روابط عاطفی

بعد از طلاق چه کنیم؟

بعد از طلاق یک فرد چه کار می کند؟ این یک نگرانی رایج برای افراد بعد از طلاق و  بعد از جدا شدن از همسر سابقشان است. البته، برخی افراد احتمالا آنقدر از روند طلاق ممکن است خسته باشند که دلشان نخواهد به فرداهای بعد از طلاق فکر کنند و این احساسی کاملا طبیعی است. با این حال، باید بدانید که طلاق می تواند اولین قدم قدرتمند برای فصلی جدید و هیجان انگیز در زندگی شما باشد. ترک عادت متاهل بودن می تواند زمان طاقت فرسایی برای هر فرد را رقم بزند. اگر هم اکنون در حال گذراندن مراحل جداییتان هستید،  مشاوره قبل طلاق را هرگز فراموش نکنید زیرا ممکن است خوشبختی برایتان بسیار دور به نظر برسد. اگر حقیقت را بخواهید باید بگوییم، در حالیکه ممکن است در حال حاضر آینده روشنی را نتوانید تصور کنید اما اگر بخواهید حتما می توانید زندگی شادتری را بعد از طلاق تجربه کنید. ما در این مقاله به شما کمک خواهیم کرد که زندگی و روزهای  شادتری را بعد از طلاق برای خود رقم بزنید.

چکارهایی را باید بعد از جدایی انجام دهیم

هوش عاطفی خود را توسعه دهید:

احساسات خود را بپذیرید و سعی نکنید با آن ها مقابله کنید. تحقیقات نشان داده است که پذیرش احساسات اولیه بعد از طلاق به شما کمک می‌کند تا به طور مثبت به جلو حرکت کنید و بعدا احتمال رویارویی با احساسات منفی را کاهش می دهد. ” من فکر می کنم مهم است که نه تنها تشخیص دهید چه احساسی دارید، بلکه این احساسات را تصدیق نیز کنید. ما نمی خواهیم شما احساسات خود را سرکوب کنید یا دائما از خود انتقاد کنید؛ زیرا در این صورت شانس بسیار کمتری وجود دارد که بتوانیم از تجربیات زندگی درس گرفته و رشد کنیم.”

به یک گروه پشتیبانی و حمایت بپیوندید

صحبت کردن در مورد  آنچه در ازدواج شما اتفاق افتاده بسیار مهم است. اگر با افرادی دوست شوید که بتوانند درک کنند که اکنون چقدر شرایط  برای شما دشوار است که همه چیز تغییر کرده است، کمتر احساس انزوا خواهید کرد. یک روان درمانگر، گروه پشتیبانی طلاق، یا یک دوست حامی و آگاه به شما کمک می کنند تا افکار و احساساتی را که ممکن است باعث اضطراب شما شود را حل کنید.

هدف های جدیدی را تعیین کنید

حالا که بدون همسرتان وارد مرحله جدیدی از زندگی خود شده اید بهترین زمان برای ارزیابی مجدد اهداف شخصی است. ممکن است بخواهید در نظر بگیرید که آیا در مسیر شغلی درستی قرار گرفته اید، آیا نیاز به ارتقای مهارت های خود دارید یا به دنبال آموزش بیشتر هستید. با تهیه فهرستی از تمام کارهایی که از انجام آن ها لذت می برید، شروع کنید. به عنوان مثال، شاید شما از فعالیت های زیر لذت می برید:

  • پخش موسیقی
  • نقاشی
  • مجسمه سازی
  • مراقبه در جنگل
  • گذراندن یک روز در ساحل
  • بازدید از موزه یا گالری هنری
  • شرکت در فعالیت های خارج از منزل مانند پیاده روی، کوهنوردی و سفرهای کمپینگی

ممکن است بخاطر فشارهای ذهنی اخیر،  فراموش کرده باشید که واقعا از انجام چه فعالیتی لذت می برید. این علایق را دوباره پیدا کنید و برای آن ها وقت بگذارید.

به عنوان یک والد تنها، به جلو حرکت کنید

اگر فرزند دارید،  بعد از طلاق این را قبول کنید که اکنون تنها هستید. این پذیرفتن ممکن است سخت ترین قدم برای شما بعد از طلاق باشد. شما باید از گذشته فاصله گرفته و اگر فکر می کنید طلاق و جدایی بهترین گزینه برای خانواده شما بوده است دیگر به سایر افکار منفی توجه نکنید و بعد از پذیرفتن این واقعیت شما آماده هستید که به عنوان یک والد مجرد با  فصل جدیدی از زندگی کنار فرزندتان روبرو شوید.

انتظار از دست دادن برخی از دوستان را داشته باشید

وقتی از همسرتان جدا می شوید و طلاق می گیرید، طبیعی است که برخی روابط تیره و تار شود. اگر آن ها به تصمیم شما احترام نمی گذارند یا از تصمیم شما حمایت نمی کنند، طبیعی است که شما برای حفظ آرامش خود بخواهید دیگر رابطه تان را با این افراد ادامه ندهید. به دنبال دوستان جدیدی باشید که از شما حمایت می کنند و به شرایط و تصمیم شما احترام می گذارند. دوستانی را انتخاب کنید  که بدون هیچ قضاوتی شما را بهره مند از حمایت عاطفی می کنند.

هر چند وقت یکبار برای خود هدیه بخرید

این احتمال وجود دارد که هنگام طلاق، پول زیادی را به دلایل مختلف خرج کرده باشید. در حالیکه هنوز می خواهید پولتان را پس انداز کنید ولی سعی کنید هر چند وقت یکبار یک هدیه برای خود  بخیرید. به یاد داشته باشید، اکنون هدایایی از طرف همسر نخواهید داشت( اگر قبلا چنین بوده)بنابراین مانند یک دوست با خودتان رفتار کنید و قبل از هرچیزی خود را دوست داشته باشید. بعد از طلاق، به یادآوری این نکته که باید بهترین دوست خود باشید بسیار زیاد نیاز خواهید داشت، ضمن اینکه حتما نباید شخصی در زندگیتان باشد که خوشحالیتان را به بودن او گره بزنید بلکه خودتان می توانید دلیل خوشبختی و حال خوب خودتان باشید.

این احساس که باید کاری انجام می دادید و انجام ندادید را متوقف کنید

ممکن است احساس کنید که طلاق بدترین اتفاقی است که تا به حال در زندگیتان رخ داده است، اما واقعا باید یک قدم به عقب بردارید و کل فرایند را ارزیابی کنید. ممکن است متوجه چیزهایی درمورد خودتان یا حتی مهم تر از آن در مورد همسرتان شوید که به وضوح به شما نشان دهد که طلاق بهترین گزینه برای شما و همسر سابقتان بوده است. علاوه بر این  شما بهترین کار ممکن را انجام داده اید؛ از این رو این امر باعث می شود تا  احساسی که شما باید فعالیت دیگری انجام می دادید تا سرانجام ازدواجتان به طلاق ختم نشود را دیگر تجربه نکنید.

به طور سازنده سوگوار باشید

به گفته دکتر گیلبرتسون، سوگواری برای جنبه های مثبت ازدواج تان اشکالی ندارد، در واقع تصدیق این احساسات حرکتی سالم است. هم چنین او معتقد است، که ممکن است با دفن و پنهان کردن احساس سوگواری خود در لحظه احساس بهتری داشته باشید و طوری رفتار کنید که انگار همه چیز خوب است، اما انکار معمولا بهترین راه برای رسیدن به نقطه سلامت عاطفی نیست. بعد از طلاق و در مسیر روبرو شدن با صفحه جدیدی از زندگی قطعا با احساس سوگواری روبرو خواهید شد و اما نکته مهم تر این است که تصمیم به نادیده گرفتن آن ها ممکن است زمان بهبودی و برگشتن به زندگی عادی را برایتان  کندتر کند. اگر اتفاقی چیزی را می بینید یا می شنوید و آن  شما را یاد گذشته می اندازد، ممکن است آن اتفاق شما را واقعا ناراحت کند و این اشکالی ندارد. احساسات خود را احساس کنید نه اینکه وانمود کنید که این احساسات وجود ندارند. گاهی اوقات یک گریه خوب تمام چیزی است که شما به آن نیاز دارید.

چگونه غم را در پایان زندگی مشترک کنترل کنیم

بر روی موارد مثبت تمرکز کنید:

به خاطر داشته باشید که با تمرکز بر چیزهایی که ندارید و نمی توانید انجام دهید، خود را فلج می کنید. هنگامی که احساس کردید که به احساسات منفی و نگرش های منفی نزدیک شده اید، یک قدم به عقب بردارید و همه چیزهای خوبی را که در زندگی دارید به خود یادآوری کنید. بعد از طلاق، این احساس که بر روی موارد منفی تمرکز بیشتری کنید ممکن است بیشتر رخ دهد؛ مانند نداشتن شریک زندگی و یا تنها سرپرست فرزندتان بودن،  اما شما بهتر است با این نگرش ها به روش موثری مقابله کنید. در این راه مراجعه به روان درمانگر می تواند بسیار زیاد  در مسیر مقابله با نگرش های منفی و تمرکز بر موارد مثبت کمک کننده باشد.

خودتان را ببخشید:

دکتر گیلبرتسون خاطر نشان می کند:

<< شجاعتی که برای بررسی مسائل اصلی شما لازم است، شما را متقاعد می کند که شما انسانی شجاع و در حال رشد هستید که سزاوار محبت و احترام است.>>

به راحتی می توان به طلاق به عنوان یک شکست نگاه کرد، اما فقط به این دلیل که ازدواج به نتیجه نرسید این معنی را نمی دهد  که شما مقصر هستید. شما باید به کلیت این مسیر نگاه کرده و ازاین  تجربه خود در مراحل دیگر زندگی و سایر روابط استفاده کنید.

اولویت خودتان هستید:

اگر تا به حال یک کمدی رمانتیک دیده اید، ممکن است فکر کنید که ساده ترین راه برای ادامه کار این است که فرد جدیدی را پیدا کنید و در برخی موارد این کار جواب می دهد. با این حال، حرکت خیلی سریع به سمت یک شریک دیگرممکن است شما را بیش از آنچه تصور می کنید به عقب براند. شما باید به این گزاره که

” قبل از اینکه بتوانید دیگری را دوست داشته باشید باید خود را دوست داشته باشید”

توجه کنید و به آن باور داشته باشید. عجله ای برای وارد شدن به یک رابطه جدید وجود ندارد، پس قبل از اینکه بخواهید با فرد جدیدی آشنا شوید، کمی به خود فرصت دهید تا بهبود پیدا کنید.

به پیروزی های کوچک خود توجه کنید:

شاید این فعالیت  کمی ساده به نظر برسد اما بعد از طلاق می تواند تاثیری شگفت انگیز بر روی احساسات شما داشته باشد. هر روز، برای انجام کاری که به شما نشان می دهد در مسیر پیشرفت هستید قدم بردارید. برای مثال، فصلی از کتابی را بخوانید که سال ها قصد خواندن آن را داشتید، اما هنوز آن را عملی نکردید. این شاید قدمی کوچک باشد اما بر روحیه شما می تواند تاثیری شگفت انگیز داشته باشد.

کودکان را وارد پیچیدگی های طلاق نکنید:

بخواهید یا نه، طلاق زندگی فرزندان شما را بدون رضایت آن ها کاملا تغییر می دهد؛ بنابراین به خاطر آن ها، سعی کنید تا جاییکه ممکن است در رابطه با همسر سابق خود و امور طلاق فرزندان را وارد دعواها و جدل ها نکنید. حتی اگر همسر سابقتان به شما خیانت کرده است توهین به او در مقابل فرزندان هیچ فایده ای ندارد. اگر آن ها به اندازه کافی بزرگ هستند، سعی کنید به جای نگه داشتن آن ها در تاریکی مطلق، توضیح دهید که چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

فعالیت بدنی داشته باشید:

باور کنید یا نه، ورزش می تواند برای احساسات مسدود شده شما مانند معجزه عمل کند. دکتر گیبلرتسون توضیح می دهد:” ورزش باعث ایجاد احساسات خوب می شود. همانطور که هدف گذاری و رسیدن به آن ها باعث ایجاد احساسات خوشایند می شوند.  شما با همه چیزهایی که از سر می گذرانید، شایسته  تجربه احساساسات  خوب هستید. یک رژیم تناسب اندام یا یک هدف جدید خلق و خوی شما را تقویت می کند و همینطور باعث افزایش عزت نفستان می شود.” سعی کنید چند بار در هفته برای دویدن  به بیرون بروید. هر بار که شروع می کنید، برای اینکه چقدر می خواهید پیش بروید، هدف تعیین کنید و در هر بار، سعی کنید کمی بیشتر بدوید. اینکه بتوانید به خودتان نشان دهید چقدر می توانید  قوی باشید و به هدفی که تعیین کرده اید دست پیدا کنید، احساس شگفت انگیزی خواهید داشت.

از روابط اجتماعی خود غافل نشوید:

زمانیکه احساس پوچی و بی حوصلگی می کنید، اجتماعی بودن ممکن است آخرین کاری باشد که می خواهید انجام دهید. اما سعی کنید خود را مجبور کنید که با افرادی که دوستشان دارید در ارتباط باشید. مشغول ماندن بیشتر از چیزی که فکرش را می کنید به شما کمک می کند تا از حال و هوای بی حوصلگی و پوچی بیرون بیایید. همچنین بودن در کنار کسانی که دوستشان دارید همان چیزی است که بعد از طلاق به آن نیاز دارید تا ذهن خود را از آزار عاطفی که تجربه کرده است دور نگه دارید.

کلام پایانی

اگر واقعا با عواقب طلاق خود دست و پنجه نرم می کنید، به دنبال کمک حرفه ای باشید. به یاد داشته باشید که شما شکست خورده نیستید و فردی هستید که تجربه ای متفاوت از ازدواج را کسب کرده است. ما در این مقاله سعی کردیم به طور کلی به روش ها و فعالیت هایی اشاره کنیم که می تواند بعد از طلاق برای شما مفید باشد و شما را در روند بهبودی و برگشت به زندگی و رویارویی با فصلی جدیدی از زندگی کمک کند.دوست داشتن خود قبل از ورود به رابطه ی جدید، بخشیدن خود، همچنین  انکار نکردن احساسات  و تعیین دوباره هدف ها و سرگرمی هایی که قبل از طلاق و یا در حین زندگی مشترک با همسر سابقتان آن ها را از یاد برده بودید، از روش هایی بود که ما در این مقاله برای فعالیت های بعد از طلاق ذکر کردیم.

شما می توانید سوالات خود را در قسمت نظرها با ما در میان بگذارید ؛ برای شتراک این صفحه با دوستان خود می توانید از دکمه های زیر استفاده کنید.

ادامه مطلب
ویژگی های یک رابطه عاطفی سالم چیست؟
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *