زوج درمانی

اعتیاد همسر

همان طور که می دانید، اعتیاد همسر ( زن یا شوهر ) فوق العاده دردناک است و علاوه بر آن، ننگ عظیمی آن را احاطه کرده است. به این دلایل، اعضای خانواده و دوستان گاهی چشم خود را به انچه واقعا در مورد عزیزشان میگذرد میبندند . گاهی اوقات، ساده تر است که وانمود کنید که مشکلی وجود ندارد. 

با این حال، انجام این کار نه به همسر معتادتان کمک میکند و نه به شما؛ رو به رو شدن با اعتیاد به شما این امکان را می دهد که کنترل سلامت و رفاه خود را به دست بگیرید و در تصمیم گیری برای قدم بعدیتان مسیر روشنی به شما نشان دهد. ما در این مقاله سعی کردیم تا به نکاتی اشاره کنیم که شما را در مسیر رویارویی با اعتیاد همسر بیشتر کمک کند.

ما انتظار داریم که روابطمان در زندگی به ما کمک کنند تا به افراد بهتری تبدیل شویم. رابطه ای که محلی برای رشد و پیشرفت ما باشد و به همراه شریک زندگیمان بتوانیم زندگی لذت بخشی را تجربه کنیم.علاوه بر این شریک زندگی کسی است که عمیقا به ما توجه می کند و ما نیز به او اهمیت می دهیم و انتخاب می کنیم که به یکدیگر متعهد باشیم. روابط در زندگی ما برای خوشبختی و سعادتمان بسیار مهم است.

 با این حال، برخی از افراد ممکن است در شرایط سختی قرار بگیرند و این با هم بودن و مسیر رشد شرایط پیچیده ای را طی کند. برای مثال، اگر همسرتان از اعتیاد رنج می برد، این موضوع مستقیما بر شما نیز تاثیر می گذارد. بودن در کنار کسی که اعتیاد دارد آسان نیست. اگر این روز ها با اعتیاد همسرتان دست و پنجه نرم می کنید، ممکن است دیدن آینده ای روشن بسیار دشوار باشد.

مشکلات زندگی با همسر معتاد

اعتیاد در ازدواج:

هر کسی که ازدواج کرده و با همسر معتاد خود رابطه متعهدانه داشته است، بدون شک میداند که اعتیاد مخرب است. در برخی از روابط متعهدانه و ازدواج، اعتیاد چیزی نیست که فورا ظاهر شود تا شما بتوانید در اوایل آشنایی از آن باخبر شوید.                    

در اعتیاد ، مواد انتخابی ممکن است متفاوت باشد: الکل ، داروهای غیرقانونی مانند هروئین یا کوکائین ، یا داروهای تجویزی مانند Xanax یا Oxycontin . صرف نظر از مواد مخدر یا نوشیدنی که یک فرد به ان معتاد شده ، جست و جوی این ماده در نهایت میتواند مقدم بر هر چیز دیگری باشد .

 وقتی فردی معتاد است، قبل از ازدواج، قبل از فرزندانش  قبل از هر چیزی ، مواد مخدر یا الکل را انتخاب میکند. هنگامی که با اعتیاد همسرتان مواجه می شوید، تشخیص یا به خاطر آوردن فردی که عاشق او شده اید دشوار می شود. اگرچه ممکن است سال ها طول بکشد تا بفهمیم واقعا چه اتفاقی در حال رخ دادن است ، ممکن است مشکلات متعددی در این راه وجود داشته باشد . 

مواردی مانند از دست دادن درامد یا از دست دادن شغل ، غیبت غیرعادی در گردهمایی ها یا دورهمی های خانوادگی ،  افزایش مشاجره و کاهش علاقه به رابطه، می توانند نمونه هایی از مشکلاتی که در اعیتاد همسرتان با آن ها مواجه می شوید باشند.

اما اگر عاشق همسر معتاد خود هستید چه کاری باید انجام دهید؟

وقتی اعتیاد یک ازدواج را فرا میگیرد، ممکن است به سختی فردی که زمانی عاشقش بودید را بشناسید. شاید او که زمانی حامی دوست داشتنی بوده  اکنون از نظر فیزیکی و شاید عاطفی در دسترس شما نباشد .

او ممکن است زمانی صبور و مهربان بوده اما اکنون خلق و خوی او باعث می شود تمام خانواده بسیار محتاط شوند. در ادامه به بررسی پنج استراتژی برای کمک به همسرتان، که با اعتیاد دست وپنجه نرم میکند، می پردازیم:

بفهمید اعتیاد چگونه عمل می کند؟

ناراحتی ، عصبانیت ، ناامیدی یا ناامید شدن از عزیزی که با اعتیاد دست و پنجه نرم میکند، آسان است. این امر به ویژه در مورد همسری که ممکن است از مسئولیت های خانوادگی یا کاری خود غافل باشد یا سایر اعضای خانواده را در موقعیت های ناراحت کننده یا خطرناک قرار دهد بیشتر صادق است. 

به همین دلیل مهم است که به یاد داشته باشید اعتیاد چگونه کار میکند. در حالیکه ممکن است وسوسه شوید که همسرتان را به خاطر عدم خود کنترلی سرزنش کنید یا مصرف مواد مخدر را یک شکست اخلاقی بدانید، به یاد داشته باشید که اعتیاد ناشی از فقدان اراده نیست.

 در عوض، اعتیاد یک وضعیت پیچیده جسمی، عاطفی و روانی است که غلبه بر آن بسیار دشوار است. اعتیاد در مغز ریشه می کند؛ زیرا مواد اعتیاد آور در واقع نحوه عملکرد مغز را تغییر می دهند، چه انواع مواد شیمیایی که تولید می کند و چه نحوه کنترل حافظه، تصمیم گیری، حل مسئله و ریسک پذیری.

 درحالیکه همسر شما اراده ای برای ترک مواد مخدر دارد، مغز و بدن او ممکن است این روند را بسیار دشوار ارزیابی کند. فهمیدن این نکته که اعتیاد چگونه مغز را از نو سیم کشی می کند، می تواند درک اینکه چرا همسرتان آنطور رفتار میکند را آسان تر کند .

مرز هایی را تنظیم کنید:

به عنوان شریک در یک رابطه، اولین فعالیت غریزی شما ممکن است این باشد که همسرتان را درحالیکه، با رفتار های اعتیاد آور دست و پنجه نرم میکند، راحت بگذارید. ممکن است برای محافظت از همسرتان در برابر عواقب اعتیادش کار درستی به نظر برسد. 

اما بهترین قدمی که می توانید برای همسرتان بردارید، تعیین مرزهای محکم برای او است. برای مثال، به او اطلاع دهید که نمی توانند به مصرف مواد در خانه شما ادامه دهند و اگر به رفتار خود ادامه دهند ، عواقب آن را  خواهند دید. فقط با تعیین مرزهای محکم می توانید سوق دادن عزیز خود به سمت بهبودی را شروع کنید. 

از ایجاد شرایطی که همسرتان را قادر می سازید تا به رفتار خود تخریبی خود ادامه دهد، خودداری کنید، حتی اگر این به معنای تعیین مرزهای سخت و اجرای آن ها باشد .

تشویق به درمان همسر بسیار کار آمد است :

اکثر افرادی که با اعتیاد دست و پنجه نرم می کنند، برای بار اول پیشنهاد درمان را نمی پذیرند . اگرچه ممکن است منطقی به نظر برسد که همسر شما می خواهد به اعتیاد خود غلبه کند، اما مغز او در چرخه ای از الگو های ناسالم گیر افتاده است که شکستن آن دشوار است . 

او همچنین ممکن است از عواقب عاطفی، جسمی و روانی قطع مصرف مواد مخدر بترسد. از این رو ، مهم است که همسرتان را تشویق کنید تا به دنبال درمان اعتیاد مناسب برای نیازهایش باشد. حتی اگر بار اول یا دهمین بار به شما گوش ندهد، باید هم چنان بر نیاز به دریافت کمک حرفه ای برای عزیزتان تاکید کنید.

 یک ارائه دهنده درمان اعتیاد می تواند به افراد کمک کند تا با خیال راحت مصرف مواد را متوقف کند و در یک محیط کنترل شده و حمایت کننده وارد درمان شود. خوشبختانه منابعی برای کمک به شما وجود دارد، از جمله متخصصان پزشکی و درمان اعتیاد که می توانند درمان مناسب را برای همسرتان  توصیه کنند. 

اگرچه ممکن است بارها نیاز به تکرار باشد، اما باید مطمئن شوید که همسرتان می شنود که درمان راه مناسبی برای خروج او از معضل اعتیاد است.

درمورد اعتیاد و عملکرد آن بیشتر بدانید :

کسی که عاشقش شدی را به خاطر می اوری؟ او هنوز وجود دارد و هرگز نمیخواست در این چرخه اعتیاد بیوفتد و به شما اسیب برساند . اعتیاد یک بیماری است و در عین حال یک بیماری خانوادگی است. زندگی با اعتیاد باعث تاثیر دومینویی در زندگی فرد مصرف کننده و هم چنین خانواده او می شود.

 قبل از درگیری همسرتان با اعتیاد، ممکن است اطلاعات زیادی در مورد نحوه عملکرد واقعی مصرف مواد مخدر و اعتیاد نداشته باشید. اکنون، این مسئولیت شماست که در مورد نحوه عملکرد این مبارزه رایج و ویرانگر بر روی مغز و بدن بیشتر بدانید. 

خوشبختانه ، منابع مختلفی برای کمک وجود دارد. برای اینکه بفهمید با چه چیزی سر و کار دارید، مهم است که تا انجا که می توانید درباره بیماری یاد بگیرید: علاوه بر مطالعه اطلاعات ارزشمند انلاین ، صحبت با یک متخصص درمان مجرب را در نظر بگیرید که هر روز به خانواده ها کمک میکند. 

با صحبت با یک متخصص زوج درمان ، میتوانید تصویر واضح تری در رابطه و موقعیت منحصر به فرد خود به دست اورید. علاوه بر این،  می توانید با پزشک خانواده تماس بگیرید. او میتواند به شما در ارتباط با منابع کمک کند. ارائه دهندگان درمان اعتیاد نیز منابع بسیار خوبی برای درک بهتر گزینه های درمانی و نحوه عملی درمان اعتیاد هستند.

 همچنین می توانید درباره تفاوت راه های مختلف درمان اعتیاد، از جمله گزینه های بستری و سرپایی و نحوه عملکرد فرایند درمان آن ها بیشتر مطالعه کرده و اطلاعات کسب کنید.

استراتژی های مقابله ای را توسعه دهید:

همانطور که همسرتان با اعتیاد دست و پنجه نرم میکند، ممکن است متوجه شوید که مسئولیت های بیشتری در اطراف خانه بر دوش شما می افتد. ممکن است مبلغ بیشتری از اجاره یا وام مسکن را بپردازید، ساعات بیشتری کار کنید، یا مسئولیت های مراقبت از کودکان را بیشتر از قبل به عهده بگیرید.

 اگر همسرتان شغل خود را از دست بدهد، ممکن است متوجه شوید که به شغل دومی نیاز دارید یا فداکاری های بزرگ دیگری برای خانواده خود انجام می دهید که این امر  ممکن است باعث عصبانیت، ناامیدی، رنجش یا تلخی شما شود. 

این احساسات می تواند بین شما و همسرتان فاصله ایجاد کند و ممکن است منجر به دوری طولانی مدت، خصومت یا حتی شکست ازدواج شما شود. مهم است که یک راه خروجی سالم برای این پاسخ های عاطفی پیدا کنید، و هم چنین از دیگرانی که چالش های مشابهی را تجربه کرده اند، کمک بخواهید. 

همینطور مراجعه به زوج درمانگر در این برهه حساس می تواند کمک شایانی به رابطه شما و همسرتان که درگیر اعتیاد است کند.

چگونه با همسر معتاد رفتار کنیم

باید ها و نباید ها در حمایت از همسر معتاد :

از انجاییکه اعتیاد همسرتان را مشاهده می کنید، ممکن است از درک نحوه حمایت از او به بهترین شکل دچار مشکل شوید. در اینجا لیستی از ” باید ها و نباید ها” و جود دارد که ممکن است لازم باشد در نظر بگیرید. این نکات به شما کمک میکند تا همسرتان را در تمامی مراحل بهبودی تشویق کنید.

بایدهایی که انجام انها واجب است :

ارتباط موثر برای حفظ ارتباط با همسر درگیر اعتیادتان ضروری است:

 شما باید مواقعی را تعیین کنید که زمانیکه  همسرتان اماده بود گفتگو را شروع کنید. می توانید راجع به هر موضوعی صحبت کنید. با این حال بهتر فرصتی به همسرتان بدهید تا احساسات و تجربیات دردناکش را با شما درمیان بگذارد.

 اگرچه، انجام این کار راحت نیست، پس او  را تحت فشار قرار ندهید که در مورد تجربیات دردناک خود صحبت کند. ارتباط آزاد و موثر  این امکان را برای شما فراهم می کند که درک بهتری از احساس خود داشته باشید.

از سرزنش کردن او به خاطر اتفاقی که در حال رخ دادن است خودداری کنید:

قضاوت کردن برای بهبودی همسرتان مفید نخواهد بود. او  سعی می کند اشتباهات گذشته خود را درست کند؛ بنابراین شرمساری او برای اشتباهات گفته شده می تواند برای بهبودی اش مضر باشد. شما هم چنین باید از سرزنش خود نیز اجتناب کنید. اعتیاد می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد؛ بنابراین بهتر است به جای اینکه چه کسی مقصر است، روی بهبودی تمرکز کنید.

در این دوره بهبودی با همسرتان صبور باشید:

یه یاد داشته باشید که این یک روند تدریجی است. بهبودی مناسب هم برای شما به عنوان همسر فرد معتاد و هم او به عنوان فرد دچار اعتیاد زمان می برد. زمان می برد تا آن ها به طور کامل متوجه شوند که اقدامات آن ها چه عواقبی را در زندگی خودشان و زندگی عزیزانشان ایجاد کرده است.

این نباید‌ها را هرگز انجام ندهید:

نادیده گرفتن مشکل:

انکار اعتیاد همسر فقط مشکل را بزرگتر می کند. سعی نکنید وانمود کنید که اعتیاد همسر تان مشکلی ندارد. به آن فکر کنید که انگار یک مشکل سلامت جسمی است و شما او  را مجبور می کنید تا به پزشک مراجعه کند. اگر آن ها با اعتیاد دست و پنجه نرم می کنند، باید به آن ها کمک کنید تا یک برنامه برای روند بهبودی خود پیدا کنند.

توانمند سازی همسر معتاد:

 توانمند ساختن همسرتان در مقابل اعتاید همسر به معنای تشویق رفتار های منفی او  نیست. توانمند سازی او  شبیه به پشتیبانی  و حمایت نیست. نمونه ای رایج از رفتار شخصی به عنوان همسر یک فرد درگیر اعتیاد  عبارت است  از دروغ گفتن برای همسرتان یا کمک به او برای مخفی کردن اعتیادش. این فقط رفتار های اعتیاد آور او را تایید می کند و باعث تغییر و بهبود نخواهد شد.

انتظار دارید همه چیز فورا به حالت عادی برگردد:

یکبار دیگر عمیقا به آن فکر کنید. هنگامی که همسرتان به سختی تلاش می کند تا هوشیار بماند، زندگی و ازدواج شما هرگز مثل قبل نخواهد بود. یک حالت عادی جدید ممکن است وجود داشته باشد که در جای خود امر خوبی است.

 مهم نیست که چه رویاهایی در سر داشتید که تمایل داشتید به واقعیت بپیوندند و یا  دوست دارید که همه چیز فورا مثل قبل شود، قبل از زمانیکه همسرتان دچار اعتیاد شود. به جای حسرت خوردن برای بازنگشتن به رابطه قبلی و حالت عادی، بهتر است این چالش را فرصتی برای تقویت  و بهبود رابطه تان بدانید و از آن در جهت قوی تر شدن رابطه تان استفاده کنید، هر چند موقعیت بسیار سختی باشد.

کلام پایانی:

یکی از چالش برانگیز ترین تجربیات در ازدواج ، مقابله با عوارض اعتیاد همسر است . چه همسرتان با مصرف مواد با چالش های طولانی مدت مواجه شده باشد و چه چالش های او تازه شروع شده باشد ، اعتیاد همسر به هیچکس در یک رابطه رحم نمیکند. خوشبختانه ، راهکارهایی برای دریافت کمک مورد نیاز همسرتان وجود دارد . 

بهبودی راه اسانی نیست اما ممکن است. اگرچه ممکن است احساس کنید همسرتان با ادامه مصرف مواد مخدر علیرغم عواقب آن ، بی پروا  و بی مسئولیت شده است، اما بدانید که اعتیاد یک بیماری مزمن است که عمیقا بر عملکرد مغز اثر می گذارد. 

خوشبختانه ، با حمایت و راهنمایی های مناسب همسر شما میتواتد بهبود یابد. شما نیز باید سلامت عاطفی ، ذهنی و جسمی خود را در مسیر طولانی به سمت بهبودی در اولویت قرار دهید تا بتوانید یک حامی خوب برای همسرتان در این مسیر باشید. در این مقاله به راهکارها و باید و نبایدهایی که یک فرد در حال رویارویی با  اعتیاد همسر به آن نیاز دارد، اشاره شد.

برای کنترل بهتر این چالش کمک مشاور زوج درمان می تواند مسیر شما را هموار تر کند.

شما می توانید برای به اشتراک این مقاله با دوستان خود در شبکه های اجتماعی از دکمه های زیر استفاده کنید و سوالات خود را از ما در قسمت نظرها بپرسید

ادامه مطلب
تعارض زناشویی چیست؟ دلایل و راه حل ها
بازگشت به لیست

2 دیدگاه در “اعتیاد همسر

 1. زینب گفت:

  بسیار عالی بود
  سوالی که دارم اینه
  من تازه متوجه شدم همسرم اعتیاد داره خانوادم خیلی می ترسن که منم گرفتار شم و میگن باید طلاق بگیرم
  اما دوست دارم حداقل تلاشم رو برای اینکه همسر زندگی قبل خودش و بدست بیاره انجام بدم
  بنظر شما طلاق تو این شرایط کاره درستیه

  1. synapsepsy گفت:

   سلام ممنونم از شما
   با این مقدار اطلاعاتی که نوشتین نمیشه جواب درستی داد بنظرم بهتره به یک مشاوره مراجعه کنید تا جواب دقیق و درستی و دریافت کنید
   با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *