطرفه را درمان کنیم؟

فعالیت های زیادی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا بعد از تجربه عشق یکطرفه که منجر به دل شکستگی شما شده است، این دلشکستگی را تسکین  ببخشید. ممکن است در حال حاضر غیر  ممکن به نظر برسد، مخصوصا زمانی که فرآیند بهبودی را شروع می کنید، اما بدانید که روند بهبودی زمان می برد و با مرور زمان دل شکستگی و زخم شما التیام می یابد. اگرچه عشق یکطرفه می تواند تجربه ای بسیار دردناک باشد، اما همچنین میتواند فرصتی برای رشد به روش های غیرمنتظره ای ایجاد کند. از طریق تجربه عشق یکطرفه، می توانید درک بهتری از نیازهای خود، الگوهای خود در یک رابطه و چگونگی تبدیل شدن به یک شریک سالم در یک رابطه برابر را در آینده به دست آورید. در ادامه به چند روش برای روند بهبودی اشاره می کنیم.

 • برای سوگواری خود ارزش قائل شوید:

عشق یکطرفه معمولا منجر به دلشستگی عمیق و احساس طرد شدگی می شود. زمانیکه از نظر عاطفی روی کسی سرمایه گذاری می کنید و در مرحله بعد متوجه می شوید احساس متقابلی را دریافت نمی کنید، ممکن است ارزش خود را زیر سوال برده و یا از خود بپرسید آیا اصلا فرد دوست داشتنی هستید یا نه. گذاشتن زمانی جهت سوگواری برای این غم، مرحله مهمی در روند بهبودی به شمار می رود. شما مطمئنا در تجربه خود تنها نیستید، زیرا بسیاری از افراد در موقعیت هایی قرار گرفته اند که در آن، عشق آن ها به شخص دیگری متقابل نبوده است.

افکاری که به شما می گویند شما مشکلی دارید یا برای دوست داشته شدن کافی نیستید را به چالش بکشید. دلایل مختلفی برای اینکه عشق امری متقابل نباشد وجود دارد که به هیچ وجه ربطی به “ارزش” یا “کافی بودن” شما ندارد.

 • خود را سرگرم کنید:

اگر فردی هستید که در حال نشخوار کردن افکار خود هستید، سخت است که از درد طرد شدن بخواهید رد شوید. این بدان معنی نیست که شما باید کاملا از فکر کردن به آنچه اتفاق افتاده اجتناب کنید، بلکه باید راه هایی برای مشغول ماندن پیدا کنید تا روی افکار منفی متمرکز نشوید. زمان خود را با دوستانی سپری کنید که می توانند شما را حمایت کنند. با گذشت زمان، متوجه خواهید شد که درد طرد شدنتان کاهش می یابد و در جای بهتری هستید و با دیدی وسیع تر و نگرشی کامل تر به وقایع اتفاق افتاده می نگرید.

 • الگوی روابط را درک کنید:

آیا عشق یکطرفه یک الگو برای من است؟ آیا این اتفاق( عشق یکطرفه) چند بار در چند سال اخیر برای من اتفاق افتاده است؟ آیا این تنها نوع رابطه عاشقانه ای است که من در سال های بزرگسالی تجربه کرده ام؟ اگر پاسخ شما به یک یا چند مورد از این سوالات مثبت است، درک اینکه چرا این نوع رابطه را تکرار می کنید به نفع شماست. عشق یکطرفه، از همه جنبه های مثبت ” از لحاظ عاطفی شدت کمتری از عشق برابر یا دو طرفه” دارد، اما به همان اندازه یا بیشتر شامل آشفتگی عاطفی می شود. سبک دلبستگی، می تواند بر نحوه ایجاد و حفظ روابط عاشقانه تاثیر بگذارد. دلبستگی همانطور که توسط روانشناسان توصیف شده است، یک پیوند عاطفی عمیق و پایدار است که افراد را به یکدیگر متصل می کند. درک سبک دلبستگی به شما این امکان را می دهد که درمورد الگوهای رابطه خود، نیازهای خود و چگونگی ایجاد ارتباطات سالم تر بینش کسب کنید.

 • روی خودتان سرمایه گذاری کنید:

هنگامی که عشق یکطرفه ای را تجربه کردید، به احتمال زیاد انرژی عاطفی زیادی را صرف شخص دیگری کرده اید و این ممکن است باعث شود شما احساس خستگی کنید. برای اینکه به روشی سالم رو به جلو حرکت کنید، بسیار مهم است که انرژیتان را دوباره صرف خود، علایق، سرگرمی ها و اهداف شخصیتان کنید. احساس آرامش نسبت به خودتان ممکن است در هنگام تجربه عشق یکطرفه از بین برود؛ زیرا حس خوبی که از خود می گیرید ممکن است به شدت علاقه و اشتیاق شما و علاقه تان برای دریافت آن عشق باشد و زمانیکه که عشقی دریافت نمی کنید، آن حس هم از بین برود. برای بهبود و بازگشت این حس می توانید:

 • فهرستی از علایق خود و فعالیت هایی که به شما احساس آرامش و شادی می دهد را تهیه کنید
 • اهداف و ارزش های خود را ارزیابی کنید و به تصمیم گیری و رفتارهایتان اجازه دهید آن بخش های درخشان شما را منعکس کنند.

چه زمانی باید کمک گرفت؟

مواجهه با عشق یکطرفه، جدایی، یا هر نوع دیگری از غم در رابطه، می تواند منجر به تجربه احساسات پیچیده، خشم و گاهی افسردگی شود. اگر با زخم هایی که روان و ذهنتان بخاطر تجربه عشق یکطرفه دچار آن شده است، دست و پنجه نرم می کنید بهتر است با یک روان درمانگر مشورت کنید.

یک روان درمانگر می تواند در روابط عاطفی کمک کند اگر شما:

 • برای برگشت به روال عادی روزانه خود دچار مشکل هستید
 • احساس افسردگی پس از جدایی را تجربه می کنید
 • افکار خودکشی یا آسیب رساندن به خود را دارید
 • احساسات منفی را نشخوار می کنید
 • الگوهایی برای روابط خود دارید که به روابط عاشقانه ناسالم منجر می شود

کلام پایانی

عشق یکطرفه صدمه می زند، اما می توان آن را التیام بخشید، رشد کرد و از آن گذشت. مهم است که کمبود احساسات طرف مقابل را دلیلی بر بی‌ارزشی خود ندانید. هنگامی که بتوانید واقعیت موقعیت را بپذیرید، می توانید دیدگاهی به دست آورید که به شما امکان می دهد ادامه دهید و شروع به ایجاد یک رابطه متقابل کنید. ما در این مقاله سعی کردیم نگاهی به نشانه ها و انواع عشق یکطرفه بیندازیم و بعد راهکارهایی برای مقابله با زخم ایجاد شده از این عشق را بررسی کنیم.

 شما می توانید با استفاده از دکمه‌های زیر این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و سوالات خود را از ما در قسمت نظر ها از ما بپرسید.

ادامه مطلب
چگونه رابطه با کسی که دوستش داریم را تمام کنیم؟
بازگشت به لیست

2 دیدگاه در “نشانه های عشق یکطرفه

 1. علی گفت:

  بسیار مفید بود حتما سایت سیناپس رو به دوستان معرفی میکنم مقالات خوبی داشت

  1. synapsepsy گفت:

   ممنون ازنگاهتون خوشحالیم که مطالب مفید بوده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *