زوج درمانی

راه کارهای مقابله با طلاق عاطفی و ۷ نشانه اصلی آن

       وقتی با کسی که دوستش دارید، قدم می‌زنید احساس «یکی بودن» می‌کنید. شاید اگر احساسی غیر از این داشتید اصلاً ازدواج نمی‌کردید. اما اگر حواس‌مان نباشد این احساس جذاب یکی بودن می‌تواند از بین برود. فاصله عاطفی ( طلاق عاطفی) ممکن است در طول زمان و برای هر ازدواجی به وجود بیاید.

زوج های صمیمی متعهد می دانند که چقدر مهم است که از نظر عاطفی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. قدرت رابطه عاطفی آن ها به عنوان یک تیم، حیاتی ترین ابزاری است که آن ها برای حفظ این پیوند در هنگام بروز چالش ها دارند.

همانطور که می دانید جدایی زناشویی  شامل دو نوع است. یکی از انواع آن جدایی قانونی است که شامل سیستم دادگاه، تغییرات مسکن، امورات مالی و حضانت فرزندان در صورت حضور فرزندان می شود. و نوع دوم آن طلاق عاطفی است؛ که برزخ یا مکان توقفی است که در آن یکی از طرفین یا هر دو تعاملاتی که شامل هرگونه بحث درمورد حل کردن مسائل زناشویی، انتطارات و یا تعاملات عاطفی و یا فیزیکی می شود را به حالت تعلیق درآورده اند.

برخی از شما ممکن است فکر کنید که همه طلاق ها عاطفی هستند، و حق با شماست. اما علیرغم اینکه همه طلاق ها احساسات ما را تحت تاثیر قرار می دهند، همه به دلایل عاطفی تصمیم به طلاق نمی گیرند. برخی از رایج ترین دلایل طلاق به مسائل مالی و یا تفاوت فرهنگی مربوط می شود. این ها دغدغه های عملی و فرهنگی است و کاملا ملموس هستند. 

اما در طلاق عاطفی، همه چیز مرموزتر می شود و توجه به درگیر بودن در آن، کمی پیچیده تر از درک شرایط درگیر بودن در طلاق قانونی می باشد.

ما در این مقاله ابتدا به موضوع طلاق عاطفی و سپس به نشانه های آن می پردازیم و در آخر راهکارهایی کاربردی برای بیرون آمدن از آن را به شما ارائه می دهیم.
شما می توانید با استفاده از تست طلاق عاطفی وضعیت رابطه عاطفی خود را بررسی کنید.

راه کار جلوگیری از طلاق عاطفی

طلاق عاطفی چیست؟

طلاق عاطفی اغلب مقدم بر طلاق قانونی است. این یک مکانیسم روانشناختی است که برخی از همسران برای جدا کردن احساسات از ازدواج خود زمانیکه  احساس می کنند رابطه شان به تهدیدی برای رفاهشان تبدیل شده است، استفاده می کنند.

ویرجینیا ویلیامسون، دارای مدرک زوج درمانگری، می گوید:<< طلاق عاطفی همانطور که بنظر می رسد، اساسا به معنای خارج کردن احساسات از ازدواج است. در طول یک طلاق عاطفی، یکی از زوجین یا هر دو از تلاش برای کار کردن بر روی مشکلات مشترک و یا از رسیدگی و بهبود مشکلات صرف نظر می کنند و معمولا مراحل سپری کردن غم و اندوه فراوانی را سپری می کنند تا بتوانند ازدواج و شریک زندگیشان را رها کنند.

طلاق فیزیکی ساده تر از طلاق عاطفی است. جدا کردن وسایل در اتاق های جداگانه و عدم تماس روزانه همه راه هایی برای طلاق فیزیکی هستند. اما طلاق عاطفی چندان ملموس نیست و به صبر، شفقت و درک بسیار بیشتری نیاز دارد.  طلاق عاطفی یک شبه اتفاق نمی افتد و طی مراحلی بروز می کند.

وابستگی های عاطفی در ازدواج بسیار قدرتمند هستند و رابطه زناشویی اغلب با توجه به ان رابطه ای عمیق و احساسی می باشد. در طول یک ازدواج زوج ها به یکدیگر، به تعهد خود به ازدواج و به ایده خانواده بودن وابسته می شوند. همه این ها وابستگی های رایجی هستند که در عین حال طلاق عاطفی را دردناک می کند.

چرا فردی از نظر عاطفی شریک زندگی خود را طلاق می دهد؟

به راستی چرا یکی یا هر دو شریک می خواهند بپذیرند که از ” همسر” خود جدا شوند و تحت این شرایط به زیر یک سقف بودن ادامه می دهند؟ چرا آن ها می خواهند در ازدواجی باشند که به سردی گورستان است؟ اساسا در این نوع طلاق زوجین در ظاهر و از منظر بیرونی تظاهر به متاهل بودن و در رابطه بودن می کنند اما می توان گفت در باطن و در حقیقت امر زندگی مجردی درونی دارند.

دلایل متعددی وجود دارد که چرا ممکن است این اتفاق بیفتد.

 1. مطمئنا یک رابطه عاشقانه خارج از ازدواج و یا تمایل به پایان دادن به رابطه می تواند از دلایل اصلی طلاق عاطفی باشد.
 2. همچنین تغییر نکردن رفتار مد نظر یکی از زوجین از سوی طرف دیگر می تواند دلیل محکم دیگری برای پایان دادن به رابطه عاطفی در ازدواج برخی از زوجین باشد.
 3. علاوه براین، این امکان وجود دارد که شریک زندگی شما دردی از گذشته داشته باشد که باعث می شود برای مقابله با آن ” از نظر احساسی” بی حس شود.
 4. او ممکن است با آسیب هایی روبرو باشد که باعث اضطراب یا افسردگی می شود و چیزی برای صمیمت عاطفی و حمایت از شریک زندگیشان باقی نماند.
 5. همچنین این امکان وجود دارد که همسر شما از صمیمیت و رابطه عاطفه عمیق ترس دارد و می ترسد با آ؛شکار کردن احساسات درونی خود تنهایی خود را از دست بدهد.

دلیل طلاق عاطفی هر چه که باشد، باید بفهمید چه اتفاقی در حال رخ دادن است و مشکلات مربوط به طلاق عاطفی را بشناسید تا بتوانید اقدامات مراحل بعدی خود را مشخص کنید.

در ادامه به شواهد بودن در طلاق عاطفی خواهیم پرداخت. اما نکته حائز اهمیت این است که این نشانه ها اگر در طول زمان تکرار شود و ادامه دار شود می توانید به آن اعتماد کرده و به جدایی عاطفی شک کنید و اتفاق افتادن محدود آن ها و فقط برای چند بار نمی تواند شواهد خوبی برای طلاق عاطفی باشد:

نشانه طلاق عاطفی در رابطه:

 1. شریک زندگی شما مشکلات یا نگرانی های خود را با شما در میان نمی گذارد: شاید در ابتدای ازدواج اولین کسی بودید که شریک زندگیتان هنگام ناراحتی یا نگرانی به سراغش می آمد، اما دیگر آن نفر شما نیستید. و فقط هنگامی که احساس می کنید چیزی مرتب نیست از او در مورد آن سوال می کنید و او پاسخ می دهد. شما دیگر به دنیای درونی او دعوت نمی شوید.
 2. هنگامی که در حال صحبت هستید، شریک زندگیتان بی علاقه به نظر می رسد: ممکن است اتفاقی هیجان انگیز و یا نگران کننده در روز سپری شده برای شما رخ داده باشد و آن را با همسرتان به اشتراک بگذارید، اما شریک زندگیتان به طور مداوم بی حوصله و یا بی رغبت به موضوع باشد و به جای یک مکالمه جذاب، مکالمه تان را به یک مکالمه و رابطه یک طرفه تبدیل کند که گفتگو کننده و طرف ایجاد کننده صمیمیت رابطه فقط شما باشید.
 3. شریک زندگی شما تحت تاثیر احساسات قوی شما قرار نمی گیرد: در تلاش ناامیدانه خود برای جلب توجه شریک زندگی خود، ممکن است عصبانی یا به شدت احساساتی شوید. درد و احساس طرد شدن به سمت شما سرازیر می شود، اما شریک زندگیتان تحت تاثیر احساسات شما قرار نمی گیرد و نسبت به احساسات شما بی اهمیت است. او به نیاز شما برای محبت و مهربانی و همچنین درک اینکه شما در رنج هستید بی توجه است.
 4. شریک زندگی شما از وقت گذاشتن با شما کناره گیری می کند: شما بسیار مایل هستید که زمان با کیفیتی با همسرتان داشته باشید تا بتوانید عاشقانه و به خوبی صحبت کنید و از همراهی با یکدگیر لذت ببرید. اما همسرتان در اغلب اوقات بهانه برای حضور نداشتن در خلوت دونفره تان دارد.
 5. به نظر می رسد همسرتان به رابطه جنسی با شما بی علاقه است: زندگی جنسی شما با شریک زندگیتان تقریبا کاملا از بین رفته و هر بار که آن را دوباره شروع می کنید، شریک زندگیتان پاسخی انفعالی به آن دارد. گاهی اوقات شریک زندگیتان سعی می کند طوری رفتار کند که به نظر برسد مشکل شما هستید. شما دلیلی هستید که او دیگر به رابطه جنسی علاقه ای ندارد.
 6. شریک زندگیتان به طور مداوم نیاز های خود را بر نیازهای شما ترجیح می دهد: شریک زندگیتان نه تنها از انجام کارهای محبت آمیز برای شما غفلت می کند، بلکه به ندرت نیازهای شما را بر نیازهای خود ترجیح می دهد. به نظر می رسد همسر شما هنگام تصمیم گیری یا انجام اقدامات، احساسات شما را در نظر نگرفته و نگران تاثیری که بر رابطه تان می گذارد نیست.
 7. همسرتان مایل به گفتگو برای اتفاقات و اهداف اینده با شما نیست: هر زمان که برنامه ها و یا رویاهایی که برای آینده خود و زندگی مشترکتان دارید را مطرح می کنید با بی اعتنایی از طرف همسرتان مواجه می شوید. شما در بهترین حالت پاسخی نه چندان با اطمینان دریافت می کنید که باعث می شود از بحث درمورد برنامه های آینده خودداری کنید.

اگر برخی از این نشانه های طلاق عاطفی را از شریک زندگی خود را تجربه می کنید، طبیعی است که احساس سردرگمی کنید و از خود بپرسید که چرا شریک زندگیتان از شما کناره گیری می کند و چه کاری می توانید انجام دهید.

ممکن است متوجه شوید که برای جلب توجه شریک زندگی خود و جلب محبت و صمیمت او تلاش مضاعف می کنید، اما گاهی اوقات نتیجه معکوس می دهد و باعث می شود که همسرتان بیشتر فاصله بگیرد؛ زیرا او احساس سردرگمی و عذاب وجدان می کند.

بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که از شریک زندگی خود بخواهبد در زوج درمانی به شما ملحق شود، جایی که می توانید با خیال راحت نگرانی های خود را درمورد طلاق عاطفی بیان کنید و همسرتان نیز می تواند دلایل کناره گیری خود را کشف و یا آشکار کند.

راه کار های بیرون آمدن از طلاق عاطفی: 

کار روی خود:

به صحبت های شریک زندگی خود گوش دهید:

ارتباط گسترده و صادقانه برای یک ازدواج خوب بسیار مهم است. زمانی که شریک زندگیتان با مشکلات یا نگرانی هایی در مورد رابطه تان به سراغ شما می آید، صبورانه گوش کنید. دقت در مکالمه به شما کمک می کند تا بفهمید چه چیزی او را ناراضی می کند .

  • اگر درمورد اینکه چه کاری می توانید انجام دهید تا شریک زندگیتان را شادتر و راضی تر کنید سوالی دارید، باید با خیال راحت از آن ها بپرسید.
  • از شریک زندگی خود انتظار داشته باشید که با احترام برابر به شما گوش دهد
  • اگر شریک زندگیتان به شما به صورت کلامی توهین می کند، تحقیر می کند یا از شرکت در گفتگو امتناع می ورزد، به او بگویید که رفتار او چه احساسی در شما ایجاد می کند

انعطاف پذیر باشید:

درخواست نکنید که همه چیز به روش شما انجام شود. ازدواج یک مشارکت است. اگر شما و شریک زندگیتان اهداف و ایده های متفاوتی دارید خواه درمورد مکان نقل مکان یا محل صرف غدا، به همدیگر گوش کنید.

  • مکالمه داشته باشید، نه مونولوگ. به صحبت های شریک زندگی خود گوش دهید تا انتظار داشته باشید که او نیز به صحبت های شما گوش دهد.
  • رویدادهای بی اهمیت را رها کنید. برای مثال شما می خواهید نمایش ببینید و همسرتان می خواهد به بازی گلف برود. در هر صورت و با هر تصمیمی، زندگی ادامه دارد.
  • منطعف بودن به این معنی نیست که ترجیحات همسرتان همیشه باید بر ترجیحات شما مقدم باشد.

ظاهر خود را مانند قبل آراسته حفظ کنید:

در حالیکه جذابیت فیزیکی تنها بخشی از عشق است، در فرهنگ بصری ما، نقش مهمی در نحوه تفکر و ارتباط ما با شریک زندگیمان دارد. زمانیکه با همسرتان بیرون می روید، لباس های زیبایی بپوشید تا نشان دهید که زمان با هم بودن را خاص می دانید. مواظب سلامتی خود هم باشید، یک رژیم غذایی مغذی و متعادل با مقدار زیادی میوه و سبزیجات مصرف کنید. هر روز سی دقیقه ورزش کنید. خوب لباس پوشیدن و مراقبت از ظاهر باعث می شود که همسرتان جذب شما شود.

ارتباط سالم را تمرین کنید:

فقط زمانی با شریک زندگی خود صحبت کنید که روحیه مناسبی برای انجام آن دارید. سعی کنید از فریاد زدن پرهیز کنید. اگر احساس می کنید در هنگام گفت و گو هر دوی شما ممکن است خشمگین شوید وقفه ای کوتاه در آن ایجاد کنید و بعد از آرام شدن دوباره گفت و گو را از سر بگیرید.

  • از بحث درباره موضوعات محرک، مسائل و مشکلاتی که شما و همسرتان را به مشاجره می کشاند اجتناب کنید.

زمان خود را به بهترین وجه زمان بندی کنید:

زوج ها در رابطه سالم زمانی را با هم و زمانی را جدا از هم می گذرانند. به تماشای فیلمی بروید، ورزش دو نفره انجام دهید و هر کاری را که هر دو از انجام آن لذت می برید، با هم انجام دهید. چیزهای جدید را امتحان کنید و ماجراجویی هایی داشته باشید که بتوانید با آن ها ارتباط برقرار کنید. اما زمانی که به تنهایی نیاز دارید، به همسرتان اطلاع دهید. شما و همسرتان ربات و شبیه ساز یکدیگر نیستید و به همه فعالیت های مشابه علاقه نخواهید داشت. به یکدیگر فضایی برای تنهایی و پیگیری فعالیت های دلخواه بدهید.

  • علاوه بر گذراندن وقت به تنهایی، زمانی نیز برای گذراندن با دوستان خود اختصاص دهید.

به همسرتان وفادار بمانید:

ممکن است وسوسه انگیز به نظر برسد که یک رابطه کوتاه یا حتی طولانی با کسی غیر از همسرتان داشته باشید که به شما توجه و محبتی کند که شما از همسرتان دریافت نمی کنید. اما به یاد داشته باشید که همسر شما فقط فردی نیست که برای مدت کوتاهی در زندگی شما آمده باشد بلکه خانواده شما است. نقض پیوند زناشویی می تواند شما را به سمت طلاق قانونی سوق دهد و احساس گناه در شما ایجاد کند.

  • موقعیت ها یا افرادی را که ممکن است شما را به سمت خیانت سوق دهند شناسایی کنید و تا حد امکان از آن ها اجتناب کنید.
نشانه های روابط عاطفی در سایت سیناپس

همسر خود را بپذیرید:

آن ها را همانطور که هستند ببینید و بپذیرید:

همیشه دو نسخه از یک شخص وجود دارد: شخصی که واقعا هست و شخصی که شما او را به آن عنوان می بینید. گاهی اوقات این دو هویت نزدیک به هم هستند، در حالیکه بعضی از اوقات نیز اینطور نیست. مهم است عیب ها و نقص های شریک زندگی خود را بشناسید، اما همچنین ویژگی های خوب او را نیز بشناسید. زمانیکه همسرتان اصرار دارد که می تواند تغییر کند و تغییر خواهد کرد، به او گوش فرا دهید.

  • تقاضا از اینکه طرف مقابل تغییر کند، او و شما را خوشحال نمی کند. آن ها احساس می کنند در دام خواسته های شما گرفتار شده اند و شما از عدم تغییر، احساس ناامیدی خواهید کرد.
  • هیچ گاه همسر خود را با دیگران مقایسه نکنید

بر ویژگی های خوب شریک زندگی خود تمرکز کنید:

به زمانی فکر کنید که برای اولین بار با همسرتان آشنا شده اید و عاشق او شدید. یادآوری این روزهای خوب به شما کمک می کند تا جنبه خوب او را در زمان حال واضح تر ببینید.

با شریک زندگی خود همدلی کنید:

خودتان را در موقعیت های متفاوت جای او بگذارید. آیا با همان میزان احترامی که برای خودتان انتظار دارید با آن ها رفتار می کنید؟ وقتی کسی از شما می خواهد تغییری در شخصیت  خود ایجاد کنید، چه احساسی دارید؟ بسیاری از ما در برابر شنیدن اینکه در حال انجام کاری اشتباه هستیم، مقاومت کرده و حالت تدافعی و عصبانی به خود میگیریم.

  • درک اینکه چگونه و چرا همسرتان به انتقاد واکنش نشان می دهد به شما کمک می کند رویکرد خود را بهبود ببخشید.

خودتان را بپذیرید:

اغلب نگرش قضاوتی ما نسبت به دیگران ناشی از احساس ناامیدی از خودمان است.

  • توقعات خود را از خودتان تا حد واقع بینانه پایین بیاورید و متوجه خواهید شد که هم شما و هم همسرتان در زمینه های متفاوت دچار نقص هایی هستید اما دیگر فهمیدن این کمبود ها شما را آزار نمی دهد.
  • انتظار نداشته باشید که همسرتان به تنهایی احساس رضایت را به شما برگرداند.

همکاری با یکدیگر:

زندگی جنسی خود را تقویت کنید:

رابطه جنسی بخش مهمی از یک رابطه سالم است. با نزدیک شدن به احتمال طلاق، ممکن است داشتن یک زندگی جنسی خوب دشوار باشد. اما برای یکدیگر وقت بگذارید. عاشقانه های جدید را امتحان کنید. مهم است که به همسرتان عشق و توجهی که از دست داده است را برگردانید. به او بگویید دوستش دارید و از گذراندن وقت با او لذت می برید.

درمورد رویاها و خواسته های خود صحبت کنید:

مهم است که عمیق ترین ترس ها، امیدها و رویاهای خود را با شریک زندگی خود در میان بگذارید تا صمیمیت عاطفی دوباره میان شما ایجاد شود. فکر کردن و به اشتراک گذاشتن این افکار و احساسات می تواند به هر دوی شما کمک کند تا متوجه شوید که احتمالاتی فراتر از طلاق برای ازدواج شما وجود دارد.

ارتباط خود را با همسرتان تقویت کنید:

در محبت و ابراز علاقه به شریک زندگیتان سخاوتمند باشید. این امر کمک می کند تا عشقی را که زمانی با هم داشتید دوباره زنده کنید. همسرتان را همانطور که دوست دارید دوست داشته شوید، دوست بدارید. و تلاش کنید در زندگی به او عشق بورزین

پذیرای تغییر باشید:

اگر احساس می کنید تغییر در روال روزانه یا تعاملات به رابطه شما کمکی می کند حتما با آن موافقت کنید. روشن کنید که تمام تلاش خود را خواهید کرد، اما این را هم بدانید که ممکن است کمی طول بکشد تا به آن ها عادت کنید.

به دنبال روانشناس باشید:

زوج درمانگر به شما کمک می کند تا به واسطه یک میانجی بی طرف و با استفاده از تکنیک های زوج درمانی  مشکلات را حل کنید. زوج درمانگر یک دیدگاه عینی ارائه می کند و می تواند درمورد راهبردهای ارتباطی، حل تعارض و راهنمایی های کلی برای بهبود ازدواج به شما کمک شایانی کند. در صورتی که همسرتان به مراجعه به مشاوره زوج درمانی اعتقادی ندارد ما نکاتی را برای شما در مقاله همسرم به مشاوره زوج درمانی اعتقاد نداره! قرار دادیم تا تا بدانید در صورت داشتن همچین مشکلی چه کار هایی باید انجام بدهید.

کلام پایانی

طلاق عاطفی می تواند مرحله قبل از طلاق قانونی باشد و یا می تواند بدون رسیدن به مرحله طلاق قانونی  به دلایلی مانند فرزندان، مشکلات مالی و غیره برای همیشه در یک ازدواج باقی بماند. 

طلاق عاطفی در طول مراحلی به آرامی رخ می دهد تا جاییکه بسیاری از زوجین حتی متوجه درگیر بودن در آن نمی شوند. اگر احساس می کنید که رابطه تان به مرحله طلاق عاطفی نزدیک می شود و یا دچار آن شده است بهترین کار می تواند راهکارهای گفته شده در این مقاله  باشد که بر شما و همسرتان تمرکز دارد و تمام سعی را دارد که رابطه تان را بهبود ببخشد.همچنین کمک یک زوج درمانگر به شما بهترین راهکارها را ارائه می دهد.

شما میتوانید با استفاده از دکمه های زیر این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. وسوالات خود در قسمت نظر ها ازما بپرسید. 

ادامه مطلب
خیانت به همسر و ۴ دلیل علمی آن
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *