زوج درمانی

جلوگیری از خیانت همسر

تخمین زده می شود که تقریبا ۴۶ درصد از مردان و ۲۵ درصد از زنان در طول رابطه زناشوییشان رابطه خارج از ازدواج را تجربه می کنند. خیانت، چه فیزیکی و جنسی و چه عاطفی عامل ویرانگری برای ازدواج می باشد.

 آسیب وارد شده پس از فاش شدن خیانت یکی از زوجین می تواند باعث نابودی ازدواج و بنیان خانواده شود. همچنین، بازسازی ازدواج پس از رخ دادن خیانت گرچه امکان پذیر است، اما می تواند مدت زیادی طول بکشد و در برخی روابط ممکن است دست نیافتنی باشد.از این رو به طور کلی بهتر است که تدابیری اندیشید تا در جلوگیری از خیانت همسر به زوجین کمک کنند.

هیچ کس دوست ندارد دردی که خیانت می تواند به یک رابطه وارد کند را تحمل کند. در حالیکه هیچ تضمینی برای خوشبختی در هیچ ازدواجی وجود ندارد، متخصصان معتقدند که می توانید اقداماتی را برای جلوگیری از خیانت همسر انجام دهید تا رابطه زناشویی خود را به دور از خیانت محکم تر کنید. 

ما در این مقاله ابتدا به علائم نزدیک شدن به خیانت و عبور از خط قرمز های رابطه می پردازیم و سپس  به اقداماتی جهت جلوگیری از خیانت همسر اشاره کرده و آن ها را بررسی می کنیم.

از علائم خطرناک خیانت آگاه باشید. دکتر شرلی گلس فقید از جمله محققان برجسته در زمینه خیانت بود. او سه نشانه را توصیف می‌کند که به فرد نشان می دهد از خط قرمز های زناشویی عبور کرده و ممکن است به طور خطرناکی نزدیک به خیانت کردن باشد. 

خانت همسر را پابان همین

علائم خطرناک خیانت:

 1. صمیمت عاطفی:

آیا اخیرا افکار و احساسات عمیق خود را نه با همسر خود بلکه با فردی خارج از رابطه زناشوییتان به اشتراک می گذارید؟ آیا درباره جزئیات ازدواج و مشکلات خود با شریک زندگی خود صحبت می کنید یا نه؟ آیا مایل نیستید تا همسرتان کسی باشد که سخنان شما را می شنود؟

 1. تنش جنسی:

آیا از نظر جنسی جذب شخص دیگری شده اید و تصور می کنید که با او به روشی عاشقانه وارد رابطه شده اید؟

 1. پنهان کاری:

 آیا از بازگو کردن جزئیات روز خود به همسرتان امتناع می ورزید، به این دلیل که روزمرگیتان شامل وقت گذرانی با فردی شده که جذب او شده اید؟ آیا درمورد این شخص به همسرتان دروغ می گویید؟

با خود و همسرتان صادق باشید و این نشانه ها را نادیده نگیرید.

این یک افسانه رایج است که فقط افرادی که رابطه زناشوییشان خوشایند نیست، دچار خیانت می شوند، اما این گزاره کاملا صحیح نیست. گاهی اوقات، حتی افرادی که در ازدواج های شاد هستند ممکن است وسوسه شوند که خارج از ازدواج بودن با شخص دیگری را تجربه کنند. 

در ادامه به نکاتی اشاره خواهیم کرد که می تواند در جلوگیری از خیانت همسر مفید واقع شود.

تفاوت های جنسیتی را درک کنید:

 اگرچه ممکن است همیشه درست نباشد و یا استثناهایی وجود داشته باشد اما متخصصان می گویند که زنان و مردان گاهی اوقات به دلایل مختلف خیانت می کنند.

 • زنان گاهی اوقات به این دلیل خیانت می کنند که از نظر عاطفی مورد تایید و قدردانی همسر خود قرار نگرفته اند.
 • زنان ممکن است بیشتر درگیر خیانت عاطفی شوند تا خیانت جنسی و فیزیکی
 • برخی از مردان ممکن است تنها خیانت جنسی را تجربه کنند. با این حال، این درست نیست که مردان هرگز به دلیل بی توجهی عاطفی خیانت نمی کنند؛ زیرا برخی از مطالعات نشان داده است که مردان نیز گاهی برای جلب توجه عاطفی، خیانت و رابطه خارج از ازدواج را تجربه می کنند.

برقراری ارتباط موثر با شریک زندگی خود:

 اگر چیزی شما را آزار می دهد، بهتر است درمورد آن با همسر خود به طور سازنده گفتگو کنید. گفتگو با همسر نباید محدود به ایرادات و نقص های رابطه باشد، حتی اگر چیزی درمورد شریک زندگی خود دوست دارید حتما آن را بازگو کنید.

 • اگر نسبت به چیزی احساس طرد شدن یا ناخرسندی می کنید، به طرف مقابلتان بگویید. این امر بهتر از این است که بگذارید احساسات شما بدون بازگو شدن در قلب و وجودتان سرد شوند. بهتر است جملات خود را با کلماتی مانند ” من احساس می کنم” شروع کنید تا همسرتان نیز در نهایت احساس بدی را تجربه نکند.
 • شریک زندگی خود را تایید کنید:

 برخی از افراد صرفا به دلایل فیزیکی یا به دلیل تنوع طلبی جنسی خیانت می کنند، اما خیانت فقط به این دلیل نیست. بلکه دلایلی مانند غفلت عاطفی از طرف شریک زندگی و بی توجهی او نسبت به احساسات طرف مقابل، نداشتن ارتباط موثر، تجربه نکردن گفتگو سازنده و مثبت نیز منجر به خیانت شده و این نوع دلایل برای خیانت کردن بسیار رایج تر هستند.

 • فضا را برای بازگو کردن احساسات همسر خود باز بگذارید:

 این افسانه که به محض ازدواج هرگز مجذوب شخص دیگری نخواهید شد، می تواند بسیار آسیب زا بوده و اگر زمانی یکی از طرفین مجذوب شخص دیگری بشود و این احساسات بیان نشوند، می تواند باعث بروز احساس شرم و گناه در فرد شود.

با اعتراف متقابل به این موضوع، افراد می توانند احساسات خود را مدیریت کرده و مرزها و تعهداتشان به ازدواج را به یاد بیاورند. با بحث نکردن در مورد این مسائل، این احساسات مخفی می مانند و در مرحله ی بعد ممکن است فرد خیانت کند و رابطه خارج از ازدواج را تجربه کند.

 • امور چالش برانگیز را تجربه کنید:

کارهایی را با هم انجام دهید که شما را به چالش می کشد تا با هم رشد کنید. همه ما در طول زمان تغییر می کنیم. اینکه در مسیر تغییر با همسرتان همراه باشید، اقدامی بسیار موثر برای جلوگیری از خیانت او می باشد.

با افکار، ترجیحات، ایده ها و خواسته های در حال تغییر شریک زندگیتان تا جای ممکن همراه شوید. سعی کنید اموری  را با هم انجام دهید که باعث می شوند به طور مداوم یکدیگر را کشف کنید.

 • همسر خود را درک کنید:

ساده به نظر می رسد، اما این طور نیست. شریک زندگی شما انواعی از احساسات و افکار پنهانی را دارد که احتمالا از بازگو کردن آن ها امتناع می ورزد. شما باید به او احساس امنیت دهید تا او این احساسات و ایده ها را با شما در میان بگذارد. چگونه؟

احساسات و افکار او را قضاوت نکنید و صداقت و شفقت را سرلوحه ی خود قرار دهید. اگر بتوانید درون او را کشف کنید و اطلاعاتی از او بدانید که دیگران نمی دانند و او را درک کنید به احتمال بسیار زیادی او دیگر در خارج از رابطه تان به دنبال یافتن کسی برای درک کردن و دریافتن پنهانی ترین افکار و احساساتش نمی گردد.

 • زوج درمانی را فراموش نکنید:

امروزه، دیگر مراجعه به روان درمانگر امری عادی و پذیرفته شده است. یک درمانگر خوب و توانا پیدا کنید و برای حمایت از روابط ” مثبت و فعال” زندگیتان به او مراجعه کنید. مراجعه به زوج درمانی می تواند شما را در حل کردن مشکلات اساسی رابطه تان قبل از اینکه آن ها منجر به خیانت شوند، کمک کند.

 همه روابط، نقاط تاریکی دارند که خود زوجین شاید نتوانند آن ها را پیدا و حل کنند و همین نقاط خیلی از مواقع ممکن است دلیل اصلی خیانت زوجین باشد. اما هنگامی که به زوج درمانگر مراجعه می کنید، او می تواند این نقاط تاریک را پیدا کرده و راه حل های کاربردی برای روشن شدن این نقاط ارائه دهد. از این رو، زوج درمانی یکی از اساسی ترین راهبردهای جلوگیری از خیانت همسر می باشد.

 • وجود موثری در رابطه داشته باشید:

شما باید فرد مورد علاقه همسرتان باشید و نیازهای عاطفی، فکری و جنسی او را تامین کنید. امری بدیهی است که اگر این نیازها از طرف شما برآورده نشود احتمال اینکه کسی در خارج از رابطه تان نیازهای همسرتان را تامین کند زیاد می شود. 

به عبارت دیگر، افراد نیازهای متفاوتی دارند که به دنبال برآورده کردن و پاسخ به آن ها هستند؛ که  به مهم ترین این نیازها در ازدواج پاسخ داده می شود. شما باید توانایی پاسخ دادن و تامین کردن شریک زندگیتان را داشته باشید تا او در جای دیگری به دنبال رفع کردن نیازهای خود نباشد. به یاد داشته باشید تامین کردن نیازهای اساسی و متفاوت همسرتان یکی از مهم ترین اقدامات برای جلوگیری از خیانت او میباشد.

گاهی اوقات شما آغازکننده رابطه جنسی باشید:

 همیشه نباید منتظر باشید تا همسرتان شروع کننده رابطه جنسی باشد. شما گاهی باید نشان دهید که خواهان رابطه جنسی هستید و نباید همسرتان فردی باشد که احساس کند او است که  فقط نیاز جنسی دارد و احساس فردی اضافی را کند. اگر او همیشه آغاز کننده باشد این احساس به او دست می دهد که شما تمایلی به برقراری رابطه جنسی ندارید و این امر ممکن است او را سرد و مستعد خیانت کند. 

پس هنگامی که در حال و هوای رابطه جنسی هستید، منتظر نمانید تا او شروع کند. این اتفاق می تواند یک دلیل  مهم در جلوگیری از خیانت همسر باشد.

 • اگر میل جنسی ندارید، این موضوع را از شریک زندگی خود پنهان نکنید. می توانید با هم به سکس تراپی مراجعه کرده و دلیل اساسی آن را با هم پیدا کرده و از یکی از اساسی ترین دلایل خیانت که همان داشتن رابطه جنسی خارج از ازدواج است، جلوگیری کنید.
 • نداشتن میل جنسی در بعضی اوقات چه برای زن و چه مرد طبیعی است و هر دو باید این مواقع یکدیگر را درک کنند.
 • لمس فیزیکی مانند در آغوش گرفتن، بوسیدن یا گرفتن دست ها می تواند اشکال مهم صمیمیت فیزیکی باشد. آن ها را نادیده نگیرید.
 • زبان عشق شریک زندگی خود را دریابید:

مردم عشق را به طور یکسان ابراز نمی کنند. هنگامی که زبان عشق همسر خود را دریابید می توانید اطمینان حاصل کنید که او احساس تایید بیشتری از سمت شما می کند و همین باعث می شود که امکان خیانت کمتر شود.

 • برخی افراد برای محبت کلامی ارزش بیشتری قائل هستند برای این افراد باید از کلمات تاییدی استفاده کنید.
 • برخی عشق را با اعمال برخی از رفتارها درک می کنند. اگر همسرتان جزء این افراد است با رفتارهای خود به او نشان دهید که عشق او را فهمیده اید.
 • لمس فیزیکی یکی دیگر از راه های ابراز عشق برای افراد می باشد.
 • برای افرادی که زبان عشقشان با زمان سنجیده می شود، اگر رابطه را در اولویت قرار ندهید احساس می کنند که آن ها مورد غفلت قرار گرفته اند.

هنگامی زبان عشق را متوجه شوید به خوبی می توانید عشق شریک زندگیتان را تحسین کرده و متقابلا به او عشق بورزید.

کلام پایانی:

ما در این مقاله این افسانه که در روابط زناشویی عالی هیچگاه خیانت رخ نمی دهد را زیر سوال بردیم؛ زیرا متخصصان بر این باورند که دلایل زیادی علاوه بر خوشایند نبودن رابطه می تواند منجر به خیانت در ازدواج شود. اما این نباید دلیلی شود که امید خود را از دست بدهید و نسبت به شریک زندگیتان بدبین شوید.

 در ادامه به روش هایی موثر اشاره کردیم که می توانید از آن ها ایده گرفته و در جلوگیری از خیانت همسر استفاده کنید. راهکارهایی مانند تامین نیازهای شریک زندگیتان، مراجعه به زوج درمانی و  شروع کردن رابطه جنسی و در صورت عدم میل جنسی مراجعه به سکس تراپی. 

تمام این روش ها زمانی می تواند موثر باشد که ابتدا نشانه های نزدیک شدن به  “منطقه خیانت” را بشناسید و در مرحله ی بعد ارتباط موثری در همه جنبه های زندگیتان با همسرتان داشته باشید تا بتوانید قدمی موثر در جلوگیری از خیانت همسر داشته باشید.

شما می توانید با استفاده از دکمه های زیر این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و سوالات خود را در قسمت نظرها از ما بپرسید.

ادامه مطلب
همسر شکاک
بازگشت به لیست

1 دیدگاه در “جلوگیری از خیانت همسر

 1. رحیمی گفت:

  درمورد ” فضا را برای بازگو کردن احساسات همسر خود باز بگذارید” یعنی به همسرمون بگیم جذب یک فرد دیگه شدیم؟ خب اینکه یکم نشدنیه…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *