زوج درمانی

خیانت به همسر و ۴ دلیل علمی آن

شاید وقت آن رسیده باشد که فکر کنیم که در ذهن فرد خیانت کار چه می گذرد؟ چه عواملی در ذهن و مغز او، او را به این رفتار سوق می دهد؟ در این مقاله سعی داریم رابطه خیانت (خیانت به همسر) با عوامل عصبی که در مغز و ذهن انسان بروز می دهد را بررسی کنیم.

خیانت از طرف کسانی که دوستمان دارند و  برایشان ارزش قائلیم مطمئنا برای ما می تواند  تجربه ای ناراحت کننده و آسیب رسان باشد. یکی از رایج ترین انواع خیانت، خیانت افراد در رابطه زناشویی ست . خیانت به عنوان صمیمیتی عاطفی و جنسی با فردی غیر از همسر و خارج از چهارچوب زناشویی تعریف شده است. 

تحقیقات نشان می دهد که حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد از زوج ها در طول زندگی مشترک خود روابط خارج از محدودیت زناشویی را تجربه می کنند.

به عنوان موجودات زنده، احساسات و بروز آنها و تجربیات ، به روش مثبت وجود دارد همانطور که عکس این شرایط در زندگی روزمره اجتماعی صدق می کند. همانطور که یک شامپانزه می تواند در روزی که نمی تواند رهبر گروه شود احساساتی از قبیل ناامیدی و خشم را تجربه کرده و هورمون های مختلفی در بدنش ترشح می شود، یک فرد نیز می تواند احساسات مشابهی را در مورد خیانت از طرف همسر و شریک زندگی خود احساس کند.

 برای بسیاری از مردم و حتی جامعه ای که در آن زندگی می کنند، خیانت به عنوان یک ممنوعیت اجتماعی نابخشودنی تلقی می شود. آیا خیانت که جامعه به اتفاق آنرا تابو می داند، به دلیل ویژگی های شخصیتی، عوامل محیطی، عوامل ارثی یا عوامل نورولوژیکی است؟ یا آیا تا به حال به این فکر کردید که چه چیزی باعث می شود برخی از افراد به همسر و شریک زندگیشان خیانت کنند؟

 جواب تمام این سوالات در مغز انسان نهفته است. در ادامه به ۴ دلیل مبتنی بر اینکه مغز و ساختار مواد شیمیایی موجود در مغز تا چه حد در خیانت کردن افراد موثر می باشند  می پردازیم، اما قبل از اینکه به این دلایل بپردازیم و خیانت را از نظر نورولوژیکی بررسی کنیم به یک هورمون مهم که نقش حائز اهمیتی در شکل گیری اعتماد و سپس خیانت دارد اشاره ای خواهیم کرد.

خیانت و بررسی دلیل علمی ان

اکسی توسین مدار عصبی اعتماد و سازگاری اعتماد را در انسان شکل می دهد:

هورمون اکسی توسین نقش محوری در توانایی ایجاد دلبستگی و وابستگی های اجتماعی، شامل پیوند زوجین، مراقبت از فرزندان و حافظه اجتماعی ایفا می کند.

علاوه بر این، اکسی توسین اتصال قابل توجهی را در سیستم لیمبیک مغز نشان می دهد، از جمله آمیگدالا که بخشی در مغز است که پاسخ های استرس زا و اضطراب در تعاملات اجتماعی را کاهش می دهد. همچنین آزمایش های رفتاری اولیه نشان می دهد که هورمون اکسی توسین تعدیل کننده قوی رفتارهای متقابل اجتماعی و شناخت اجتماعی در انسان به نظر می رسد. 

علاوه بر این، یک مطالعه نشان داده است که اکسی توسین تمایل افراد به اعتماد کردن به دیگران را افزایش می دهد.

“اکسی توسین احساسات شما را بیشتر از افکار شما تحت تاثیر قرار می دهد؛ به قولی این هورمون احساسات شما را درگیر می کند و نه تفکر آگاهانه شما را”

اگرچه تحقیقات زیادی بر روی کارکرد این هورمون انجام شده است، و تحقیقات در مورد چگونگی تاثیر دقیق آن بر احساسات ما اطلاعات زیادی را در اختیار ما قرار می دهند اما برخی از این تحقیقات، اغلب درمراحل اولیه، باعث به وجود آمدن برخی افسانه ها و معجزات غیرواقعی درمورد کارکرد این ” هورمون عشق” شده اند. در ادامه به مهم ترین این ادعاها که مربوط به رابطه اکسی توسین و خیانت است خواهیم پرداخت.

 • اکسی توسین مانع از خیانت در رابطه زناشویی می شود:

در تحقیقات اولیه، دانشمندان دریافتند که زوجین هنگامی که برای اولین بار رابطه جنسی را تجربه می کنند، ترشح اکسی توسین در مغز آن ها افزایش می یابد. این ماده ی شیمیایی برای برقراری پیوند پایدار ضروری است.

این کشف باعث شد تا رسانه ها اکسی توسین را به عنوان ” هورمون عشق” که مسئول وفادار نگه داشتن زوجین نسبت بهم است، شناخته و ستایش کنند. برای مثال دکترفیل به زنان توصیه کرد تا سطح اوکسی توسین شریک خود را با لمس و در آغوش گرفتن بیشتر، افزایش دهند تا خطر خیانت را کاهش دهند. اما این گفته آیا حقیقت دارد و ترشح بیشتر اکسی توسین باعث کم شدن خطر خیانت می شود؟

 • اکسی توسین هیچ تضمینی برای وفاداری نیست:

در حقیقت شواهد محکم علمی مبنی بر اینکه اکسی توسین مانع از خیانت می شود وجود ندارد. مطمئنا لمس شریک زندگی باعث افزایش اکسی توسین می شود، اما ماساژ گرفتن از یک فرد غریبه نیز همانطور است. در مقایسه ای که بین افراد مجرد و ازدواج کرده انجام شد، نشان داده شد که مغز افراد متاهل نسبت به اکسی توسین حساس تر می باشد، اما تفاوت آن ها  واقعا ناچیز است.

ایدان شالف زیست شناسی که روی اکسی توسین تحقیق کرده است می گوید: << رسانه ها دوست دارند این را به عنوان راهی برای پیش بینی افرادی که قصد خیانت دارند توصیف کنند، اما ارتباط بین ترشح اکسی توسین و خیانت نکردن واقعا محدود است.

ناقل های عصبی عشق:

در ادامه و قبل از پرداختن به موضوع جایگاه خیانت در مغز، به بررسی موضوع عشق و ناقل های عصبی مترشحه از سیستم عصبی می پردازیم؛ زیرا قبلذ از هر خیانتی عشقی شکل گرفته و خوب است که ساختار شیمیایی این عشق را با هم نگاهی بیندازیم.

طبیعت هنگامی که معجون مواد شیمیایی مرتبط با عشق و علاقه را درست می کرد، معجون بسیار قوی را فرموله کرد. عشق و شیفتگی تنها احساس نیستند؛ بلکه محرک های انگیزشی بسیار قوی نیز هستند. عشق و شیفتگی بخشی از سیستم پاداش مغز هستند. 

در واقع در سیستم تکامل این احساسات ارتقا می یابند تا انسان ها را وادار به تولید مثل کنند. ترشحات شیمیایی که انگیزه و سیستم حرکتی در مغز را تحریک می کنند، انتقال دهنده های عصبی اپی نفرین، دوپامین، سروتونین و فنیل اتیلامین(PEA) می باشند. در ادامه هر کدام از این ناقل های عصبی را جداگانه بررسی خواهیم کرد.

 • اپی نفرین:

   این ناقل عصبی باعث ترشح و آزاد شدن آدرنالین می شود که ضربان قلب شما را تندتر می کند، فشار خون شما را بالا می برد و تنفس شما را تند تر می کند.
 • دوپامین:

   ناقل عصبی دوپامین، با ایجاد لذت، انگیزه و تمرکز همراه است. تحقیقات نشان داده است که این ناقل عصبی در مراکز پاداش مغز فعالیت می کند. سطوح بالای دوپامین با جذابیت و احساس جنسی مرتبط است. . دانیل لیبرمن، عصب شناس، در کتاب پرفروش خود می کند که دوپامین تمایل دارد افراد را حریص کند و آنچه را که در لحظه دارند نادیده بگیرند.

  دوپامین اغلب با دوره های کوتاه لذت همراه است و زمانی که ترشح آن کم می شود، معمولا احساس درد و پوچی ایجاد می شود. نقطه مقابل دوپامین، گروهی از مواد شیمیایی به نام مولکول H&Ns است. همان طور که از نام آن ها مشخص است، این مولکول به انسان اجازه می دهد با انتشار برخی مواد شیمیایی از جمله سروتونین و اکسی توسین، از آنچه اکنون دارند لذت ببرند.

  آزاد شدن دوپامین از تولید مولکول H&Ns جلوگیری می کند همانطور که آزاد شدن H&Ns مانع ترشح دوپامین می شود.
 • سروتونین: 

  این ناقل عصبی به عنوان انتقال دهنده عصبی احساسات خوب شناخته می شود و در دوره ای که فرد جدیدی را ملاقات کرده و به او عشق می ورزید به طور چشمگیری کاهش می یابد. لازم به ذکر است این افت چشمگیر در مواردی اتفاق می افتد که فرد به طور وسواسی نمی تواند فکر کردن به شریک جدید زندگی خود را متوقف کند.
 • PEA:

   ماده ای شبیه آدرنالین است که جریان اطلاعات بین سلول های عصبی را سرعت می بخشد و در فرآیند جذب فرد مقابل تحریک می شود تا به ما کمک کند به احساساتمان از جمله عشق توجه کنیم. همچنین PEA به عنوان ” مولکول عشق” شناخته می شود؛ زیرا ماده ای است که سیل مواد شیمیایی را به همراه نوراپی نفرین و دوپامین به مغز آغاز می کند تا زمانی که ما به شدت جذب کسی می شویم احساس سرخوشی و شیفتگی کنیم.
خیانت و دلایل ان در سیناپس

جایگاه مغز در خیانت: 

قبل از اینکه به بحث جایگاه مغز در خیانت بپردازیم لازم است که بدانید تحت هر شرایطی بعد از خیانت با قبل از خیانت شرکت در جلسات زوج درمانی زیر نظر یک مشاوره متخصص کمک بزرگی به شما و رابطه تان میکند .

 • زمانیکه عشق محو می شود:

برای کسانی از ما که تجربه فوق العاده ای برای عاشق شدن و شیفته شدن نسبت به کسی را داریم، می دانیم که اغلب این سعادت شگفت انگیز و خلسه مانند برای همیشه دوام نمی آورد. ما یا عشقمان را به تعهدی عمیق تبدیل می کنیم یا تصمیم به جدا شدن می گیریم.

دانشمندان علوم اعصاب تشخیص داده اند که پس از یک دوره  6  ماهه تا ۲ ساله، مغز واکنش خود را به تولید مواد شیمیایی محرک و سطوح انتقال دهنده های عصبی مانند PEA کاهش می دهد و این خرد ذاتی بدن است که میزان شیفتگی را  به تدریج کم می کند تا افراد در نهایت از آن دلزده نشوند.

بسیاری از زوج درمانگران خاطر نشان می کنند که بسیاری از طلاق های غیر ضروری و قطع رابطه ها  و یا خیانت ها می تواند در این مدت اتفاق بیوفتد؛ زیرا افراد عدم شدت سرخوشی سابق را به عنوان نشانه ای از اشتباه عاشق شدن و یا دیگر عاشق نبودن تلقی می کنند.

 • مشکلات موجود در شبکه خود کنترلی مغز می تواند فرد را به خیانت سوق دهد:

مدار خود کنترلی نوعی عمل متعادل کننده بین نواحی از مغز( سیستم لیمبیک) که به شما انگیزه می دهد که به دنبال تجربه فعالیت های لذت بخش باشید  و سایر مناطق مغز ( قشر پیش پیشانی) است. این قسمت از مغز شما را مجبور می کند تا قبل از انجام رفتارهای پرخطر، مانند روابط خارج از ازدواج، به عواقب آن بیندیشید.

 زمانیکه مدار خود کنترلی شما به درستی فعالیت کند، به شما در کنترل تکانه ها کمک زیادی می کند و می تواند از بروز خیانت جلوگیری کند. با این حال، هنگامی که قشر پیش پیشانی، فعالیت کمی دارد، می تواند باعث عدم تعادل شود که باعث می شود بدون تمرکز بر عواقب، تسلیم خواسته های تکانشی خود شویم. کسانی که فعالیت پایینی در قسمت قشر پیش پیشانی خود دارند، طبق نظرسنجی و آمارها نشان داده شده است که حداقل یک بار رابطه خارج از رابطه زناشویی خود را تجربه کرده اند.

 • فاکتور تستوسترون

تستوسترون هورمون عصبی است که ممکن است با احتمال  جستجوی مرد نسبت به  شریک جنسی در خارج از رابطه ازدواج ارتباط داشته باشد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ نشان داد که مردان با سطح تستوسترون بالا بیشتر از مردان با سطح تستوسترون پایین به خیانت و روابط خارج از ازدواج روی می آورند. همچنین این هورمون عصبی در خلق و خو، انگیزه و جنسیت نقش دارد.

 • ساختار مغزی افراد خیانت کار متفاوت است:

مطالعات تصویر برداری مغز نشان داده است که مغز افراد وفادار به رابطه زناشویی با افراد خیانتکار متفاوت است. یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ نشان داد وقتی افراد به تصاویر عاشقانه نگاه می کردند، به عنوان مثال زوج هایی که دست یکدیگر را گرفته بودند یا به چشمان یکدیگر خیره شده بودند، فعال سازی مغز بین افراد وفادار و خیانت کار متفاوت بود.

 این تحقیقات نشان داد که مردان و زنان پایبند به رابطه ی خود هنگام مشاهده تصاویر در مقایسه با افراد خیانت کار، فعالیت عصبی مرتبط با پاداش بیشتری را نشان می دادند. در پاسخ به تصاویر عاشقانه در افراد خیانت کارفعالیت قشر مخ آن ها بیشتر بوده است.

کلام پایانی:

مطالعات نشان داده است که مغز انسان و هورمون های مترشحه از آن و همچنین ناقل های عصبی نقش قابل توجهی در شکل گیری خیانت و اعتماد در انسان را دارد.

ساختار مغزی، میزان ترشح هورمون هایی از قبیل اکسی توسین در افراد خیانت کار با افراد وفادار متفاوت است. علاوه بر این در این مقاله به فرضیه های رایج اما اشتباه در مورد هورمون اکسی توسین و نقش آن در ایجاد اعتماد و خیانت در رابطه پرداخته ایم.

در این مقاله سعی بر این شد تا خیانت و علت های آن را از دیدگاهی جدید و متفاوت که شامل عوامل عصبی و نورولوژیکی می شود بررسی کنیم و تحقیقات علمی متفاوت نشان داده است که وقت آن رسیده است علاوه بر پرداختن به عوامل محیطی به وجود آمدن خیانت در رابطه های زناشویی به عوامل عصبی مغز هر فرد در رابطه بپردازیم تا به خوبی دریابیم که چرا اعتماد در رابطه ای منجر به خیانت شده است.

اما یادتان باشد که همیشه راهکارهایی برای جلوگیری از خیانت وجود دارد که ما در یک مقاله به شکل کامل به ان پرداخته ایم .

با استفاده از دکمه های زیر شما می توانید این متن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و سوالات خود را در قسمت نظرها از ما بپرسید.

ادامه مطلب
راه کارهای مقابله با طلاق عاطفی و 7 نشانه اصلی آن
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *