مشاوره قبل ازدواج

نقش خانواده در ازدواج

یکی از سوال های مهمی  که برای خیلی از جوان ها و حتی خانواده ها وجود دارد این است که نقش خانواده در ازدواج فرزندان چقدر است؟

خانواده، اولین پایگاه اجتماعی است که فرد در آن رشد کرده و ارتباطات اجتماعی و قواعد زندگی کردن را می‌آموزد. مسلما خانواده‌ها پروسه ازدواج فرزندانشان را به صورت مستقیم یا غیر مستقیم تحت تاثیر قرار می‌دهند. دوستی‌های قبل از ازدواج در صورتی که به صورت درست و اصولی انجام شود، تاثیر مهمی در شناخت طرفین از یکدیگر می‌گذارد. و می توان گفت نمی توان از نقش خانواده در ازدواج چشم پوشی کرد.

 در این بین نیز نقش خانواده در ازدواج به خصوص در مدت زمان جلسه خواستگاری و دوران نامزدی بسیار پررنگ است. والدین نیز در زمان ازدواج فرزند خود، متحمل فشارهای روانی زیادی می‌شوند چرا که خواهان خوشبختی فرزندان خود هستند و از طرفی از پیامدهای شکست در ازدواج فرزندشان و تعارضات آتی آن بیم دارند. به همین دلیل خواهان نظارت کامل بر فرآیند ازدواج فرزندشان هستند.

پس از به دنیا آمدن فرزندان، پدر و مادر مستقیما برای تربیت کودک دست به کار می‌شوند. آن‌ها با انتخاب محیط‌هایی که مورد تایید خودشان است، از جمله دوستان و خانواده، مدرسه، فعالیت‌های فرهنگی و… سعی می‌کنند تا کودک را نزدیک به مدلی که مورد تایید خودشان باشد تربیت کنند.آن‌ها در نهایت در نوجوانی با هدایت فرزندشان برای شغل یا تحصیلات نیز به شیوه‌ای در زندگی آینده او تاثیر می‌گذارند.

علاوه بر موارد ذکر شده که به طور غیر مستقیم بر ازدواج تاثیر می‌گذارند، والدین نقش مهمی در پیدایش ضمیر ناخودآگاه دارند. نحوه تعاملات والدین با یکدیگر و روابطی که با فرزندان دارند، آینده روابط عاشقانه آن ها و همچنین انگیزه‌های ازدواج‌ آن ها  را تحت تاثیر قرار می‌دهند. به طوری که ممکن است فرزندان در آینده به فردی علاقه مند شوند که موقعیتی مشابه آنچه با والدینشان تجربه کردند، برایشان تداعی شود.

خانواده ها در ازدواج چه نقشی دارند

نقش خانواده در ازدواج و سبک های تربیتی:

زمانی که جوانی تصمیم به ازدواج می‌گیرد، خانواده او سعی می‌کنند تا معیارهای خود را به طرق مختلف وارد انتخاب‌های فرزندانشان کنند.

 خانواده‌ها بر اساس سبک‌های فرزندپروری خودشان اقدام به هدایت  می‌کنند.

و می توان گفت از مهمترین نقش خانواده در ازدواج فرزند سبک های تربیتی مختلف است .

: سبک‌های فرزندپروری  به شرح زیر هستند

۱.سبک مقتدر

خانواده‌هایی با این سبک موفق‌ ترین فرزندان را پروش می‌دهند. آن‌ها به کودکان انتخاب کردن و مسئولیت پذیری و مهارت انتخاب کردن و تصمیم گیری را می‌ آموزند. 

این خانواده‌ها کودکان را آماده زندگی و چالش‌های پیش رو می‌کنند. این افراد در روابط بعدی و ازدواج نیز سازگارتر هستند و به طور کلی از مهارت‌های لازم برای ازدواج موفق در سطح بالاتری برخوردار هستند. در این شرایط والدین به طور غیر مستقیم فرزند خود را در امر ازدواج هدایت می‌کنند و نقش خانواده در ازدواج بسیار مهم است  ولی تصمیم نهایی با خود فرد است.

 1. سبک مستبدانه

سبک مستبدانه روشی است که در آن پدر و مادر با کنترل و تصمیم گیری برای فرزندان خود سعی می‌کنند تا فرزندان را به شکل دلخواه‌شان کنترل کنند. این کنترل کردن باعث می‌شود تا فرزندان آن‌ها مضطرب و خشک باشند.

 درست است که آن‌ها پیرو قوانین خانواده خود بار می‌آیند اما معمولا وابسته بوده و در حل مشکلات خود ناتوان‌اند. آن‌ها نیازمند کمک گرفتن روزانه برای حل مشکلاتشان هستند. مسلما در این خانواده، دخالت والدین در ازدواج در بیشترین سطح احساس می‌شود.و در این سبک نقش خانواده در ازدواج فرزندان به صورت مستقیم است. 

۳. سبک سهل گیرانه

والدین سهل گیر بسیار پذیرنده هستند و همواره فرزندان خودشان را تایید می‌کنند. آن‌ها هموراه به فرزند خود این باور را می‌دهند که نیازی به تلاش نیست و همواره از دیگران برتر هستند. این کودکان معمولا نازپرورده‌اند و نمی‌توانند در زمان چالش‌های مختلف آن را مدیریت کنند. این کودکان معمولا پس از شکستشان دیگران را به شدت مقصر می‌دانند.

 در این خانواده، فرد می‌تواند هر تصمیمی که در مورد ازدواج دارد را عملی کند، بدون اینکه والدین نظر یا راهنمایی خود را اعمال کنند. فرد در صورت شکست ازدواج، خانواده را مقصر می‌داند، از این رو برای فرزندان پروش یافته با این سبک، نقش خانواده در ازدواج بسیار حائز اهمیت است.

۴. سبک بی اعتنا

این سبک فرزندپروری آسیب زننده ترین نوع والدگری است. والدین این خانواده‌ها از نظر عاطفی ارتباط بسیار کم و سردی را با فرزندان دارند. والدین در خانواده‌های بی اعتنا وقت بسیار کمی را برای فرزندانشان گذاشته و کودکان آن‌ها معمولا دچار وابستگی به مواد اعتیاد آور و دیگر مشکلات روانی می‌شوند.

 خانواده با سبک بی اعتنا در ازدواج هم معمولا کمترین نظارت را اعمال می‌کنند و نقش خانواده در ازدواج در این نوع فرزندان بسیار کمرنگ است.

چه مشکلاتی به دلیل نقش خانواده در ازدواج ممکن است برای جوانان ایجاد شود؟

در ادامه به مشکلاتی که خانواده می‌تواند در مراحل مختلف زندگی مشترک فرزند خود تاثیر بگذارد، اشاره می کنیم:

 • کنترل:

کنترل در والدین می‌تواند به روش‌های مختلفی اتفاق بیافتد. این حالت معمولا در تعارضات بین افراد و تصمیم گیری‌ها خود را نشان می‌دهد و معمولا در ابتدا موثر و بعد از مدتی نتیجه عکس می‌دهد.ما در مقاله ازدواج سنتی یا مدرن به صورت کامل به این موضوع پرداختیم

 • ایجاد مشکلات مالی:

با توجه به اینکه اکثر افرادی که داوطلب ازدواج می‌شوند، معمولا توان اقتصادی محدودی دارند؛ خانواده‌ها می‌توانند در این شرایط با ایجاد سدهای مالی و تحت فشار قرار دادن افراد از این نظر برای آن‌ها شرایط سختی را ایجاد کنند.

 • قطع حمایت:

از نقش خانواده در ازدواج می‌توان به حمایت آنان اشاره کرد. حمایت خانواده‌ها که هم به صورت اقتصادی و هم به صورت عاطفی است، می‌تواند در زمان جدا شدن و انتخاب شریک زندگی متزلزل شود. در واقع آن‌ها با قطع حمایت خود نیز شرایط را برای افراد تا حدودی سخت می‌کنند.

خانواده ها در زندگی فرزندان چه نقشی دارد

خانواده ها در ازدواج فرزند چگونه رفتار کنند؟ (نقش صحیح خانواده در ازدواج )

خانواده ها در امر ازدواج باید مهمترین راهنما برای فرزندانشان باشند و برای  نقش خانواده در ازدواج به صورت صحیح خانواده ها باید موارد زیر را رعایت کنند:

حرف های فرزندتان را بشنوید:

برای اینکه فرزند شما زندگی مشترک موفقی داشته و احساس خوشبختی نماید شما باید به عنوان والد به حرف او خوب گوش دهید و دلایل عقلی و احساسی آنها را شنیده و اگر نیاز به منطق و راهنمایی داشتند آنها را کمک کنید. اگر بخواهید با موضوع ازدواج فرزندان خود دیکتاتورمآبانه رفتار کنید قطعا فرزندتان احساس خوشبختی نخواهد کرد.

 فرزندتان را درک کنید:

فرزندتان را درک کنید و از دید او به ازدواجش بنگرید تا به میزان علاقه او به فرد مورد نظرش یا به زندگی آینده اش پی ببرید. والدینی که مسیر ازدواج را از زاویه دید فرزندشان نگاه می کنند و احساس درونی او را درک می کنند؛

 می توانند او را به یک ازدواج موفق رهنمون سازند. اگر والدین درک صحیحی از شرایط روحی جوان خود نداشته باشند، فرزند آنها در مسیر انتخاب همسربه برخی رفتارها مانند ناسازگاری و حرف نشنوی و لجاجت و تصمیمات عجولانه می پردازد.

تعیین تکلیف نکنید:

در زمانی که فرزندتان درگیر انتخاب همسر است، هوشمندانه رفتار کرده و به گونه ای رفتار نکنید که فرزندتان گمان کند؛ شما تصمیم دارید برای او تعیین تکلیف نمایید.

 بیان نظرات باید طوری باشد که جوان احساس نکند آزادی عمل ندارد و حیطه مشخصی برای او تعیین شده است. در این زمان والدین باید در قالب یک پیشنهاد و بدون تاکید و خیلی دوستانه نظر خود را اعلام کنند و در نقش یک پیشنهاد دهنده ظاهر شوند.

موضع گیری نکنید:

در زمانی که فرزندتان برای ازدواج فرد مورد نظر خود را پیشنهاد می کند و اسم شخص خاصی را بیان می کند، شما نباید در مقابل او موضع گیری کنید و مثلا فلانی هرگز! یا فلانی یا پدر و مادرت! بهتر است در این مواقع موضع گیری نکرده و در صورتی که نظر مخالفی دارید، نظر خود را حساب شده و با آرامش بیان کنید که او دچار بد بینی و برداشت موضع گیری از رفتار شما نشود.

او را از تفاوت ها نترسانید:

والدین باید فرزند خود را راهنمایی کرده و به او بگویند در هر زندگی مشترکی دو نفر با یکدیگر تفاوت ها و اشتراکاتی دارند. به عنوان افراد با تجربه در زندگی مشترک به جوان خود یادآوری کنید که از اشتراک های خود و همسر آینده اش نهایت استفاده را برای خوشبخت شدن ببرد و او را از تفاوت ها نترسانید و بگذارید جوان شما آمادگی مواجهه با تعارضات پیش از ازدواج را کسب کند. 

به او بگویید که نباید از هر اشتراکی گمان به خوشبختی مطلق ببرد و به خاطر یک سری تفاوت ها زندگی با فرد مورد نظرش را در نظرش مانند یک کابوس جلوه ندهید.

نظرتان را تحمیل نکنید:

برخی والدین متاسفانه مدام سن و سال فرزند خود را به رخ کشیده و با این روش سعی می کنند او را به ازدواج ترغیب کنند. ازدواج اجباری جز پشیمانی چیزی نخواهد داشت. 

برخی والدین نیز به جز ترغیب به ازدواج، روی ازدواج فرزندشان با فرد موردنظرشان تاکید می کنند. شما بعنوان پدر و مادر اگر قصد معرفی فردی را به جوان خود دارید یا می خواهید او را به ازدواج تشویق کنید، صرفا باید به عنوان یک پیشنهاد صحبت خود را مطرح کنید تا هر گونه استنباط اجبار در ذهن جوانتان از آن دور شود. این یک مورد نقش خانواده در ازدواج می باشد .

 انتخاب نهایی را به عهده فرزند خود بگذارید:

در ازدواج فرزندتان طوری رفتار نکنید که او حس کند از خودش هیچ اراده ای ندارد. والدین باید نظر موافق یا مخالف خودشان اعلام را کنند ولی در نهایت تصمیم گیری را به عهده خود فرزند بگذارند زیرا اوست که باید مسئولیت یک عمر زندگی را به دوش کشد و کسی تا آخر این مسئولیت را به دوش می کشد که خودش از اول انتخاب کرده باشد.

کلام پایانی:

هدف از ارائه این مقاله، بررسی نقش خانواده در ازدواج فرزندان بود و همانطور که ذکر شد، خانواده ها وظیفه دارند که فرزندان خود را از لحاظ روانی، اجتماعی و عاطفی برای رسیدن به ازدواجی موفق آماده کنند. 

همچنین دانستیم که ازدواج ها باید با اطلاع خانواده ها انجام بپذیرد و در طول این مسیر، خانواده نباید فرزندان را محدود ساخته و نظرات خود را بر آنها تحمیل کنند.

 اما باید در طول تمام این مسیر، درکنار فرزند باشند و نظرات و راهنماییهای خود را به آنها منتقل کنند و این اطمینان را نیز به فرزند بدهند که تصمیم نهایی را خودش میگیرد.برای حل اختلاف نظرها در خانواده یکی از بهترین راهها مراجعه به متخصص مشاوره قبل ازدواج است .  

شما میتوانید این مطلب را از طریق دکمه های زیر با دوستان خود به اشتراک بگذارید و سوالات خود را از در قسمت نظرها با ما در میان بگذارید.

ادامه مطلب
چگونه ترس از ازدواج را تشخیص دهیم؟
بازگشت به لیست

4 دیدگاه در “نقش خانواده در ازدواج

 1. علی گفت:

  تحمیل خانواده در ازدواج خیلی بده باید توافق و درک هم بیشتر بشه

  1. synapsepsy گفت:

   ۱۰۰٪‌ درک متقابل خیلی از مشکلات رو حل میکنه

 2. غنچه گفت:

  سلام خیلی سایت خوبی دارین
  و مقاله های خیلی خوبی دارین
  یه سوال وقت مشاوره حضوری می خواستم
  چطور میتونم ازتون وقت بگیرم
  خیلی ممنون

  1. synapsepsy گفت:

   سلام ممنونم از نگاهتون
   در هدر سایت دکمه وقت مشاوره رو بزنید هم فرم قرار داده شده هم شماره واتساپ
   توصیه میکنم از طریق فرم اقدام کنید
   با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *