روابط عاطفی

ارتباط با جنس مخالف

ممکن است شما نیز مانند اکثر افراد جامعه در ارتباط با جنس مخالف باشید و در محیط‌های گوناگون در تعامل با افرادی غیر هم‌جنس خود باشید؛ در محیط کار، دانشگاه، آموزشگاه، کلاس‌های آموزشی خارج از فضای رسمی و آکادمیک، گروه‌های دوستانه و خانوادگی، سفرهای کاری و تفریحی، گردهمایی‌های فرهنگی و هنری و … .

در صورت حفظ چارچوب‌های مهم و تعیین‌کننده، این بسترهای اجتماعی، فرصتی مناسب برای شکل‌گیری روابط عاطفی سالم، هدف‌مند و درست هستند. اگر در چنین موقعیتی قرار دارید، به فردی علاقه‌مند شده‌اید یا شخصی به شما ابراز علاقه کرده و نمی‌دانید او گزینه مناسبی برای یک رابطه سالم است یا خیر، یا می‌خواید مهارت‌های ارتباطی‌تان را تقویت کنید، این یادداشت به کمکتان می‌آید.

در این مطلب، قصد داریم نشانه‌هایی را بررسی کنیم که می‌توانید با کمک آن‌ها، افراد را در دو گروه عمده جای دهید؛ کسانی که گزینه مناسبی برای روابط عاطفی هدف‌مند و ازدواج هستند، و افرادی که رابطه‌ با آن‌ها، به احتمال زیاد به شما آسیب وارد می‌کند و به مقصد مناسبی نمی‌رسد.

دوستی با جنس مخالف چه اهمیتی دارد؟

دوستی دختر و پسر در هر دوره سنی می‌تواند اتفاق بیفتد، اما با توجه به مهارت های ارتباطی و نیازهای هر گروه سنی باید برخورد و رویکرد مناسبی اتخاذ کرد.

بیشتر والدین دچار نگرانی های زیادی برای ارتباط های فرزندان نوجوانشان هستند. خیلی از ما نمی‌دانیم که چطور فرزندمان را آماده رویارویی با سایر افراد جامعه کنیم؛ 

به طوری که او بتواند در کنار حفظ ارتباطات اجتماعی، مرزهایی را برای خود تعیین کند. از آن جا که همه آدم ها و خانواده ها مثل هم فکر و رفتار نمی‌کنند، نمی‌توان یک روش را به عنوان بهترین معرفی کنیم، بلکه با بررسی شرایط و دیدگاه های اعضای آن خانواده می‌توان تعادل را برقرار نمود.

این روزها روابط بین دخترها و پسرها ( ارتباط با جنس مخالف ) بسیار زیاد شده،بسیاری از این روابط راضی نیستند،دوستی ها مقطعی و بسیار سطحی و زودگذر شده، با این حال،هنوز بسیاری از دخترها و پسرهای ایرانی دوستی با جنس مخالف را تجربه نکرده اند.و برخی از این بابت ناراحتند.بخصوص پسرها.

پسرها برای ارتباط با دخترها به هر شیوه ای متوسل می شوند.البته نیاز جنسی هم دخیل است ، ولی برای کسی که رابطه را تجربه نکرده نیاز روحی اول را می زند.

اینگونه روابط باید باعث پیشرفت روحی و اجتماعی ما شوند،نه اینکه مشکلی بر مشکات زندگی ما بیافزایند. روابط انسانی باید بر پایه عشق و محبت وانسانیت و پاکی باشد،نه دشمنی و دروغ و…

توصیه من به پسرها و دختر ها اینکه به خودتان اعتماد کنید،تجربه کنید،شجاعانه و آگاهانه تجربه کنید . مهم ترین نکته در ایجاد ارتباط،ارتباط چشمی ست،و مهارت های ایجاد ارتباط، بسیار موثر است.

داشتن رابطه یا دوست به خودی خود کار بزرگی نیست.داشتن رابطه موفقیت آمیز کار بزرگی ست.

اگر تنها هستید اصلا ناراحت نباشید،دوستی و رابطه هم معایبی دارد،تنهایی هم محاسن و لذت های خاص خود را دارد.

از کسانی که رابطه را تجربه کرده اند بپرسید،بیشترشان ناراضی اند ، ولی کسی که آگاهانه و عاشقانه زندگی می کند موفق تر و راضی تر هست.

آیا دوستی با جنس مخالف به معنای قرار ملاقات یا عاشق شدن است؟

طور کلی چند شیوه برخورد با جنس مخالف وجود دارد که شیوه مبتنی بر شناخت و احترام متقابل درست بوده و شیوه های دیگری نظیر برخورد احساسی و هیجان زده، برخورد خشک و محدود و روابط پنهانی نادرست است.

برخورد مبتنی بر شناخت و احترام متقابل، برخوردی است که طی آن دختر و پسر به محض دیدن یکدیگر، خود را نمی بازند و هیجان زده نمی شوند. یک نگاه و یک کلام از جنس مخالف را به عشق تعبیر نکرده و آن را در ذهن و رؤیاهای خویش نمی پرورانند؛ بلکه در میهمانی های فامیلی، محیطهای تحصیلی و.. . بسیار با وقار و سنجیده برخورد نموده و در ضمن احوال پرسی و پاسخ گویی، دچار افراط در خنده و شوخی نمی شوند. بدیهی است؛ جنس مخالف را نباید مانند پدر، مادر، برادر و خواهر خود دانست، بلکه ضروری است آداب شرعی و اجتماعی را در برخورد با آنان رعایت کرد.

شیوه های نادرست ارتباط با جنس مخالف، عبارتند از:

در این قسمت به نباید های دوستی با جنس مخالف و شیوه نادرست ارتباط با جنس مخالف پرداختیم:

برخورد احساسی و هیجان زده:

 این رفتار بر اثر عدم شناخت صحیح از جنس مخالف می باشد؛ زیرا ممکن است حتی در یک نگاه، فرد را هیجان زده کند و احساس کند که عاشقش شده.

برخورد خشک و محدود:

 عده ای از جوانان بر اساس نوع تربیت، گاهی در میان خویشان و آشنایان خود نیز از انجام آداب معمول در برخورد اجتماعی نظیر سلام و احوال پرسی با جنس مخالف اجتناب کرده و گاهی رفتار قهرآمیز و پرخاشگرانه دارند. البته خشک نبودن هرگز به معنای رعایت نکردن حدود شرعی نیست؛ ولی رعایت موازین شرعی هم لزوماً به معنای بداخلاقی و سرد بودن نمی باشد.

روابط پنهانی:

داشتن روابطی مثل تماس های تلفنی و ملاقات های مخفیانه عواقب روانی و اجتماعی بسیار خطرناکی به دنبال دارد که متأسفانه بیشترین آسیب آن نصیب دختران می شود؛ زیرا به عنوان مثال رد و بدل کردن عکس و… باعث ایجاد این انتظار در ذهن دختر است که مقدمات پیوند ازدواج و زناشویی فراهم آمده و زمانی که می بیند فرد مقابل برای ازدواج با وی طفره می رود، گاه دست به خودکشی نیز می زند.

چگونه با جنس مخالف کنار بیاییم؟

 هر دختر یا پسری به طور ذاتی و غریزی به جنس مخالف کشش دارد و این امر یک مساله کاملا طبیعی و نیاز آدمیزاد برای ادامه نسل بوده است.

 دختر ها و پسر ها چه از لحاظ جسمی و جنسی و چه از لحاظ عاطفی به یکدیگر تمایل دارند و به سمت هم جذب می شوند. اما گاهی اوقات کنترل نکردن این روابط یا انتخاب های اشتباه در رابطه بین دختر و پسر می تواند باعث متحمل شدن صدمات زیاد خصوصا صدمات روحی شود و این چیزی ست که خانواده‌ها درمورد روابط دوستی دختر و پسر نگران آن هستند.

 روابط دختران و پسران بیشتر به سمت و سوی روابط خارج از ازدواج و به اصطلاح دوستی دختر و پسر کشیده می شود.در مواردی هم پسران با وعده های پوچ و بی اساس سعی می کنند دختران را فریب داده و از آن ها فقط در جهت منافع جنسی استفاده کنند. البته در سمت مخالف، دختران نیز ممکن است با هدف قرار دادن نیاز جنسی پسران، وارد رابطه با آن ها شده و از این راه به آن ها ضررهای مالی و روحی وارد کنند.

 روابط دختران و پسران بیشتر به سمت و سوی روابط خارج از ازدواج و به اصطلاح دوستی دختر و پسر کشیده می شود. در مواردی هم پسران با وعده های پوچ و بی اساس سعی می کنند دختران را فریب داده و از آن ها فقط در جهت منافع جنسی استفاده کنند. البته در سمت مخالف، دختران نیز ممکن است با هدف قرار دادن نیاز جنسی پسران، وارد رابطه با آن ها شده و از این راه به آن ها ضررهای مالی و روحی وارد کنند.

ارتباط با جنس مخالف در سایت سیناپس

تفاوت بین عشق و دوستی :

عشق به معنی تعهد ، علاقه و دوست داشتن واقعی هست .

معنای اساسی عشق این است که حسی بیش از دوست داشتن نسبت به جنس مخالف هست.

 این پیوندی احساسی است که دو نفر با هم در آن مشترک هستن.

ما اغلب روابط نزدیک و رمانتیکی را با افرادی که دوست داریم تجربه می کنیم. در برخی موارد ما تصمیم می گیریم از نظر احساسی با این افراد دوست صمیمی باشیم.

اما در مورد عاشق شدن دیدگاه ها متفاوت است. مغز ما وقتی عاشق کسی هستیم در مقایسه با زمانی که از کسی خوشمان میاد رفتار متفاوتی دارد.

 وقتی کسی را دوست داریم، همان افکار و تجربیات مثبتی را که هنگام دوست داشتن یک شخص داریم تجربه می کنیم،اماما هم چنین حس عمیق مراقبت و تعهد نسبت به آن شخص را تجربه میکنیم عشق شامل احساس برانگیختگی و جذابیت جنسی نیز می شود. با این حال تحقیقات در مورد عشق نشان می دهد که همه ی احساس ها عشق یکسانی نیستند و شاید توخالی باشه.

عشق احساسی است که افراد را متصل و متعهد به یک دیگر نگه می دارد. عشق چیزی است که بین دو نفر پرورش می یابد و با گذر زمان، از طریق شناختن او و تجربه فراز و نشیب های متعدد زندگی مشترک، رشد می کند. که شامل تعهد، زمان، اعتماد هست.

عشق بین دختر پسر

عشق

عشق چیزی است که بین دو نفر پرورش می یابد و با گذر زمان، از طریق شناختن او و تجربه فراز و نشیب های متعدد زندگی مشترک، رشد می کند. که شامل تعهد، زمان، اعتماد هست،معنای اساسی عشق این است که حسی بیش از دوست داشتن نسبت به جنس مخالف هست.

مثلا: وقتی عاشق گلی هستیم از او مراقبت میکنیم تا رنجی نکشد.

دوست داشتن

دوست داشتن به عنوان داشتن افکار و احساسات مثبت نسبت به کسی توصیف میشود و این حس می‌تواند یک طرفه یا دو طرفه باشد. 

مثلا: وقتی گلی را دوست داریم آن را از شاخه می چینیم تا کنار خود داشته باشیم .

دوست داشتن دختر و پسر

نشانه‌ها و ویژگی‌های یک شخص مناسب برای ارتباط با جنس مخالف و رابطه عاطفی سالم و هدف‌مند:

هر فردی، بخشی از ویژگی‌ها و رفتارهای خود را فقط در رابطه عاطفی و زندگی مشترک نشان می‌دهد و نمی‌تواند پیش از آن، آن‌ها را به طور کامل بشناسید. از طرفی ممکن است برخی از ویژگی‌ها و عادات او منحصر به محیطی باشد که در آن با هم تعامل دارید. (محل کار، دانشگاه، محیط آموزشی، فضای خانوادگی و دوستانه و …). 

با این وجود، نشانه‌هایی کلی و عمومی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای شناسایی افراد مناسب برای ارتباط با جنس مخالف و روابط عاطفی سالم و هدف‌مند و تشکیل زندگی مشترک کمک بگیرید ، اگر رابطه عاطفیتان جلو رفته و حس می کنید که عاشق شده اید با بررسی نشانه‌های عاشقی می توانید از حس خود مطمئن شوید .

می‌توانید آینده‌تان را با او تصور کنید:

در برداشت اولیه‌تان از او، به نظر می‌رسد که می‌توان با او، آینده‌ای را متصور شد. مسئولیت‌پذیر، تلاش‌گر و باانگیزه، هدف‌مند، دارای شخصیتی مطمئن و با ثبات، محترم و با ملاحظه، قابل اطمینان و صادق، این‌ها بخشی از ویژگی‌هایی هستند که می‌توان مجموع آن‌ها را فردی قابل اتکا و همراه دید و قطعا در با این خصوصیات شما ارتباط موفقی با جنس مخالف خواهید داشت.

 کسی که احتمالا در چالش‌ها و دوران سخت، می‌توانید روی او حساب کنید، حمایتش را از شما دریغ نمی‌کند، در رابطه‌تان با او، احترام و اعتماد وجود دارد و می‌توانید به پیشرفت یکدیگر کمک کنید.

ارزش‌های یکسان یا مشابهی دارید:

ارزش‌ها، مسائلی هستند که برای شما نقش محوری دارند. شما بر اساس ارزش‌هایتان، اهداف، آرزوها، رشته تحصیلی، شغل، دوستان، تفریحات و سبک زندگی‌تان را انتخاب می‌کنید. اگر فرد موردنظر شما، در این نظر، تشابهات زیادی با شما دارد یا فکر می‌کنید می‌تواند اختلاف و تفاوت برخی از ارزش‌ها با هم را بپذیرد، درک کند، به آن‌ها احترام بگذارد و حمایتتان  کند، احتمالا می‌توانید رابطه سالم و هدفمندی با او داشته باشید.

از هم‌صحبتی با او لذت می‌برید:

اگر ارزش‌های شما شبیه یا یکسان باشد، بسیاری از ویژگی‌ها، عادات و رفتارهایتان نیز به هم شبیه خواهد بود. این زمینه مشترک و تفاهم، باعث می‌شود بتوانید درباره موضوعات مختلف، با هم گفت‌وگویی گرم و دلپذیر داشته باشید.

پیش‌زمینه‌ای مشابه دارید:

اگر فرهنگ، مذهب، قومیت، ارزش‌ها، اعتقادات دینی، چارچوب‌ها، قوانین، سطح مالی و جایگاه اجتماعی خانواده‌هایتان مشابه است، با احتمال بیشتری می‌توانید به یک رابطه عاطفی سالم و آرام برسید، موانع کمتری برای ازدواج در پیش رو دارید و با مشکلات و درگیری‌های کمتری، زندگی مشترک‌تان را آغاز کنید. 

توانایی حل مسئله و مدیریت چالش را در او می‌بینید:

اگر فرد موردنظرتان، همکلاسی یا همکار شما باشد، احتمالا در زمان چالش‌ها با او تعامل داشته‌اید. 

زمانی‌که یک پروژه کاری با شکست مواجه می‌شود، یک مشتری از شما گله‌ای دارد، پژوهش درسی‌تان به درستی پیش نمی‌رود، فردی در گروه شما کارشکنی می‌کند، مشکلی بارها و بارها پیش می‌آید و نمی‌توانید ریشه آن را پیدا کنید، شرکتتان با مشکلات مالی دست‌وپنجه نرم می‌کند و باید برای عبور از آن، برنامه‌ریزی‌ درستی داشته باشید، همه این چالش‌ها، فرصتی مناسب برای ارزیابی فرد مقابلتان است.

مسائل و مشکلات کاری، بسیار مشابه با چالش‌هایی است که در رابطه عاطفی و در زندگی مشترک نیز با آن‌ها سروکار دارید. اگر او، توانایی حل مسئله، مهارت مدیریت بحران و گذر از سختی‌ها با حفظ احترام و آرامش، و ویژگی‌های لازم برای عبور از شرایط دشوار را دارد، ممکن است در زندگی مشترک نیز عملکرد خوبی از خودش به نمایش بگذارد.

 

ارتباط با جنس مخالف

نشانه‌ها و ویژگی‌های یک شخص نامناسب و سمی برای ارتباط با جنس مخالف :

در مقابلِ آنچه بالاتر به آن اشاره کردیم، نشانه‌های هشداردهنده‌ای وجود دارند که نباید از آن‌ها غافل شد. مسائلی که باید با دیدن آن‌ها، کمی بیشتر فکر کنید و مطمئن شوید که فرد موردنظرتان، غیرقابل اعتماد، سواستفاده‌گر، مخرب و آسیب‌زننده نیست:

خطوط قرمز را رد می‌کند و به حریم شخصی شما و دیگران احترام نمی‌گذارد:

اگر حدود ارتباط فیزیکی را با شما یا سایر همکاران یا هم‌کلاسی‌های غیرهم‌جنس خود رعایت نمی‌کند، بدون اجازه و رضایت آن‌ها، حتی به شوخی، این مرزها را رد می‌کند.

 با مسائلی شوخی می‌کند که باعث ناراحتی شما یا دیگران می‌شود، درباره مسائل خصوصی سوال می‌پرسد یا با مطرح کردن موضوعات نادرست، دیگران را در جمع شرمنده می‌کند، نمی‌تواند رازها را پیش خودش نگه دارد، درباره آنچه به او ارتباطی ندارد، اظهار نظر می‌کند و …، این ویژگی‌های نشان می‌دهد که این فرد می‌تواند در رابطه عاطفی، آزاردهنده، آسیب‌رسان و غیرقابل اعتماد باشد.

خجالت‌زده‌تان می‌کند:

احتمالا فرد مورد نظر شما، عضو گروهی است که با آن، تعامل مداوم یا منظم دارید؛ مثلا همکار، دوست دور، یکی از اعضای خانواده یا همکلاسی‌تان است. بنابراین به احتمال زیادی، در موقعیت‌هایی متنوع، رفتار او با دیگران را مشاهده کرده‌اید. اگر:

 • نحوه رفتار کردن او نزد دیگران و در محیط‌های اجتماعی و شلوغ، مثل لحن صحبت و کلمات مورد استفاده‌اش، مسائلی که برای صحبت کردن انتخاب می‌کند، نوع رفتارش با شما، میزان صمیمیتی که با دیگران دارد،
 • نحوه صحبت‌ کردن او با کارمندان رده‌پایین‌تر و هم‌تیمی‌ها، فروشندگان مغازه‌ها یا افراد دیگری که در طی روز با آن‌ها تعامل دارد و به نحوی، در خدمت او هستند،
 • نحوه شوخی کردن او با افراد، مانند کلماتی که به کار می‌برد، لحن صحبتی که دارد، مسائلی که برای شوخی کردن انتخاب می‌کند،

شما را نزد خودتان یا دیگران خجالت‌زده می‌کند، او گزینه‌ای نامناسب برای رابطه سالم و هدف‌مند قلمداد می‌شود.

ارزش‌های متفاوت، متضاد یا مخربی دارد:

اگر نظام ارزشی فرد مورد نظر شما، بسیار با ارزش‌هایتان تفاوت دارد، اهداف، آرزوها، نوع دوستانی که با آن‌ها تعامل دارد، سبک زندگی و جنس تفریحاتش بسیار متفاوت یا حتی بر خلاف چیزی است که شما در ذهنتان دارید.

 ارزش‌های مخرب یا اشتباهی دارد، با افراد ناسالم و سمی‌ای در ارتباط است، تفریحات نامناسب و آسیب‌زننده‌ای را انتخاب کرده است، نمی‌تواند به ارزش‌های متفاوت دیگران احترام بگذارد و …، احتمالا فرد مناسبی برای یک رابطه سالم و هدف‌مند نیست.

حرفی برای گفتن ندارید:

طبیعتا به هنگام اختلافات و حتی تضادهای عمیق ارزشی، شما حرفی با او ندارید. گفت‌وگوهای بینتان سطحی و پوچ است، لذت‌بخش نیست و اطلاعات و صحبت خاصی در آن رد و بدل نمی‌شود. نداشتن علاقه و فعالیت مشترک، فقدان موضوع برای گفت‌وگوهای لذت‌بخش، بی‌علاقه بودن به موضوعاتی که فرد مقابل بسیار از آن‌ها لذت می‌برد، همه می‌توانند عللی محکم برای این باشند که دنبال شخصی متناسب‌تر بگردید.

تفاوت‌های زمینه‌ای بسیاری دارید:

اگر خانواده‌هایتان از نظر ارزش‌ها، عقاید مذهبی، جایگاه اجتماعی، سطح توان‌مندی مالی، قوانین و چارچوب‌ها و مسائلی از این دست، تفاوت بسیاری با هم دارند، احتمال دارد که در رابطه‌تان، چالش‌های بسیاری را تجربه کنید، با مخالفت خانواده‌ها مواجه شوید یا حمایت خانواده‌تان را از دست بدهید.

قابل اعتماد نیست:

اگر فرد موردنظرتان، مسئولیت اشتباهات خود را به عهده نمی‌گیرد، وظایفی را که به او محول می‌شود به درستی انجام نمی‌دهد، دروغ می‌گوید یا در جمع‌های مختلف، نقش بازی می‌کند، مدام شوخی می‌کند و حتی در زمان‌های حساس یا محیط کاری نیز جدی نیست و این شوخ‌طبعی او افراطی به شمار می‌رود، احترام دیگران را حفظ نمی‌کند و دوستی‌های عمیق بسیاری ندارد و …، احتمالا نمی‌توانید برای یک رابطه سالم و هدف‌مند روی او حساب کنید.

برای ازدواج کردن تحت فشار است:

ممکن است از میان صحبت‌های خود شخص موردنظرتان یا گفت‌وگوهای دیگران، متوجه شوید که او، تحت فشار است تا زودتر وارد یک رابطه جدی شود و ازدواج کند. این فشار ممکن است از طرف خانواده به او وارد شود. معمولا خانواده‌ها، از یک محدوده سنی خاصی به بعد، فرزندان خود را کم و بیش تحت این فشار می‌گذارند، یا برای او نگران هستند و وعده می‌دهند که اگر ازدواج کند، حمایت مالی قابل توجهی به او ارائه می‌دهند.

این فشار ممکن است از طرف اجتماع باشد؛ در چنین موقعیتی، ممکن است فرد برای ارتقا جایگاه اجتماعی‌اش در محل کار یا تحصیل، تصمیم به ازدواج کردن بگیرد.

ممکن است این فشارها، ناشی از مشکلات مالی و خانوادگی باشد؛ زمانی‌که فرد با چالش‌های مالی بسیاری روبه‌رو شده است، حمایت نمی‌شود و از طرفی، بدون حمایت نمی‌تواند از آن سختی‌ها عبور کند. احتمال این نیز وجود دارد که فرد، به علت جدا شدن از همسر قبلی خود یا عوامل این چنینی، تحت فشار قرار بگیرد. شاید هم در فضای خانواده، درگیر محدودیت‌ها و بحران‌های زیادی است و می‌خواهد هرچه سریع‌تر از آن محیط رهایی پیدا کند.

احتمال دارد که این فشارها، سبب شوند که فرد مقابل شما، تمایل به ازدواج کردن سریع، بدون در نظر گرفتن مسائل دیگر باشد؛ تا بتواند خود را از فشار کنونی راحت کند، بدون توجه به اینکه ممکن است با این تصمیم، چالشی بسیار بزرگ‌تر برای خود و همسر آینده‌اش بسازد.

در هنگام سختی، کنترل خودش را از دست می‌دهد:

اگر شخص مقابل شما، در مواقع روبه‌ور شدن با اکثر چالش‌های کاری، درسی یا دوستانه و خانوادگی، احترام دیگران را زیر پا می‌گذارد، بسیار خشمگین می‌شود و نمی‌تواند خشم خود را به درستی ابراز کند، کنترل امور از دستش خارج می‌شود، نمی‌تواند مسئله را به درستی مدیریت و مهار کند، مکررا دچار بحران‌های مالی، کاری و درسی می‌شود و معمولا مستاصل است، احتمالا نمی‌توانید برای یک رابطه عاطفی هدف‌مند و زندگی مشترک به او اعتماد کنید.

امید دارید که او را تغییر می‌دهید، یا خودش تغییر می‌کند:

اگر برخی یا همه نشانه‌های بالا را در شخص موردنظرتان می‌بینید، یا نشانه‌های منفی دیگری از او سر زده است، و به این امید هستید که می‌توانید با شروع رابطه عاطفی، او را تغییر دهید یا ممکن است او در اثر گذر زمان و کسب تجربه تغییر کند، به احتمال زیاد اشتباه می‌کنید.

شخصیت، باورها، ارزش‌ها، رفتارها و عادات افراد در مدت زمانی طولانی، به آرامی شکل می‌گیرد؛ از لحظه‌ای که در وجود مادر خود شکل می‌گیرند تا لحظه‌ای که از دنیا می‌روند. آنچه افراد در طی سال‌های ابتدایی زندگی‌شان و در مدت چندین سال بخشی از شخصیت خود کرده‌اند، به راحتی قابل تغییر نیست.

اگرچه نباید از تغییر ناامید شد، اما حقیقت آن است که تغییر برخی از ویژگی‌های عمیق شخصیتی، حتی برای متخصصین روان‌شناسی هم کار دشواری است. پس بهتر است که با امید تغییر فردی نامناسب، وارد ارتباط عاطفی با او نشوید.

جمع‌بندی:

زمانی‌که با شخصی ملاقات می‌کنید، به کسی علاقه‌مند می‌شوید یا فردی به شما پیشنهاد یک رابطه عاطفی را می‌دهد، تصمیمی مهم در پیش روی شما وجود دارد.

اینکه آیا رابطه عاطفی با این فرد، ارتباطی سالم و هدف‌مند خواهد بود و در راستای تشکیل یک زندگی مشترک پیش می‌رود، یا با شخصی مواجه شده‌اید که به دنبال سواستفاده از شماست، هدف مشخصی از برقراری رابطه عاطفی ندارد، در جهت تامین نیازهای خودش این پیشنهاد را داده یا با احتمال زیاد، به شما آسیب خواهد زد.

در این مقاله به بررسی نشانه‌هایی مهم پرداختیم. نشانه‌هایی که می‌توانید با کمک گرفتن از آن‌ها، تصمیم‌گیری آسان‌تر و هوشمندانه‌تری داشته باشید. علائمی که به شما کمک می‌کنند در مسیری گام بردارید که با احتمال بیشتری سالم، هدف‌مند، پویا و سازنده است.

ادامه مطلب
مشکلات عاطفی و راههای درمان
بازگشت به لیست

1 دیدگاه در “ارتباط با جنس مخالف

 1. پروشات گفت:

  سلام من داخل رابطه ای هستم مه نمی دونم درسته یا غلط
  بیشتر ذهنم و درگیر کرده و اصلا از اون رابطه لذت نمی برنم
  اما دلیلیم برای کات کردن ندارم
  نمیدونم چیکار کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *