روابط عاطفی

نشانه های عاشقی

نمی توانید از فکر کردن به او دست بردارید و لحظه شماری می کنید تا او را دوباره ببینید. در هنگام دیدن او تپش قلب گرفته و به محض خداحافظی حس می کنید که دل تنگ او شده اید. این ها همه نشانه هایی از عاشقی هستند، حداقل بر اساس فیلم ها و رمان های عاشقانه. اما نشانه های فراوان تجربی و علمی دیگری نیز وجود دارد که مشخص می کند شما عاشق طرف مقابلتان شده اید.

می توان گفت دانشمندان دقیقا معنای ” عاشق شدن” را مشخص کرده اند. محققان دریافته اند که مغز فرد عاشق با کسی که شهوت را تجربه می کند بسیار متفاوت بنظر می رسد. 

مطالعات انجام شده توسط هلن فیشر، انسان شناس دانشگاه راتگرز و یکی از متخصصان برجسته در زمینه پایه بیولوژیکی عشق، نشان داده است که در مرحله ” عاشق شدن” ترکیبات شیمیایی خاصی در مغز ترشح می شود که در سایر اوقات اثر کمتری از این ترکیبات در مغز وجود دارد.

اگر در حال ملاقات کسی هستید  و یا به مرحله ای از تعهد در رابطه فعلی خود رسیده اید، ممکن است سوالات زیادی درمورد احساساتی که تجربه می کنید داشته باشید و ممکن است از خودتان بپرسید که عشق چه حسی دارد و نشانه های عاشقی چیست؟

 مطالعات زیادی درمورد عشق و چگونگی آن و نشانه های عاشقی وجود دارد که دلایل آن، مراحل

عاشق شدن و نشانه های عشق واقعی را بررسی کردند. در  این مقاله سعی می کینم به نشانه های عاشقی و اینکه چگونه می توان به این یقین رسید که این حس، حسی زودگذر است یا در حال تجربه کردن عشق واقعی هستیم، اشاره کنیم.

مراحل عاشق شدن در سایت سیناپس

مراحل عاشق شدن چیست؟

هنگامی که در مورد علائم عاشق شدن و نشانه های عاشقی صحبت می کنید، درک این نکته مهم است که بدانیم فرآیند عاشق شدن طی مراحل مختلفی اتفاق می افتد.  به گفته دکتر جان گاتمن متخصص زوج درمانی و ازدواج، مراحل عاشق شدن شامل سه مرحله اساسی می باشد:

  1. لیمرنس

لیمرنس حالتی از شیفتگی یا وسواس نسبت به شخص دیگری است که شامل یک شور و شوق همه جانبه و زیاد در اوایل آشنایی است. متخصصان بر این باورند که این مرحله زمانی اتفاق می افتد که برخی از مسائل رشد دوران کودکی به طور کامل حل نشده است و یا مقدار کمی از سرتونین در بدن وجود دارد.

 بنابراین، شما در این مرحله خیال پردازی می کنید که شخص دیگری می تواند شما را نجات دهد و این باعث می شود تا فرد مقابل را فرشته نجات خود دیده و برای رسیدن به او هر کاری انجام دهید. گاهی این مرحله می تواند شروع کننده ی روابط سمی یا لیمرنس  باشد.

  1. جلب اعتماد:

گرچه ممکن است در مرحله قبل هم، شروع به اعتماد کردن نسبت به یکدیگر کنید اما در این مرحله اعتماد کردن شما نسبت به یکدیگر وارد مرحله جدیدی می شود. شما در این مرحله باید تمام تلاش خود را برای ایجاد رابطه ای با اعتماد دو طرفه کنید.

شهوت و اشتیاقی که در مرحله لیمرنس (عشق سمی) برجسته است ممکن است شروع به محو شدن کند؛ بنابراین رابطه تان ممکن است دچار چالش های جدید شود و با ناهمواری هایی در رابطه مواجه شوید. این ناهمواری ها می تواند شامل غلبه بر ترس ها، شک ها و احساسات آزاردهنده باشد.

  1. بنا کردن تعهد و وفاداری:

در مرحله نهایی زوج ها یاد می گیرند که یکدیگر را گرامی بدارند و از آنچه در رابطه دارند قدردانی کنند. زوج ها در این مرحله، برای ایجاد یک رابطه پایدار و ایجاد توازن عادلانه قدرت در رابطه تلاش می کنند.

در اینجا بعد از بیان مراحل عاشقی، به نشانه های عاشقی  می پردازیم.

تجزیه و تحلیل احساساتان:

نظر و احساسات خود درمورد شریک زندگیتان را مورد بررسی قرار دهید:

 بدیهی است که بررسی احساس شما نسبت به کسی که با او وارد رابطه شده اید یا شریک زندگیتان به شما کمک می کند تا متوجه شوید که عاشق هستید یا خیر. با این حال، تنها یک روش ثابت و همیشگی برای فهمیدن عاشق شدن وجود ندارد.

آیا فکر می کنید شریک زندگی شما خاص و منحصر به فرد است؟ 

زمانی که فردی به عشق مبتلا می شود، تمایل دارد تا ویژگی های مثبت شخص مقابل را بیشتر جلوه دهد و نسبت به ویژگی های منفی بی تفاوت باشد. در این هنگام فرد عاشق تصور می کند که شریک زندگی اش تا حدی متمایز از سایر افراد و به طور واقعی خاص و منحصر به فرد است

آیا هنگامی که از هم دور هستید، حتی برای مدت کوتاهی دلتان برای او تنگ می شود؟

زمانی که فردی عاشق می شود، به خصوص در مراحل اولیه، می خواهد همه وقتش را با فرد مورد علاقه بگذراند. می توان این چنین گفت که میزان دلتنگی شما برای یک شخص می تواند به میزان علاقه شما به او مربوط باشد. میزان دلتگی شما می تواند یک شاخص قوی برای اینکه آیا شما عاشق هستید یا نه باشد.

آیا شریک زندگی خود را به عنوان یک شخص مستقل دوست دارید؟

شاید عجیب بنظر برسد، اما بسیاری از مردم بنظر می رسد که در رابطه ای عاشقانه هستند در حالیکه که خود شخص مقابل را دوست ندارند. زمانیکه عاشق هستید، اینگونه فکر می کنید که شریک زندگیتان شخصیت مطلوبی دارد و شما عاشق شخصیت او هستید. یک رابطه اساسی همراه با دوست داشتن و دوستی یک پیش نیاز مهم برای عشق است.

در نظر بگیرید که آیا از موفقیت شریک خود حمایت می کنید یا خیر:

اگر عاشق هستید، واقعا باید بخواهید که شریک زندگیتان در تمام مراحل زندگی اش موفق شود. یکی از نشانه های عاشقی این هست که از پیشرفت ها و رشد او هیجان زده خواهید شد. اکثر مردم در مقابل دستاوردهای دیگران، حتی دوستان نزدیکشان، احساس عقب ماندگی می کنند، اما تفاوت عشق این است که وقتی شریک زندگیتان موفق می شود این احساس را دیگر تجربه نمی کنید.

حتی اگر اخیرا شکست های زیادی را متحمل شده اید، باز هم اگر کسی که عاشقش هستید به موفقیتی دست یابد شما احساس خوب موفقیت را از او خواهید گرفت و این از نشانه های عاشقی است.

به آینده خود فکر می کنید:

هنگامی که عاشق می شوید، تمایل دارید این احساس را در دراز مدت نگه دارید ؛ از این رو هنگامی که درمورد آینده خود، مانند شغل جدید یا نقل مکان به یک شهر جدید، رویاپردازی می کنید به احتمال زیاد فرد مورد نظر خود را از جهاتی در این رویا دخیل می کنید. همچنین هنگامی که تصمیمات بزرگی برای آینده خود می گیرید، نمی توانید بدون حمایت یا حضور فرد مورد علاقه تان آن را تصور کنید.

اگر آینده را با او هنگام تشکیل خانواده با کودکان می بینید و به این فکر می کنید که آیا او پدر یا مادر خوبی خواهد شد و یا درباره شیوه تربیتی فرزندتان با هم گفتگو می کنید، همه این ها می تواند نشانه ای از عشق باشد.

آیا به پیر شدن با شریک زندگی خود فکر می کنید؟ آیا ایده پیر شدن کنار هم را دوست دارید؟ آیا پنجاهمین سالگرد با هم بودنتان را تصور می کنید؟ همه این ها می تواند به این معنی باشد که شما می خواهید زمان طولانی و دور و درازی را با هم بگذرانید و دوست دارید آینده زندگیتان حتما کنار یکدیگر باشد و آینده ای جدا از هم را تصور نمی کنید.

به احساس خود نسبت به عیب های شریک زندگیتان رسیدگی کنید:

درحالیکه در مراحل اولیه عاشقی، تنها ویژگی مثبت طرف مقابل را در نظر می گیرید و فقط به آن توجه می کنید اما به مرور زمان شاهد  ایرادات و عیب های او نیز می شوید.
اینکه شما به راحتی اعتراف می کنید که شریک زندگیتان نقص هایی دارد و می توانید با وجود این نقص ها او را بپذیرید، می تواند نشانه خوبی باشد. ایده کامل و ایده آل بودن شریک زندگیتان زمان زیادی نمی برد که فرو می پاشد و بعد از گذر زمان شما باید بتوانید ویژگی های بد را در کنار ویژگی های خوب او بپذیرید.

 یکی از مهم ترین علائم عاشق بودن، توانایی پذیرش خصوصیات منفی فرد مورد علاقه می باشد. علاوه بر این، این توانایی به شما کمک می کند تا به او متعهد بمانید.
آیا می توانید در مورد عیوب او با هم صحبت کنید؟ آیا می خواهید به او کمک کنید تا اگر نقص هایش مانع موفقیتش می شود، آن ها را بهبود ببخشد؟ اگر تصمیم دارید که به شریک زندگی خود کمک کنید تا به بهترین نسخه خود تبدیل شود، این نشانه زیبایی از عشق است.

آیا با هم سازش دارید:

زمانیکه افراد مبتلا به عشق می شوند، حاضرند با هم سازش کنند. وقتی شما و شریک زندگیتان با هم اختلاف نظر دارید، باید بتوانید تصمیماتی بگیرید که برای هر دوی شما سودمند باشند. عشق یعنی اینکه بخواهید شخص دیگری احساس راحتی و شادی کند؛ بنابراین اگر عاشق هستید باید حاضر به سازش و مصالحه با یکدیگر باشید.

توجه به رفتارها:

ببینید آیا می خواهید دیگران شریک زندگیتان را دوست داشته باشند یا نه:

یکی از مهم ترین نشانه های عاشقی این می باشد که روی تاثیری که او بر دوستان و اعضای خانواده می گذارد، سرمایه گذاری خواهید کرد. توجه کنید که هنگامی که او با افراد نزدیک زندگیتان ملاقات می کند شما چه احساسی را تجربه می کنید و با خودتان بررسی کنید که چقدر برایتان مهم است که افراد مهم زندگیتان احساس مثبتی به او داشته باشند.

دایره روابط اجتماعیتان نقش زیادی در موفقیت رابطه عاشقانه شما دارد. اگر واقعا هم عاشق شخصی باشید، اما خانواده و یا دوستانتان او را مورد تایید قرار ندهند، در رابطه تان مدام دچار تنش خواهید بود. اگر عاشق باشید، به شدت تحت تاثیر اینکه دیگران چگونه او را درک و مشاهده می کنند قرار خواهید گرفت.

اگر متوجه شدید که به نحوه رفتار دوستان و اعضای خانواده با شریک زندگیتان توجه زیادی می کنید، این می تواند نشانه خوبی باشد. این بدان معناست که شما روی موفقیت و پایداری رابطه تان سرمایه گذاری کرده اید و حتی ممکن است عاشق شده باشید.

چگونه حسادت را در رابطه تان تجربه می کنید:

حسادت در واقع جزء سالم یک رابطه عاشقانه و از نشانه های عاشقی است. با این حال، نحوه تجربه حسادت مهم است. از نظر تکاملی، حسادت حسی منطقی است که بدان معناست که شما به تهدیدات احتمالی مشکوک هستید و همچنین به موفقیت رابطه خود متعهد هستید.

هر چند، حسادت اگر خود را در شک و بدگمانی نشان دهد می تواند سمی باشد. بی اعتمادی نشانه ای از عدم عاشق بودن است. اگر نیاز به چک کردن ایمیل ها و پیامک های او را دارید، بهتر است رابطه خود و احساساتتان را دوباره ارزیابی و بررسی کنید.

آیا احساس می کنید که می توانید خود را بدون سانسور بیان کنید:

اگر وارد یک رابطه عاشقانه می شوید و به طرف مقابل عشق می ورزید، باید در مقابلش احساس دوست داشته شدن را نیز تجربه کنید. بسیاری از مردم احساس عاشق شدن را به این صورت توصیف می کنند که توسط شخص مورد علاقه درک می شوند. از این رو، برای درک شدن نیاز به بیان کردن خود و احساساتتان دارید.

آیا احساس می کنید می توانید بدون ترس از قصاوت در مورد خود و مشکلات خود صحبت کنید؟ آیا می توانید احساسات منفی را که تجربه می کنید و یا حتی احساسات خودخواهانه را بدون اینکه شریک زندگیتان کمتر دوستتان بدارد، مطرح و بیان کنید؟

آیا احساس می کنید که می توانید با شریک زندگیتان مخالفت کنید، حتی درمورد مسائل بزرگ؟ برای مثال، اگر عقاید مذهبی یا سیاسی متفاوتی دارید، آیا احساس می کنید که او به عقاید شما احترام می گذارد حتی اگر آن ها را به اشتراک نگذارید؟

آیا هنگامی که با او هستید می توانید خودتان باشید؟ آیا می توانید از حس شوخ طبعی خود استفاده کنید، بلند بلند بخندید، به راحتی گریه کنید و در نهایت طیف کاملی از احساسات را در اطراف او تجربه کنید؟

اگر پاسخ این سوالات مثبت است یعنی رابطه ی شما سرشار از نشانه های عاشقی ست.

آیا در کنار او احساس خوشبختی می کنید؟

اگرچه این ممکن است بدیهی بنظر برسد، اما بسیاری از مردم بعد از مدتی متوجه می شوند که در کنار فرد مورد علاقهشان شاد نیستند. در حالیکه، او تنها فرد و یا تنها انگیزه شادی شما نباید باشد، اما باید در کنار یکدیگر و در حضور او هیجان، لذت و شادابی واقعی را تجربه کنید. لازم نیست هر روزتان پر از اتفاقات هیجان انگیز باشد بلکه هر روز مشتاقانه منتظر دیدن او باشید کافی است.

این نکته به این معنی نیست که شما در همه مواقعی که با هم هستید باید خوشحال باشید. چنین انتظاری واقع بینانه نیست؛ زیرا حتی بین افراد بسیار سازگار نیز گاهی اوقات درگیری و اختلاف نظر اتفاق می افتد. 

با این حال، تحقیقات نشان می دهد که رابطه تجربیات مثبت به منفی در روابط موفق حدود ۲۰/۱ است. در نهایت می توان گفت شما در یک رابطه عاشقانه، اساسا در حضور شریک زندگیتان نسبت به زمان های تنهایی باید احساس خوشحالی و شادابی بیشتری کنید.

احساس ناراحتی مداوم در اطراف شریک زندگیتان و هنگام بودن در کنار او می تواند یکی از نشانه های یک رابطه مشکل ساز باشد.

 

یکی از نشانه های عاشقی همایت است

شناخت علائم بیولوژیکی:

واکنش های ذهنی خود را در نظر بگیرید:

زمانیکه عاشق می شوید، مغز شما سه ماده شیمیایی، فناتیلامین، دوپامین و اکسی توسین ترشح می کند. این مواد شیمیایی تاثیر عمده ای بر رفتار عاطفی شما دارند. به طور خاص دوپامین با مسیرهای ” پاداش” مغز شما مرتبط است، به این معنی که احساس ” عاشق بودن” چیزی است که مغز شما از آن لذت می برد و می خواهد بیشتر آن را تجربه کند.

در طول مراحل اولیه عشق، ممکن است متوجه خلق و خوی شدید، عزت نفس بالا و تمایل به انجام کارهایی شوید که برای شما غیر عادی است. برای مثال، ممکن است برای انجام حرکات عاشقانه بزرگ مانند خرید هدایای گران قیمت الهام بگیرید.

شما همچنین ممکن است احساسات منفی خاصی را نیز تجربه کنید. ممکن است ترس شدیدی از طرد شدن داشته باشید و حالات ناگهانی را تجربه کنید. علاوه بر این، ممکن است لحظات حساس و مهم را بارها و بارها در ذهنتان مرور کنید که آیا فلان کار درست بوده و یا آیا حرفتان در هنگام شام احمقانه بنظر رسیده یا نه که در صورت کنترل نکردن این افکار ممکن است احساسات منفی زیادی را تجرب کنید.

مراقب تغییرات فیزیکی باشید:

با توجه به مواد شیمیایی آزاد شده توسط مغز در طول عاشق بودن، تعدادی از واکنش های فیزیکی نیز وجود دارد. اگر یکی از موارد زیر را تجربه می کنید ممکن است عاشق باشید و این موارد نشانه های فیزیکی عاشقی هستند:

  • افزایش انرژی
  • از دست دادن اشتها
  • ضربان و تپش قلب
  • احساس لرز
  • سختی در نفس کشیدن

از خواسته های جسمانی خود آگاه باشید:

اگر عاشق باشید از نظر فیزیکی، تمایل به شریک زندگی خودرا تجربه خواهید کرد. این نباید صرفا به شکل میل جنسی باشد، بلکه باید در میل به لمس و در آغوش گرفتن در طول روز نیز ظاهر شود.

اکسی توسین ماده ای است که نیازهای جسمانی شما را در زمان عاشقی تامین می کند و گاهی از آن به عنوان هورمون نوازش یاد می شود. در طول روز متوجه خواهید شد که می خواهید شریک زندگیتان را ببوسید و در آغوش بگیرید. زماینکه عاشق می شوید می خواهید همیشه با شخص مورد نظر تماس فیزیکی داشته باشید.

کلام پایانی:

عاشق شدن یکی از عجیب ترین و شگفت انگیزترین چیزهایی است که یک انسان می تواند تجربه کند. و در حالیکه  تجربه عشق برای همه متفاوت است، اما برخی از افکار و احساسات مشترک وجود دارد که می تواند به افراد کمک کند تا تشخیص دهند که در حال حاضر چه احساساتی را تجربه می کنند. 

ممکن است یکی از نشانه های واضح عاشقی را تجربه کنید، مانند اینکه نمی توانید به فردی غیر از شخص مورد علاقه فکر کنید، یا احتمال دارد نشانه های دیگری از عشق را پشت سر بگذارید.

هر چه که باشد، شکی نیست که عاشق شدن در دنیای امروز هزارتویی پیچیده است. ما در این مقاله سعی کردیم مهم ترین نشانه های عاشقی را گردآوری کرده و با مثال بررسی کنیم. هر زمان که نمی دانستید که با این عشق و این احساس چه کاری انجام بدید به یاد بیادرید که مشاوره روابط عاطفی می تواند باری شما کمک خوبی باشد.

شما می توانید با استفاده از دکمه های زیر این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذازید و سوالات خود را در قسمت نظر ها از ما بپرسید

ادامه مطلب
ارتباط با جنس مخالف
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *