روابط عاطفی

مدت زمان فراموشی عشق در مردان و زنان

شاید سوالی که ذهن  خیلی از افرادی که جدایی در رابطه عشقی را تجربه کرده اند، را درگیر کرده باشد این است که چه مدت زمان فراموشی عشق در مردان و زنان چقدر است ؟ 

شاید  دانستن مدت زمان فراموشی عشق، کمی درد آن ها را تسکین دهد و باعث شود چشم انداز بهتری نسبت به فرداهای خود داشته باشند. تحقیقات، نتایج نسبتا متفاوتی را نشان داده اند، اما با این حال اکثر تحقیقات نشان داده اند که مدت زمان فراموشی عشق در زنان و مردان  می تواند سه الی شش ماه باشد. برخی دیگر از تحقیقات گفته اند که مدت زمان فراموشی عشق اغلب نصف مدت زمان یک رابطه طول می کشد.

نکته قابل توجه این است که نمی توان فقط و فقط بر این زمان ها متمرکز شد؛ زیرا روابط هر شخصی بسیار متفاوت از شخص دیگری است؛ از این رو هیچ زمان یکسانی برای مدت زمان فراموشی عشق، برگشتن به روال زندگی قبل از آن و همچنین تجربه دوباره احساس شادابی در زندگی، پس از جدایی وجود ندارد.

 به احتمال زیاد، بعد از خواندن این جمله احساس ناامیدی کردید، اما این بدان معناست که خود شما قدرت تعیین این زمان را دارید و ما در این مقاله به بررسی چندین نکته و  راهکارهای موثر جهت فراموشی رابطه ی سابق می پردازیم.

سوگوار بعد از پایان یک رابطه عاطفی

چندین نکته و  راهکارهای موثر جهت فراموشی رابطه ی سابق:

 1. ممکن است از چند هفته تا چند سال طول بکشد تا یک رابطه عاطفی جدی را فراموش کنید:

در یک مطالعه در سال ۲۰۰۷، اکثر شرکت کنندگان به سوال “چه مدت زمان طول کشید تا عشقتان را فراموش کردید”، پاسخ دادند که تنها پس از سه ماه احساس بهتری داشتند. در همین حال، افرادی که به یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۷ پاسخ دادند، گفتند که نزدیک به شش ماه این فرآیند زمان برد. 

جین گریر درمانگر ازدواج و خانواده می گوید:

 این می تواند از شش هفته تا سه ماه و یا تا ابد طول بکشد. مدت زمان فراموشی عشق بستگی به شدت رابطه، میزان سرمایه گذاری تان بر روی یکدیگر و میزان دلشکستیگی تان دارد.

از این رو، هیچ فرمول زمانی برای برای فراموشی وجود ندارد.

 1. هرچه از نظر عاطفی بیشتر وابسته باشید، ممکن است روند بهبودی طولانی تر باشد:

حتی اگر برای مدت کوتاهی هم در رابطه عاشقانه ای باشید، اما عمیقا و شدیدا دلبسته شوید، این کار برایتان علیرغم مدت کوتاه رابطه دشوار می شود. گریر می گوید که حس وابستگی و حساسیت شدید شما می تواند باعث شود بعد از جدایی احساس ویرانی کنید، عزت نفستان پایین بیاید و برای مدت طولانی در حسرت عشق سابقتان بمانید.

گری لواندوفسکی دکتری روانشناسی که سخنرانی های زیادی در TED ارائه داده است، می گوید:

زمانیکه خیلی به کسی دلبسته  می شوید، رابطه ای که داشتید احتمالا بخش مهمی از هویت شما بوده است.

 او اضافه می کند:

لذا زمانیکه رابطه به پایان می رسد، ممکن است احساس کنید که بخشی از خود را از دست داده اید.

فراموشی عشقتان چیزی است که نمی توانید یک شبه از پس آن بربیایید. گریر توضیح می دهد از سوی دیگر، اگر در سازگاری با تغییرات و رها کردن مهارت بیشتری داشته باشید، به احتمال زیاد می توانید در مدت زمان کمتری به زندگی خود بازگردید، آن را ادامه دهید و فعالیت های جدیدی را از سر بگیرید.

 1. خود مراقبتی می تواند به تسریع روند بهبودی کمک کند:

احتمالا تا به الان متوجه شدید که هیچ جدول زمانی و یا راه واحدی برای سریع تر شدن مدت زمان فراموشی عشق وجود ندارد. با این حال، چند ترفند مفید وجود دارد که می تواند این راه را برای شما هموار تر کند. با این حال، قبل از انجام خود مراقبتی، باید بدانید و همچنان به خود یادآوری کنید که هر کسی با از دست دادن متفاوت برخورد می کند.

 گریر می گوید:

 درک این واقعیت روند فراموشی را آسان تر می کند؛ زیرا به شما می آموزد که احساسات خود را بپذیرید، نه اینکه با آن ها مقابله کنید. قدم اول برای فراموشی و ترمیم قلب شکسته تان این است که هر کاری را که برای بهبودتان لازم است را انجام دهید و تمرکزتان را بر روی فعالیت هایی بگذارید که انجامشان حالتان را خوب می کند.

مهم ترین قدم در این راه، احاطه کردن خود با افرادی است که هم به شما احساس ارزشمندی می دهند و هم به شما بازخورد مفیدی از خودتان را ارائه می دهند، این بازخورد به شما کمک می کند تا ویژگی های خوب خود را ببینید. علاوه بر این، زمانیکه بخاطر جدایی ارزش های خود را نادیده گرفته اید، به شما مولفه های شخصیتی با ارزشتان را یادآوری کرده و انرژی شما را برای تمرکز روی ابعاد منفی را کاهش می دهند. 

همچنین رفتن به یوگا، خواندن کتاب های مفید و کتاب هایی که طرز نگرش جدید و متفاوتی به شما می دهند، برنامه ریزی برای ماجراجویی های جدید و کارهایی از این قبیل می توانند فعالیت های بسیار موثری در مسیر فراموشی عشق سابق باشد.

 1. هویت ” جدید” می تواند به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید:

همیشه دوست داشتید موی خود را چتری بزنید اما شریک قبلیتان دوست نداشت؟ همیشه دوست داشتید آخر هفته ی خود را در سینما ها و تئاتر بگذرانید اما شریک سابق زندگیتان تمایل داشت آخر هفته ها در خانه بماند؟ حال نوبت آن است که به آن شکلی که همیشه مایل بودید رفتار کنید. گریر می گوید:

 تغییر دادن سبک زندگی، یا انجام کاری مشابه برای بازسازی هویت به شما کمک می کند که خلاء عاطفیتان را پر کنید و از تعریف شدن توسط بودن در رابطه یا آنچه قبلا بوده اید رها شوید. اگر به تازگی خود را از یک رابطه سمی رها کرده اید، بازسازی هویت می تواند بسیار آزادی بخش بوده و به شما قدرتی مضاعف برای پیمودن مسیر فراموشی بدهد.

 1. به خود اجازه سوگواری دهید:

در حالیکه مطمئنا می خواهید هر کاری که می توانید انجام دهید تا به خودتان کمک کنید تا از رابطه آسیب زننده خود فاصله گرفته و آن را فراموش کنید، اما نباید احساسات خود را نیز نادیده گرفته و آن ها را احساس نکنید. سعی کنید به خاطر داشته باشید که روند فراموشی به این دلیل فرآیند نامیده می شود که در طول زمان و در مراحل مختلف رخ می دهد، پس خود را برای فراموش کردن تحت فشار مضاعف قرار ندهید و برای بهبودی و از خاطر بردن خاطرات عجله نکنید.

 اگر به خود اجازه ندهید که احساساتی مثل غم را تجربه کنید و آن ها را پنهان کنید بعدا این احساسات مدفون برگشته و در موقعیت و زمان نامناسب خود را بروز می دهند. آنچه را که احساس می کنید را بپذیرید، اما در کنار آن سعی کنید راه های کنار آمدن با این احساسات مثل غم و ناامیدی را یاد گرفته و به آن ها عمل کنید تا این احساسات بیش از حد بر شما غلبه نکنند.

 1. برای کوتاه کردن مدت زمان فراموشی عشق از مشاور کمک بگیرید:

جلسات درمانی مشاوره روابط عاطفی می تواند کمک بسیار زیادی به شما جهت بهبود رابطه و بازگشت مجدد به زندگی خودتان از نظر روحی و روانی داشته باشد. یک مشاوره شما را در مکان امنی قرار می دهد که می توانید تمامی آنچه که در ذهنشان وجود دارد را بیان کنید زیرا این مسئله باعث می‌شود از نظر روحی و روانی بسیار آرام تر خواهید شد.

 یک  درمانگر روابط عاطفی در طی جلسات مختلفی که دارد به شما کمک می کند تا بهترین راه ها را با توجه به شخصیت خود میزان علاقه و روابطی که در گذشته با فرد مقابل داشته اید، به خوبی بتوانید کنار بیاید و این رابطه را به بهترین شکل سازماندهی کنید

 

زندگی شاد بعد از فراموشی عشق

حال به بررسی چند تکنیک برای فراموشی عشق و رابطه سابق می پردازیم:

از وسایلی که شما را به یاد آن ها می اندازد خلاص شوید:

در نهایت، شما قادر خواهید بود به شریک قدیمی خود بدون غلبه بر احساسات فکر کنید. اما این زمان، الان نیست. در مرحله کنونی، زمان هایی که به یاد او می افتید می تواند همراه با احساس غم، اندوه، دلتنگی شدید و پشیمانی باشد. به همین دلیل، ایده خوبی است که از شر چیزهایی در زندگی خود خلاص شوید که شما را به یاد رابطه قبلیتان می اندازد. 

اگر وسایلی وجود دارد که تحمل دور انداختن آن ها را ندارید، سعی کنید آن ها را در جعبه ای بسته بندی کنید و در جایی دور از دسترس نگه دارید. در ادامه به ذکر چند وسیله که باید آن ها را دور از دسترس نگه دارید می پردازیم:

 • دارایی های شریک سابق زندگیتان که نزد شما گذاشته است.
 • هدایایی که او به شما داده است.
 • نقاشی، تصاویر یا آثار هنری که شما را به یاد شریک سابق زندگیتان می اندازد.

از تماس و دیدار با او خودداری کنید:

حداقل برای یک یا دو ماه تا آنجا که می توانید از ملاقات با شریک سابق زندگیتان اجتناب کنید و زمانیکه مجبور به ملاقات یا گفتگو با او شدید، سعی کنید دیداری کوتاه و مودبانه داشته باشید. 

این کار ممکن است کمی سخت باشد، اما نکته ای مهم است؛ زیرا تعاملات در این مرحله می تواند منجر به تبادلات ناخوشایند شود که در آن هر دو طرف در مورد رابطه قدیمی فکر می کنند. از این رو بهتر است، برای سپری کردن روند فراموشی تا مدتی از دیدار با او اجتناب کنید.

 • امروزه این توصیه در مورد ارتباطات در فضای مجازی شما نیز صدق می کند. می توانید دسترسی به او در شبکه های اجتماعی متفاوت را محدود کنید و یا شماره او را از تلفن خود حذف کنید تا وسوسه ارسال پیامک و یا تماس گرفتن با او را کاهش دهید.

با فعالیت بدنی و ذهنی روحیه خود را تقویت کنید:

ورزش و فعالیت بدنی یک روش فوق العاده برای شروع احساس خوب در مورد خود پس از یک تجربه دشوار است. نه تنها هزینه زیادی ندارد و سرگرم کننده است، بلکه ثابت شده است که خلق و خو را تقویت می کند و با افسردگی مبارزه می کند.

 بهتر از همه، اگر به آن پایبند باشید، متوجه تغییراتی در ظاهر و احساسات خود خواهید شد که اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد و روند فراموشیتان را آسان تر می کند.

به تیم دوستانه حمایت کننده خود بازگردید:

تنها ماندن بعد از جدایی ایده بدی است. غرق شدن در افکار منفی و انتقاد و سرزنش از خود آسان ترین کار است. بودن در کنار افرادی که به آن ها نزدیک هستید و احساس خوبی کنار آن ها دارید باعث می شود این دوران فراموش کردن را راحت تر بگذرانید.

همیشه برای خودت ارزش قائل شو:

به یاد داشته باشید که شما مهم ترین فرد زندگی خود هستید. در نظر گرفتن این موضوع باعث می شود به جای اینکه روی شریک از دست رفته خود تمرکز کنید؛ روی خودتان متمرکز شوید. به بسیاری از ویژگی های مثبت خود اطمینان داشته باشید و معایب خود را نیز بپذیرید.

فعال و منظم باشید:

هنگامی که مدتی را برای بهبودی از دل شکستگی خود صرف کردید، حال نوبت آن است که از استقلال جدید خود به عنوان فرصتی برای تمرکز بر بهبود زندگی خود استفاده کنید. اکنون شانس شما برای کسب موفقیت هایی است که باعث می شود احساس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید و شما را در موقعیت بهتری نسبت به قبل قرار دهند. چند نمونه از این فعالیت ها را در ادامه ذکر می کنیم:

 • خودتان را وقف کار خود کنید. مسئولیت بیشتری به عهده بگیرید.
 • به یک سرگرمی جدید بپردازید. نواختن ساز را یاد بگیرید یا شروع به یادگیری یک زبان جدید کنید.
 • مسافرت کنید. به طبیعت بروید و با افراد جدید آشنا شوید .

به دنبال شروع رابطه جدید نباشید:

در رابطه با روش های مختلف و درست پایان دادن به رابطه عاشقانه  نیازی نیست برای فراموش کردن او، با فرد جدیدی ازدواج کنید و یا خود را درگیر یک رابطه عاشقانه دیگری کنید. اگر رابطه جدید می تواند مشکل را حل کند، می‌تواند  یک راه حل منطقی باشد. اما در حقیقت این موضوع اتفاق نمی‌افتد و هرگز نمی تواند در رابطه با مدت زمان فراموشی عشق به شما کمکی کند.

بسیاری از زندگی های و ازدواج هایی که با همین دیدگاه آغاز شده و تلاش در فراموشی داشته اند، با شکست مواجه شده است و به همین دلیل هیچگاه نتوانستند مجدداً به زندگی عادی خود بازگردد و همیشه نشانه های رابطه قبلی می‌تواند در آینده و زندگی جدیدش بروز پیدا کند و به همین دلیل مشکلات بیشتر و جدیدتری را تجربه نماید.

کلام پایانی:

زمان همه زخم ها را التیام می بخشد. درست پس از جدایی، ممکن است به نظر برسد که نمی توانید یک دقیقه بدون شریک سابق زندگی خود سپری کنید و فکر می کنید مدت زمان فراموشی عشق برای شما سال ها طول بکشد.

 اما به تدریج، طی هفته ها و ماه ها، این افکار کمتر می شود. در نهایت، شما یک روز کامل را بدون فکر کردن به عشق سابقتان سپری خواهید کرد فقط تا قبل از آن روز باید به خود اجازه سوگواری برای عشق از دست رفته تان بدهید و برای احساسات خود ارزش قائل شوید.

 ما در این مقاله، سعی کردیم به نکات و راهکارهایی برای آسوده تر پیمودن مسیر فراموشی عشق سابق ارائه دهیم.

شما می توانید با استفاده از دکمه های زیر این متن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و سوالات خود را از ما در قسمت نظرها بپرسید.

بازگشت به لیست

4 دیدگاه در “مدت زمان فراموشی عشق در مردان و زنان

 1. علی گفت:

  مطلب خیلی مفید و کاربردی بود
  ممنون

 2. Kimia گفت:

  خیلی ممنون واقعا مطلب مفیدی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *