زوج درمانی

بدبینی همسر به زندگی و راهکارها

شما احساس می کنید خیلی بدشانس هستید که با یک فرد بدبین ازدواج کرده اید؟ به این دلیل که بدبینی همسر شما و عدم ارتباط موثرتان با یکدیگر ، زندگی زناشویی شما را به تیرگی و افسردگی تبدیل کرده است و همسرتان طوری رفتار می کند که انگار هر اتفاقی در زندگی خانوادگی شما مقدمه ای برای یک فاجعه در آینده است.

اگر هدف شما از مطالعه این مقاله بدبینی همسر نسبت به خودتان است مقاله‌ی همسر شکاک به شما کمک می کند. در اغلب اوقات افکار همسرتان بخاطر بدبینی نامطلوب و انگیزه ی او همیشه پایین است. علاوه بر اینکه همسر بدبین می تواند بر رابطه ناشویی تان تاثیری عمیق بگذارد، 

بدبینی همسرتان باعث ایجاد جو منفی در رابطه تان نیز می شود  و صرفا نادیده گرفتن آن می تواند وضعیت را بدتر کند. زمانیکه با فردی که همیشه بدبین است در رابطه هستید، این امر می تواند بر وضعیت ذهنی شما نیز تاثیز منفی بگذارد. 

اگر با فردی بدبین در ارتباط هستید و یا ازدواج کرده اید، باید بدانید شما مسئول  ایجاد احساس بهتر در او نیستید، اما راهکارهایی می تواند به شما کمک کند تا با بدبینی همسر به طرز صحیح رفتار کنید.

زندگی با یک همسر بدبین می تواند تجربه ای بسیار دردناک باشد. برای لذت بردن از یک زندگی زناشویی شاد، به سازگاری، مراقبت و حمایت و سخنان تشویقی از سوی همسرتان نیاز دارید.

 اما هنگامی که با بدبینی همسرتان مواجه می شوید ، به دلیل افکار منفی و بدبین بودن او از تعامل با او می پرهیزید. حتی در صورت بدبینی بیش از حد همسرتان، ازدواجتان می تواند به معنای واقعی بی روح، بی هدف و بی ارزش شود. ما در این مقاله، بر راهکارهایی جهت چگونگی رفتار با بدبینی همسر بدبین اشاره کرده و به طور جامع به توضیح آن راهکارها می پردازیم.

نگرش منفی نسبت به اینده

ویژگی های همسر بدبین چیست؟

 1. همسرتان مانند یک قربانی همیشه رنج دیده رفتار می کند.
 2. همسرتان همیشه شما را متهم می کند.
 3. همسر بدبین شما همیشه شما را به عنوان تنها دلیل هرگونه اتفاق ناگوار در زندگی خانوادگیتان متهم می کند.
 4. شما نمی توانید درمورد مسائل خانوادگی با همسرتان صحبت کنید؛ زیرا او آمادگی شنیدن نظرات شما را ندارد.
 5. او همه ی مسائل را فقط از دید خود می بیند.
 6. همسر بدبینتان از شما می خواهد که طبق خواسته های خود محور او رفتار کنید.
 7. همسر بدبین شما به طور مداوم با شما بحث و دعوا می کند.
 8. او هرگز جنبه مثبت اتفاقی را نمی بیند.
 9. او همیشه نوسانات خلقی شدیدی دارد.
 10. او با بدبینی خود زندگی شما را عذاب آور می کند.
 11. در زندگی زناشویی شما هیچ نشاط و سرگرمی وجود ندارد.
 12. همسر شما حتی درمورد مشکلاتی که در رابطه تان وجود ندارد، احساس نارضایتی کرده و مدام گله می کند.
 13. همسر بدبین شما در صورت پیروی نکردن از سخنانش، تهدید به خودکشی و عواقب ناگوار دیگر می کند.
 14. همسر بدبین شما بیشتر از اینکه با شما عاشقانه ارتباط برقرار کند، درمورد مشکلات به صورت منفی گفتگو می کند.

این نشانه ها می تواند شما را در تشخیص بدبین بودن همسرتان بسیار کمک کند. ممکن است به دلیل داشتن همسر بدبین در زندگی با هسرتان دچار تعارض زناشویی باشد برای اطلاعات بیشتر درباره ی تعارض زناشویی و راه حل ان اینجا کلیک کنید.

در ادامه چند روش هوشمندانه برای رفتار با بدبینی همسر را به طور کامل شرح می دهیم.

بهترین راهکار

بهترین روش برای برخورد با همسر بدبین، برخورد دلسوزانه با او است. اغلب اتفاق می افتد که همسرتان متوجه نمی شود که به چه میزان بدبین شده است. اشاره به بدبینی همسرتان نیز در بعضی مواقع می تواند نتیجه عکس داشته باشد؛ زیرا هیچ کس از اشاره به عیوب خود لذت نمی برد.

با این حال، این کار دلسوزانه ای است که به آرامی با همسر خود روبرو شوید تا به او فرصتی برای ایجاد برخی تغییرات بدهید. این کار همچنین به همسرتان این فرصت را می دهد تا درمورد حمایتی که  برای ایجاد تغییر بدبینی خود نیاز دارد به راحتی با شما گفتگو کند. هنگامی که ورق برگشت و همسرتان بدبینی خود را کنار گذاشت از فرصتی که برای تغییر و حمایت به او داده اید و زمانی را صرف این کار کرده اید، قدردانی خواهد کرد.

 • غیر مستقیم به بدبین بودن او اشاره کنید:

  وضعیت را نادیده نگیرید. احساساتی که زنده به گور می شوند هرگز نمی میرند. شما باید نسبت به احساسات خود و تاثیری که بدبینی او بر احساسات شما می گذارد، صادق باشید. خیلی از مواقع همسر بدبین شما حتی نمی داند که تا چه حد بدبینی اش بر روی شما اثر منفی می گذارد.
 • او را وادار به صحبت کنید اما برای مکالمه تان محدودیت هایی را تعیین کنید:

  زمان هایی را در روز برای تعامل مثبت و گفتگوی سازنده در نظر بگیرید. برای مثال تعیین کنید در روز ۲۰ دقیقه برای مکالمه با یکدیگر زمان می گذارید و بعد از آن استراحت کرده یا به پیاده روی می روید. اولین قدم در ارتباط موثر،  خوب گوش دادن یا همان گوش دادن برای فهمیدن است.
 • همسرتان ممکن است فقط نیاز داشته باشد تا واکنش شما را از آنچه می گوید را ببیند؛ همین امر او را متوجه می کند که تا چه حد بدبین است.
 • نسبت به وضعیت آن ها همدل باشید:

   اگر قرار بود به جای آن ها زندگی کنید، به نظرتان چه وقایعی در زندگی او اتفاق افتاده که نگاه او به جهان را بدبینانه شکل داده است.

  شاید همسر شما یک اتفاق دردناک و طاقت فرسا را پشت سر گذاشته و این موضوع باعث جهان بینی بدبینانه او شده است. این اتفاق می تواند آزار و اذیت در کودکی، والدین سمی، برخورد با اندوهی بزرگ در سنین پایین و نمونه های متعدد دیگری باشد.

  اگر زندگی را از دریچه نگاه او نگاه کنیم، شاید بتوانیم علت بدبینی او را درک کنیم. تمام این اتفاقات ممکن است بر آن ها تاثیر گذاشته و مهم تر آنکه، آن ها نمی دانند چگونه باید با وضعیت و وقایع دردناک زندگیشان کنار بیایند.

  آسان ترین کار این است که بدون اندکی تامل، به راحتی به نگرش های بدبینانه روی بیاورند و راه دیگری برای مقابله با آن ندانند. همدلی با آن ها سبب می شود که راهکارهایی موثر را با یکدیگر برای مقابله با بدبینی به دست بیاورید.

 • به خوبی های او نیز اشاره کنید:

   

   بعد از اینکه با او همدلی کردید و متوجه دیدگاه او نسبت به زندگی و جهان شدید، حال نوبت آن است که به نکات مثبت زندگی او اشاره کنید. برای این کار باید خاص و دقیق عمل کنید. اگر با او همدلی کنید او قدردان شما خواهد بود.

 • سنت هایی را در ازدواج خود اجرا کنید که مثبت اندیشی را تقویت می کنند:

  ما ازدواج می کنیم تا از زندگی با یک نفر دیگر لذت ببریم. همه ما می پذیریم که ازدواج لحظات سختی نیز خواهد داشت، اما همچنین می خواهیم لحظات خوب و نابی را با یکدیگر به اشتراک بگذاریم.

  اما هنگامی که شریک زندگی ما بیش از حد بدبین است و از هر موقعیتی بدترین وجه آن را انتظار می کشد و بر روی نقایص تمرکز می کند، می تواند ما را خسته کند.

  برای بهتر شدن این وضعیت، در پایان هر روز به یکدیگر بگویید بهترین قسمت روز شما چه بوده است. سپس سه مورد را که بابت آن سپاسگزار هستید را بیان کنید.

  این عمل به همسر بدبین شما کمک می کند که هر روز در کنار بدی ها به خوبی های زندگی نیز توجه کند. همچنین به هر دوی شما کمک می کند تا یکدیگر را بهتر بشناسید.

 • مقیاس تعریف خود از شرایط را تنظیم کنید:

   اگر بهترین تعریف شریک زندگی شما از موقعیتی عبارت” خوب است” می باشد، آن را به عنوان بالاترین تمجید تلقی کنید.

  خوب است بدانید که هنگامی که برای همسر بدبین شما فقط یک یا دو انتقاد منفی نسبت به شرایط موجود می باشد، ممکن است معادل زمانی باشد که باید بگوید” خیلی خوب بود”. یادگیری نحوه تفسیر تعاریف آن ها می تواند به شما کمک کند تا با آرامش بیشتری نسبت به پاسخ های آن ها واکنش نشان دهید.

 • بدبینی همسرتان تقصیر شما نیست:
    
  به احتمال زیاد، بدبین بودن همسرتان به شما ربطی ندارد و شما مقصر آن نیستید.

  اگر سعی کنید آن ها را بیش از حد متقاعد کنید که به همه چیز از دریچه مثبت تری نگاه کنند، آن ها احساس می کنند که شما می خواهید آن ها را تغییر دهید یا احساس می کنند شما در حال عیب جویی هستید. این اتفاق به هیچ یک از شما کمک نمی کند تا احساس بهتری در رابطه خود داشته باشید.

 • به خود وقفه ای کوتاه دهید:
    
  اگر به غیر از رابطه زناشوییتان که پر از بدبینی است، روابط دوستانه و حمایت گرانه ای دارید که از قضا دارای فضای مثبت است می توانید از آن جو و انسان ها انرژی مثبت لازم را بگیرید.

  لازم نیست مدام در حال مبارزه با بدبینی همسر خود باشید. می توانید انتظارات خود را با شرایط موجود سازگار کنید تا کمتر آسیب ببینید. علاوه بر این، راه ها  و فضاهای مثبت دیگری را بوجود آورده یا به دنبال پیدا کردن آن باشید تا کمی از فضای منفی و پر از بدبینی رابطه زناشویتان فاصله بگیرید.

 • به دنبال کمک حرفه ای باشید:
    
  مراجعه به روان درمانگر مخصوصا زوج درمانی می تواند مانند نوری در تاریکی رابطه زناشوییتان باشد. گام نخست این است که از شریک زندگیتان بخواهید به یک روان درمانگر  یا گروه درمانی مراجعه کند تا روند بهبود آغاز شود.

  اگر همسرتان از مراجعه به درمانگر امتناع ورزید، حتما خودتان به درمانگر مراجعه کنید تا سلامت ذهنی و روانی خود را حفظ کنید؛ زیرا هنگامی که با یک فرد بد بین زندگی می کنید، می تواند بر شما و هر فرد دیگری در خانواده تان تاثیر بگذارد و شما را به سمت افسردگی سوق دهد.

دلایل منمفی نگری به زندگی

چگونه به همسر بدبین خود کمک کنیم؟

همانطور که در بالا ذکر کردیم، شما مسئول بدبینی همسر خود نیستید، اما در آخر می خواهیم به نکاتی اشاره کنیم که می توانید از آن ها در روند بهبود همسرتان از بدبینی به مثبت بودن کمک بگیرید و به او در این روند کمک کنید:

 • سعی کنید زمان های مشترکتان را با افراد خوشبین بگذرانید.
 • از همسرتان بخواهید حداقل هفته ای یکبار با شما در فضایی زیبا و آرام قدم بزند و یا فعالیت سرگرم کننده ای انجام دهد.
 • دستاوردهای شریک زندگی خود را تصدیق کنید.
 • او را تشویق کنید تا به دنبال امتحان کردن فعالیت های جدید باشد.
 • و در آخر، اگر همسر بدبینتان کمک شما را رد کرد، بیش از حد واکنش نشان ندهید و مطمئن شوید که بیش از حد او را تحت فشار قرار نمی دهید.

 دکتر جان گاتمن معتقد است که برای هر نکته منفی باید پنج رویداد مثبت ایجاد کرد. گاهی اوقات این می تواند یک چالش باشد و همانطور که می دانید هیچ رابطه یا  ازدواجی ایده آل نیست.

 با این حال، خوش گذرانی، ارتباط موثر و مثبت و لذت بردن از یکدیگر برخی از کلیدهای یک ازدواج سالم و شاد هستند. تمام تلاش خود را بکنید، تا نکات منفی و بدبینی همسرتان را خنثی و بی اثر کنید. بدون شک از تلاش های خود و تاثیر آن بر روی هر دویتان در طول زمان شگفت زده خواهید شد.

کلام پایانی

ما در این مقاله سعی کردیم به تعریفی از بدبینی بپردازیم و روش های متفاوت و کاربردی برای چگونگی رفتار با همسر بدبین را ارائه دهیم. همچنین  مواردی را ذکر کردیم که می توان با دانستن آن ها متوجه بدبینی همسرتان نیز بشوید. در مرحله ی بعد به راهکارهایی از جمله بیان احساس خود، تعاملات مثبت با وی، تقویت راهکارهای مثبت اندیشی و همدلی با همسر بدبین  اشاره کرد.

((با استفاده از دکمه های زیر دوستان خود را از خواندن این مقاله بهرمند کنید و سوالات خود را در قسمت نظر ها از ما بپرسید.))

ادامه مطلب
اعتیاد همسر
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *