زوج درمانی

مشاوره قبل از طلاق

درست مانند مشاوره ازدواج برای عبور از نقاط سخت و نفس گیر در زندگی مشترک، مشاوره قبل از طلاق نیز دقیقا همین کار را انجام می دهد. طلاق، یک فرآیند طولانی و سخت است؛ 

بنابراین مشاوره قبل از طلاق همان اتفاقی است که می تواند به زن و مرد کمک کند تا سلامت روانی خود را متعادل نگه داشته و آن ها را از مشکلات احتمالی در آینده آگاه کند. اگر فرزندان نیز در این پروسه درگیر باشند مشاوره قبل از طلاق امری ضروری است؛ زیرا  در هر فرآیند طلاق، بیشترین آسیب متوجه کودکان می شود.

طلاق، به ندرت آسان است و اغلب می تواند بسیار ناراحت کننده و حتی آسیب زا باشد و متاسفانه ما شاهد افزایش امار طلاق در ایران هستیم. به همین دلیل، داشتن یک مشاور برای کمک به شما میتواند بسیار ارزشمند باشد. اکثر اوقات انجام مشاوره  قبل از طلاق مفید است، حتی اگر یکی از طرفین یا هر دو، خواهان پایان ازدواج باشند. 

می پرسید چرا؟ به این دلیل که مشاوره قبل از طلاق هم به شما این امکان را می دهد که مطمئن شوید طلاق پاسخ مناسبی برای مشکلات زناشویی شما است و هم به شما کمک می کند تا بیاموزید که با کمترین اختلاف ممکن این روند را سپری کنید. در این مقاله به تعریف مشاوره قبل از طلاق، مواردی که میتوان از مشاوره قبل از طلاق انتظار داشت و همچنین مزایای آن اشاره خواهیم کرد.

مشاوره قبل از جدایی در سیناپس

مشاوره قبل از طلاق چیست؟

زمانیکه زن و شوهر متوجه می شوند که ازدواجشان دیگر کارساز نیست و زمان خاتمه دادن به آن گویی فرا رسیده است، می توانند به یک درمانگر مراجعه کنند و وضعیت خود را توضیح دهند. 

درمانگر به زوجین کمک می کند تا روند را برنامه ریزی و تسهیل کرده و به آن ها یاد می دهد که چگونه به شیوه ای مسالمت آمیز ارتباط برقرار کنند تا بتوانند بهترین راه حل ها را برای مشکلات پیش رو بیابند.

 بسیاری از زوج ها در آستانه طلاق هستند و سال ها به همین شکل زندگی می کنند. آن ها از مشاوره قبل از طلاق بهره نمی گیرند؛ زیرا  به مزایای مشاوره قبل از طلاق اعتقادی ندارند. اما مشاوره قبل از طلاق، که نوعی زوج درمانی است، ثابت کرده است که  در بسیاری ازموارد مفید واقع شده است و بسیاری از روابط و افراد  را نجات داده است.

بهترین کار برای یک زوج که دارای مشکلات متعددی در روابط زناشویی خود می باشند، این است که بلافاصله بعد از بروز مشکلات به یک زوج درمانگر مراجعه کنند. اگر زوج درمانی نتوانست راه حل جدید و موثری را ارائه دهد و زوجین همچنان نیاز به جدایی داشتند، زوج درمانگر، خود پیشنهاد مشاوره قبل از طلاق به آن ها می دهد و مشاوره قبل از طلاق را برای زوجین به کار می برد.

از مشاوره قبل از طلاق چه انتظاری باید داشت؟

مشاوره قبل از طلاق با حضور هر دو طرفین رابطه انجام می شود و پس از مدتی که در حضور درمانگر سپری می شود، می توانید موارد زیر را انتظار داشته باشید:

 • بهبود ارتباط موثر و بهتر بین زوجین:

  اغلب زوج هایی که تصمیم به جدایی گرفته اند حتی نمی توانند به طور مثبت و سازنده با یکدیگر گفتگو کنند، بنابراین مشاوره قبل از طلاق در میان موارد دیگر به آن ها کمک می کند تا یک گفتگو و مکالمه مثبت و کارساز با یکدیگر داشته باشند.
 • گفتگوی مسالمت آمیز و متمدنانه درمورد مشکلات احتمالی:

   یادگیری برقراری ارتباط موثر با یکدیگر به آمادگی برای فرآیند طلاق و جدایی کمک می کند. یادگیری این گفتگو شما را هنگام بروز مشکلات و مسائل مختلف در مراحل گوناگون طلاق، به آرامشی وا می دارد که قبل از اینکه در جریان این گفتگوی مسالمت آمیز باشید، از وجود آن بی اطلاع بوده اید.
 • یافتن بهترین راه برای رفاه کودکان:

  وضعیت فرزندان در فرآیند طلاق باید در اولویت باشد و در صورتیکه والدین نتوانند مشکلات مربوط به آن ها را حل کنند، درمانگر در جلسه مشاوره قبل از طلاق، والدین را تشویق می کند تا بیشتر برای فرزندان تلاش کرده و راهکارهای عملی برای حل مشکلات و بهبود وضعیت آن ها ارائه می دهد.
 • برنامه ریزی و یافتن سالم ترین روش برای جدایی:

    
  حتی زوج های خوشبخت نیز در هنگام برنامه ریزی برای موارد مختلف دچار درگیری می شوند، از این رو برنامه ریزی برای زوجینی که در آستانه طلاق و جدایی هستند می توانند بسیار مشکل باشد. مشاوره قبل از طلاق، به آن ها کمک می کند تا برنامه ریزی های لازم را انجام داده تا مسیر جدایی برای آنان هموارتر شود.
متارکه در زندگی

مزایای مشاوره قبل از طلاق:

حتی اگر شما شروع کننده فرآیند جدایی باشید، خاتمه دادن به یک رابطه طولانی مدت و عاطفی می تواند دشوار باشد.

به احتمال زیاد احساس غم و اندوه می کنید، زمانی که دریابید شریک زندگیتان فردی مناسب برای شما نبوده است. مشاوره قبل از طلاق به شما این امکان را می دهد که به جای ثابت ماندن در زمان و غم و اندوه خود از جدایی، به جلو حرکت کنید. یک مشاوره قبل از طلاق می تواند به شما کمک کند تا مزایای سبک زندگی جدید خود را ببینید. در ادامه به برخی از این مزایا به طور مفصل اشاره خواهیم کرد:

 • درک چرایی دوام نیاوردن ازدواج:

اولین مزایای مشاوره قبل از طلاق این است که ممکن است به شما کمک کند تا دریابید که چرا ازدواجتان به نتیجه نرسید.

 این امر می تواند به شما کمک کند که اگر در آینده خواهان ورود به رابطه طولانی مدت دیگری شدید، شریک سازگارتر و مناسب تری پیدا کنید. شاید بسیاری از مردم این را نمی دانند، اما دانستن اینکه چرا ازدواج قبلی شما دوام نیاورده است، تفاوتی ایجاد می کند. شکست یک ازدواج به ندرت فقط تقصیر یک نفر است، اما درک دلایل شکست آن می تواند تفاوتی مانند رشد و پیشرفت فردی را باعث شود.

 علاوه بر این، شما می توانید از ازدواج قبلی خود به عنوان یک تجربه مفید برای روابط آینده خود استفاده کنید. احتمالا فکر می کنید که مشاوره قبل از طلاق می تواند یک ازدواج را نجات دهد و مانع جدایی زوجین شود، اما همچنین طی سال ها تحقیق مشخص شده است که این نوع مشاوره یک روش عالی برای هموار کردن مسیر حتی برای روابط عاطفی آینده شما است.

 به عنوان یک انسان، اگر از اشتباهات گذشته خود درس نگیریم، ناگزیر به تکرار آن ها هستیم. به همین دلیل مشاوره قبل از طلاق می تواند بسیار کارساز و مفید باشد.

 • مدیریت کلی زندگی:

برخلاف آنچه که اکثر مردم از آن آگاه هستند، طلاق می تواند در زندگی شما به شدت گیج کننده و پرفراز و نشیب باشد. بسیاری از افراد بر این باورند که می توانند چنین تغییر شدیدی در زندگی را به تنهایی مدیریت کنند، اما به سرعت عوارض تنها مدیریت کردن را خواهند دید. همانطور که در پروسه طلاق قرار می گیرید، همچنان باید زندگی کاری، سایر روابط و جنبه های دیگر زندگی خود را مدیریت کنید.

 این مدیریت کردن ها می تواند برای یک نفر به تنهایی زیاد باشد. به همین دلیل، داشتن یک مشاور برای ارائه راهنمایی های حرفه ای که به طور خاص متناسب با شرایط شما می باشد، می تواند در این دوره از زندگی بسیار کمک کننده باشد. این نوع مشاوره می تواند شما را در دستیابی به عادات بهتر نیز کمک کند و از این رو می توانید در روند طلاق قدم های موثرتری بردارید.

 • حفظ سلامت عاطفی و روانی:

زمانی که در موقعیتی قرار گرفتید که در حال جدایی از کسی بودید که زمانی قصد داشتید بقیه عمر خود را با او بگذرانید، طبیعی است که طیف وسیعی از احساسات مختلف را تجربه کنید. این احساسات می تواند شامل شرم، ناامیدی، خشم، رنجش و احساس گناه باشد. اگر این احساسات به درستی مدیریت نشوند، واقعا می توانند بر سلامت عاطفی و روانی شما تاثیر بگذارند. 

ممکن است فکر کنید به تنهایی و به آسانی می توانید این احساسات را کنترل کنید، اما وجود یک مشاور در بخشی از زندگیتان می تواند تفاوتی بزرگ ایجاد کند؛ زیرا درمانگر در مشاوره قبل از طلاق بینشی خاص و درست از رویداد ها و وقایع اتفاق افتاده دارد و از این لحاظ می تواند کمکی شایان به شما در مدیریت وقایع و احساسات کند.

 هنگامی که در حال گذراندن مراحل طلاق هستید، دوست دارید که مطمئن شوید که خود را بیش از حد تحت فشار قرار نمی دهید. به همین دلیل است که ما در این شرایط مشاوره قبل از طلاق را به افراد توصیه می کنیم، تا با داشتن یک سیستم پشتیبانی درست بتوانند از این مرحله به درستی و با کمترین آسیب ممکن عبور کنند.

 • محافظت از فرزندان خود در طول فرآیند طلاق:

طلاق و جدایی یک برهه چالش برانگیز برای هر فردی، به خصوص کودکان است. متاسفانه، زمانیکه زوج ها در حال جدایی هستند ممکن است چنان درگیر مسائل مربوطه و موقعیت های گوناگون شوند که فراموش کنند چگونه طلاق بر فرزندانشان تاثیر می گذارد. 

یکی از مهم ترین نقش هایی که مشاوره قبل از طلاق ایفا می کند در واقع برای شما یا همسرتان نیست؛ بلکه برای نحوه مدیریت کودکان در این برهه خاص می باشد. امری غیر معمول نیست که بچه ها همه چیز را به خود نسبت می دهند و خود را مسئول جدایی والدین می دانند. از این رو، مشاوره قبل طلاق می تواند به والدین در آستانه جدایی کمک کند تا چگونگی مدیریت صحیح  این احساسات کودکان خود  را یاد بگیرند. 

از طرفی این درمانگران دانش و تجربه حرفه ای برای کمک به والدینی که قصد دارند جدا شوند را دارند و این دانش به آن ها این امکان را می دهد تا از فرزندان خود محافظت کرده و اطمینان حاصل کنند که آن ها در این روند آسیب نمی بینند.

 این بدان معناست که کودکتان نیز همچنین با یک درمانگرهمان طور که شما مشغول مشاوره قبل از طلاق هستید، در ارتباط خواهد بود. درمانگر به کودک کمک می کند تا درک  بهتری از مراحل طلاق از تصمیم اولیه تا زندگی پس از جدایی والدین داشته باشد. علاوه بر این، بودن یک درمانگر کنار کودک به او این امکان را می دهد تا شرایط را بیشتر درک کند و دریابد که او مقصر اتفاقات در حال وقوع نیست.

 • مطمئن شدن از تصمیم جدایی:

همه کسانی که به مشاوره قبل از طلاق مراجعه می کنند، کارشان به جدایی نمی کشد. در بسیاری از موارد، زوجین ممکن است متوجه شوند که با مشکلی که با آن روبرو هستند را بدون جدا شدن از هم حل کنند. 

مسلما این روش برای هر زوجی کارساز نیست و مواقعی وجود دارد که طلاق بهترین راه حل برای دو طرف است. با این وجود، مراجعه به یک مشاور می تواند شما را مطمئن کند که شما و همسرتان برای تصمیم به جدایی عجولانه و بدون فکر اقدام  نکرده اید و اطمینان حاصل کنید که جدایی بهترین راه حل موجود برای رابطه ی شما دونفر می باشد.

 هر چند که راه دشواری پیش رویتان باز می شود، اما با مراجعه به مشاوره قبل از طلاق میتوانید دریابید که این مسیر سخت و دشوار را چگونه با اطمینان سپری کنید.

 • نکات مهمی که باید بخاطر بسپارید:

مشاوره قبل از طلاق تفاوت عمده ای برای مراجعین ایجاد می کند و می تواند تضمین کند که آن ها این مسیر انتقالی یعنی گذر از زندگی متاهلی به زندگی مجردی را مسالمت آمیز سپری می کنند و چالش های این دوران را به بهترین وجه ممکن می توانند مدیریت کنند. 

هدف ما از گفتن مدیریت این چالش ها این نیست که این برهه از زندگیتان بدون هیچ اندوه و غمی طی خواهد شد بلکه مهم این است که چگونه مشاوره قبل از طلاق به شما کمک می کند تا با این غم و اندوه  کنار بیایید و آن را به درستی پشت سر بگذارید. 

در مشاوره قبل از طلاق علاوه بر دلیلی که منجر به جداییتان شده است، چیزهایی که از این شراکت یادگرفته اید و اینکه آن ها چگونه به رشد فردی شما کمک کرده اند را بررسی می کنید و این خود می تواند قدمی مثبت در زندگیتان باشد.

چه زمانی به مشاوره قبل از طلاق نیاز دارم؟

اگر مطمئن نیستید که آیا مشاوره قبل از طلاق برای شما مناسب است، نشانه هایی وجود دارد که می تواند شما را در مسیر درست راهنمایی کند. به طور خاص، علائم هشداردهنده ای وجود دارد که ممکن است نشان دهد شما به کمک یک زوج درمانگر نیاز دارید. در ادامه به برخی از رایج ترین این علامت ها می پردازیم:

 • بیزاری از خود یا احساس ناامیدی
 • احساس بی ارزشی در رابطه
 • کناره گیری اجتماعی و منزوی شدن
 • عصبانیت غیر کنترل
 • از دست دادن علاقه به فعالیت هایی که در رابطه قبلا برایتان لذت بخش بوده اند
 • افسردگی مزمن
 • اضطراب یا نگرانی بیش از حد که در توانایی شما برای فعالیت های روزمره اختلال ایجاد می کند
 • مشکلات خواب

کلام پایانی:

زمانیکه زوجین تصمیم به جدایی می گیرند مشکلات شروع به رخ دادن می کنند. پروسه طلاق، می تواند پروسه ای سخت، دشوار و نفس گیر باشد و موانع زیادی را بر سر راه زوجین بگذارد. در این مسیر پر فراز و نشیب مشاوره قبل از طلاق می تواند مانند موهبتی بزرگ برای زوجینی باشد که از آن بهره می برند.

 در مشاوره قبل از طلاق، دلیل این تصمیم و حتی راهکارهایی برای انتخاب های دیگر بررسی می شود تا زوجین با اطمینان خاطر در این مسیر قدم بردارند. 

ما در این مقاله، ابتدا به تعریفی از مشاوره قبل از طلاق پرداختیم، سپس به مواردی که می توان از جلسات مشاوره قبل از طلاق انتظار داشت صحبت کردیم و در ادامه به مزایای آن اشاره کردیم. امید است که با خواندن این مقاله کمکی هر چند کوچک  به کسانی شود که تصمیم به جدایی گرفته اند و می خواهد این مسیر پر از فراز و نشیب را طی کنند.

شما می توانید با استفاده از دکمه های زیر این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و سوالات خود را در قسمت نظرها از ما بپرسید.

ادامه مطلب
زوج درمانی چیست ؟‌
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *