سکس تراپی

سکس تراپی چیست؟

بخش مهمی از موفقیت در ازدواج مسائل جنسی و روابط زناشویی می باشد، اما  مراجعه برای سکس تراپی و صحبت کردن درمورد رابطه جنسی برای بسیاری از افراد دشوار است، صحبت درمورد مشکلات جنسی در رابطه‌ی زناشویی می تواند حتی سخت تر هم باشد. 

مسائل مربوطه مانند : عملکرد جنسی و میل جنسی پایین ممکن است فراتر از چیزی باشد که شما معمولا با پزشک عمومی یا متخصص زنان یا با پزشک مربوطه در مورد آن صحبت کنید. 

اینجاست که درمانگران حوزه مسائل جنسی یا همان سکس تراپیست ها یا درمانگر مسائل جنسی وارد می شوند. سکس تراپیست ها متخصصان آموزش دیده ای هستند که به طور خاص بر جنسیت انسان و رفتار جنسی سالم تمرکز می کنند و می توانند در عین پرداختن به طیف گسترده ای از عوامل روانشناختی، فیزیولوژیکی و فرهنگی کمک شایانی با تکیه بر تحقیقات علمی کنند.       

بیش از نیم قرن از زمانی که محققان مشهور حوزه جنیست ویلیام مسترز (William Masters) و ویرجینیا جانسون (Virginia Johnson) تحقیقات پیشرو خود را درمورد جنسیت و اختلال عملکرد جنسی آغاز کردند، می گذرد. این کار اساس درمان جنسی مدرن را پایه گذاری کرد و برخی از تکنیک‌هایی که آنها در دهه ۱۹۶۰ توصیف کردند ، امروزه هنوز مورد استفاده قرار می گیرند.

 

سکس تراپی چیست ؟

سکس تراپی چیست؟

سکس تراپی (Sex therapy) یا درمان جنسی یک نوع روان درمانی تخصصی است. از طریق سکس تراپی، می توانید نگرانی های مربوط به عملکرد جنسی، احساسات و صمیمیت جنسی خود را به صورت فردی یا به همراه همسرتان برطرف کنید.

 سکس تراپی، می تواند برای افراد در هر سن، جنس و گرایشی موثر باشد، سکس تراپیست ها از رویکرد غیر آسیب شناسی استفاده می کنند و بر احساسات، فانتزی ها  و شیوه های سالم فعالیت جنسی تاکید می کنند. 

سکس تراپی به مراجعان این امکان را می دهد که به تجربیات جنسی خود فکر کنند. علاوه بر این از آن ها می خواهد که به  تجربه جنسی خود در حال حاضر  رسیدگی کنند و در نظر بگیرند که در آینده برای بیان جنسی چه اولویت هایی دارند. سکس تراپی فرصتی را فراهم می کند تا در زمینه ای از زندگی که نقش مهمی در سلامتی و رفاه دارد به صورت آگاهانه توجه کنید.

اهداف سکس تراپی بنا بر مشکلات و مسائل زندگی جنسی هر یک از مراجعین متفاوت است، اما این اهداف اغلب به صورت موضوعی با سایر موضوعات درمانی معمول جلسات روان درمانی، مانند مسائل مربوط به روابط زوجین، استرس، تروما و افسردگی مطرح می شوند. هدف اصلی از سکس تراپی این است که به افراد کمک کند تا چالش های جسمی و عاطفی را پشت سر بگذارند و رابطه ای رضایت بخش و زندگی جنسی مطلوبی را تجربه کنند.

سکس تراپی به چه چیزی می تواند کمک کند؟

سکس تراپی طیف وسیعی از نگرانی های جنسی و جنسیتی را که بر افراد و روابط تاثیر می گذارد، برطرف می کند. موضوعاتی مانند:

 • مسائل مربوط به تحریک شدن
 • اعتیاد جنسی
 • تنوع طلبی جنسی
 • مدت زمان تحریک
 • درد پس از رابطه جنسی
 • مشکل در رسیدن به ارگاسم
 • رفتار جنسی خارج از کنترل
 • تغییرات فیزیولوژیکی پس از زایمان یا یائسگی
 • مشکل در هویت یابی جنسیتی

هنگامی که مسائل جنسی باعث ناراحتی در رابطه یا زندگی شخصی می شوند، یک درمانگر جنسی می تواند بفهمد چه عوامل فیزیولوژیکی و روانی سبب به وجود آمدن آن مشکل شده است تا آن ها را بررسی و بر طرف کند. 

در صورت لزوم نیز مراجعین را به سایر روان درمانگران ارجاع می دهد. سکس تراپیست ها معمولا با پزشکان عمومی، روانپزشکان، فیزیوتراپیست ها، متخصصین زنان و اورولوژیست ها همکاری نزدیک دارند تا درمان به بهترین وجه ممکن ارائه شود. 

وجود یکسری عوامل استرس زای رایج و تغییرات زندگی می تواند مسائل زندگی جنسی را تحت تاثیر قرار دهد. شناسایی این عوامل می تواند در تصمیم گیری اینکه آیا سکس تراپی برای شما یا رابطه تان مناسب است، مفید باشد.

عوامل ایجاد کننده استرس که باید به آن ها توجه شود، شامل موارد زیر است:

سکس تراپی می تواند با کاهش تاثیر این عوامل بر زندگی جنسی به شما یا رابطه تان کمک کند. یک سکس تراپیست به شما کمک می کند تا بفهمید مسئله چیست، چه مولفه های فیزیولوژیکی را باید مورد بررسی قرار دهید و چه تغییرات و فرآیند های روانی کمک خواهد کرد تا مشکلات جنسی شما یا همسرتان بهبود یابد.

افسردگی

اختلالات جنسی:

اختلال جنسی امری شایع است. در حقیقت طبق آمار،  از ۴۳ درصد از زنان و ۳۱ درصد از مردان گزارش تهیه شده است که در طول زندگی خود دچار نوعی اختلال جنسی  شده اند. این اختلالات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • اختلال نعوظ
 • میل جنسی پایین
 • عدم علاقه
 • زود انزالی
 • اعتماد به نفس پایین
 • عدم پاسخ به محرک های جنسی
 • ناتوانی در رسیدن به ارگاسم
 • میل جنسی بیش از حد
 • افکار و اعمال جنسی آسیب رساننده

سکس تراپی می تواد به شما کمک کند تا چالش های جنسی خود را برطرف کنید و رضایت جنسی خود را افزایش دهید.

آیا من و همسرم به سکس تراپی نیاز داریم؟

افراد و یا زوجین به دلایل مختلف به دنبال سکس تراپی هستند. در ادامه به بررسی برخی از رایج ترین دلایل می پردازیم:

 • میل جنسی ناسازگار؛ یک شریک دائما رابطه جنسی می خواهد و دیگری به ندرت خواهان آن می باشد.
 • خستگی جنسی؛ یک یا هر دو طرف از رابطه جنسی خود خسته می شوند
 • میل جنسی پایین؛ یک یا هر دو شریک علاقه ای به فعالیت جنسی ندارند
 • مواجه شدن با خیانت
 • تاثیر رفتارهای جنسی اجباری بر روابط و ناراحتی یکی از شریک ها
 • ناتوانی در ارگاسم
 • ارگاسم خیلی سریع یا خیلی دیر
 • سردرگمی در هویت یابی جنسیتی و گرایشات جنسی

اگر از رابطه ی جنسی خود ناراحت هستید، یا احساس می کنید موانعی وجود دارد که ممکن است بر روی صمیمیت جسمی، احساسی و جنسی شما با شریک زندگیتان اثر منفی بگذارد، یا در هویت یابی جنسیتی خود دچار سردرگمی شده اید، بهتر است تا به سکس تراپی مراجعه کنید و از یک سکس تراپیست کمک بخواهید.

سکس تراپی چگونه می تواند به رابطه من کمک کند؟

سکس تراپی می تواند روابط زوجین را به طرق مختلف بهبود ببخشد:

 • تقویت ارتباطات عاطفی و جنسی
 • افزایش تحریک پذیری، حساسیت و تمایلات جنسی از طریق تمرینات جنسی که به از بین رفتن بی میلی جنسی کمک می کند
 • افزایش درک نیاز و خواسته های جنسی یکدیگر
 • افزایش شناسایی فانتزی ها؛ حضور شخص سوم بی طرف می تواند افشای تخیلات جنسی را برای فرد آسان تر کند.

چه کارهایی باید قبل ازمراجعه به سکس تراپی انجام داد؟

با تهیه فهرستی از موارد زیر برای قرار ملاقات خود آماده شوید:

 • جزئیات مشکل خود را یادداشت کنید از جمله، زمان شروع آن، اینکه آیا همیشه وجود دارد یا گاها به سراغ شما می آید، جه متخصصانی را دیده اید و درمان ها و نتایج آن درمان ها چه بوده است؟
 • گفتن اطلاعات شخصی کلیدی از جمله، شرایط پزشکی و سلامت خودتان، هر گونه استرس عمده یا تغییرات اخیر زندگی.
 • اطلاع دادن از مصرف داروها از جمله، ویتامین ها، مکمل ها یا داروهای گیاهی و دوز مصرف آن ها.
 • آماده کردن سوالاتی که باید از درمانگر خود درمورد نگرانی های جنسی خود بپرسید.

آیا سکس تراپی موثر است؟

 بر اساس موضوعات ارائه شده در جلسات سکس تراپی درمان می تواند از چند جلسه تا چند ماه به طول انجامد تا نتایج مورد نظر مراجعه کنندگان به دست آید. بسیاری از این موفقیت ها در روند درمان به تعداد دفعات حضور شما، انگیزه شما برا بهبود مسائل و انجام نکات ذکر شده توسط سکس تراپیست در زندگی روزمره بستگی دارد.

 اگرچه بسیاری از موضوعات ارائه شده در سکس تراپی دارای مولفه های فیزیولوژیکی هستند و گاهی اوقات می توان آن ها را با دارو یا سایر مداخلات پزشکی درمان کرد، اما نتایج مطلوب زمانی حاصل می شوند که یک سکس تراپیست آموزش دیده به طور همزمان مسائل روانشناسی را با مسائل پزشکی ادغام کرده و یک جلسه درمانی مطلوب را ارائه دهد.

 در حالیکه مطالعات در زمینه سکس تراپی تا حدودی محدود است، مطالعات انجام شده تا حد زیادی نتایج امیدوار کننده ای را نشان داده است. در تحقیقی که در سال ۲۰۱۷ انجام شد، شرکت کنندگان جلسات سکس تراپی مبتنی بر ذهن آگاهی ( جلوتر به توضیح این روش می پردازیم)، بهبود چشم گیری در میل جنسی، عملکرد جنسی و مسائل مربوط به رابطه جنسی را گزارش داده اند

یک آنالیز پیشرفته از این تحقیقات شواهدی را نشان می دهد که سکس تراپی مبتنی بر ذهن آگاهی برای درمان اختلالات جنسی زنان موثر است و درمان نوید بخشی برای مردان مبتلا به اختلال نعوظ موقعیتی می باشد.

در جلسه سکس تراپی چه اتفاقی می افتد؟

در جلسات سکس تراپی، سکس تراپیست به شما در حل مشکلات عاطفی که ممکن است به مسائل جنسی مرتبط شود کمک می کند. اگر اضطراب عملکردی جزئی از مسئله باشد، سکس تراپی با صحبت و دادن اطلاعات درباره آن شروع می شود و با آموزش نحوه ایجاد راه های  ارتباطی گسترده ادامه پیدا می کند و در ادامه به بحث درمورد خواسته ها و نیازهای جنسی می پردازد. همچنین در جلسات سکس تراپی ممکن است زوج ها مسائلی را که باعث ایجاد استرس در روابط می شود را متوجه شوند.

تکنیک ها و رویکردهای رایج مورد استفاده در سکس تراپی:

سکس تراپیست ها طیف گسترده ای از تکنیک های منحصر به فرد  را دارند و از آن ها  متناسب با سبک و رویکرد درمانی خود استفاده می کنند.

با این حال، چند راهکار استاندارد در سکس تراپی وجود دارد که به طور موثر در اثربخشی مسائل جنسی مفید واقع شده اند و احتمالا در درمان با اکثر سکس تراپیست ها آن روش ها را تجربه خواهید کرد.  

سکس تراپیست ها آموزش دیده اند تا چهار سطح مدل را در ارزیابی و درمان خود استفاده کنند. این مدل که در سال ۱۹۷۶ توسط جک آنون توسعه یافت، به گونه ای طراحی شد تا اطمینان حاصل شود که مراجعه کنندگان برای مشکلاتی که ارائه می دهند درمان و مداخلات مناسب را دریافت می کنند.

 • سطح اول: ” مجوز دادن” یا ایجاد یک محیط راحت که در آن مراجعه کننده احساس کند بدون ترس از قضاوت می تواند جزئیات حساس جنسی خود را به اشتراک بگذارد.

 • سطح دوم:” اطلاعات محدود” که در ان سکس تراپیست در زمینه هایی که برای بزرگترین دغدغه مراجعه کننده مناسب می باشد، آموزش های ذهنی و روانشناختی لازم را می دهد.

 • سطح سوم:” پیشنهادات اختصاصی ” که در آن سکس تراپیست روش هایی را برای امتحان در طی جلسات درمانی پیشنهاد می دهد که به درمان و حل مسائل جنسی مراجعه کننده می پردازد.

 • سطح چهارم:” درمان اختصاصی ” که در آن سکس تراپیست با مراجعه کننده یک استراتژی بلند مدت فردی، گروهی یا به صورت زوج درمانی برای پردازش و رسیدگی به مسائل اساسی برنامه ریزی می کند.

ذهن آگاهی:

یکی از ” پیشنهادات اختصاصی” که ممکن است یک سکس تراپیست ارائه دهد، ذهن آگاهی است. دسته ای از روش ها که مورد مطالعه قرار گرفته و اثبات شده است که برای رفع اختلالات جنسی موثر است. 

به گفته دکتر لوری بروتو (Lori Brotto) ذهن آگاهی همانطور که در رابطه با سکس تراپی به کار می رود، این است که توجه داشته باشیم در درونمان چه می گذرد و با خود مهربان باشیم، حتی در زمان های دشواری که با خود درگیر هستیم. ذهن آگاهی توجه بی طرفانه به رابطه را بهبود می بخشد که یکی از عوامل پیشرو در رابطه جنسی مطلوب می باشد.

تمرکز بر احساس کردن:

یکی از انواع تکنیک های ذهن آگاهی، اگر در سکس تراپی همراه همسرتان هستید این روش می باشد. تمرینات تمرکز بر احساس کردن تکنیکی است که در دهه ۱۹۶۰  توسط ویلیام مسترز و ویرجینیا جانسون، دو پیشگام در زمینه سکس تراپی ایجاد شد. تمرینات تمرکز بر احساسات، برای کاهش اضطراب در ارتباطات جنسی با کند کردن روند صمیمیت استفاده می شود.

از شرکا خواسته می شود تا طی چند هفته احساسات لمسی اولیه را به طور تدریجی کاوش کنند و روش های عادی را که در گذشته با آن ها تماس فیزیکی و تعاملات جنسی داشته اند، را کنار بگذارند. هدف این روش این است که آگاهی را در مورد لمس و تحریک تقویت کنیم تا یک حلقه بازخوردی مثبت ایجاد شود که میل به رابطه جنسی را افزایش دهد.

ارزیابی رقص دوستانه:

رویکرد دیگری که معمولا در سکس تراپی استفاده می شود، ارزیابی رقص دوستانه است که شرکا در رابطه با روابط جنسی انجام می دهند. در این ارزیابی نحوه شروع رابطه ی جنسی، فردی که تمایل بیشتری به رابطه جنسی دارد و عوامل ساختاری زندگی زوجین که دیگر برای یک یا هر دو طرف رضایت بخش نیست، بررسی می شود.

کلام پایانی:

یک زندگی جنسی مطلوب به دلایل زیادی برای سلامتی شما حیاتی است. مولفه های  جسمی و عاطفی یک زندگی جنسی سالم دارای مزایای بسیاری می باشد از جمله، فشار خون مناسب، سلامت قلب و عروق خونی و کاهش استرس. رابطه جنسی همچنین یک بخش طبیعی و سرگرم کننده از زندگی است.

 با این حال، برای برخی از افراد رابطه جنسی منبع اضطراب و نگرانی زیادی است. اختلال عملکرد جنسی می تواند منجر به به وجود آمدن مشکل در رابطه عاطفی، از دست دادن اعتماد به نفس و بسیاری از آثار منفی دیگر شود.

سکس تراپی یک رویکرد یکپارچه برای درمان و از بین بردن چالش های اساسی است. این نگرانی ها و چالش ها ممکن است مانند میل جنسی پایین فیزیکی باشد. همچنین می تواند نگرانی های ذهنی و روانی مانند اضطراب، استرس و مسائل مربوط به اعتماد به نفس باشند.

سکس تراپی می تواند به افراد و زوج ها کمک کند راهی برای برقراری ارتباط صادقانه و سالم بیابند تا بتوانند از طریق آن  برهر گونه نگرانی یا چالش غلبه کنند و برای داشتن یک زندگی جنسی سالم و شاد تلاش کنند.

شما می توانید برای اشتراک گذاری این مقاله با دوستان خود از دکمه‌های زیر استفاده کنید و سوالات خود را از ما در قسمت نظرها از ما بپرسید.

ادامه مطلب
قبل از رابطه جنسی چه کنیم ؟
بازگشت به لیست

4 دیدگاه در “سکس تراپی چیست؟

 1. علی گفت:

  ممنون از محتوای خوب و اموزندتون

 2. غزاله گفت:

  مرسی از مقاله خوبتون فکر کنم برای رفع مشکلمون باید ازتون وقت بگیرم

 3. علی گفت:

  ممنونم از محتوای خوبتون
  برای وقت گرفتن برای سکس تراپی چه کار میتونم انجام بدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *