مشاوره قبل ازدواج

۱۲ سوالی که باید قبل ازدواج از شریک زندگیتان بپرسید

زمانیکه تصمیم می گیرید رابطه تان را جدی کنید ممکن است تصور کنید که همه چیز را درمورد یکدیگر می دانید. با این حال هنوز موضوعات زیادی وجود دارد که زوج ها باید درباره شان صحبت کنند، اما  اغلب از پرسیدن سوالات قبل ازدواج غفلت می کنند ، تا زمانیکه بعد از ازدواج به مشکلاتی بر‌می‌خورند و در می یابند که بسیاری از موضوعات را قبل از ازدواج کردن و جدی کردن رابطه باید با یکدیگر مطرح می کردند. 

سوالات قبل ازدواج سوالاتی درمورد نیازها، رویاها و انتظاراتی که از زندگی مشترک وجود دارد ، می باشد. 

اگر به نامزدی فکر می کنید، به احتمال زیاد شما به خوبی شریک زندگیتان را بررسی کرده اید. اما آیا شما دو نفر درمورد همه چیز صحبت کرده اید؟ آیا سوالات واقعا معنادار و عمیق از یکدیگر پرسیده اید؟ آیا نظرات، ارزش ها و افکار شریک زندگی خود را به خصوص درمورد مسائل مهم می دانید؟

شاید با خود بگویید که با مراجعه به مشاوره قبل ازدواج نیازی به مطالعه این مقاله را ندارید ، اما بهتر است بدانید که مطالعه این مقاله شما را در مشاوره یک قدم جلو میبرد و دید باز تری در مشاوره خواهید داشت.

همان طور که می دانید یقینا ازدواج یک قدم بزرگ و هیجان انگیز است و بنابراین قبل از غوطه ور شدن در یک تعهد، منطقی است که درمورد اساسی‌ترین سوالات قبل ازدواج بحث کنید. دانستن نظرات و ایده های یکدیگر در خصوص موارد مهم نه تنها به شما کمک می کند زندگی مشترک شادتری داشته باشید، بلکه به شما کمک می کند تا از تعارضات احتمالی در آینده زندگیتان جلوگیری کنید.

شما باید مطمئن شوید که فرد مناسبی را برای ازدواج انتخاب می کنید و اهداف و ارزش های مشترکی دارید. برای همین باید سوالاتی را برای دانستن این موارد شروع به پرسیدن کنید. ما در این مقاله سعی کردیم به مهم ترین سوالات قبل ازدواج که باید از شریک زندگیتان بپرسید اشاره کنیم.

سوال های قبل از ازدواجکه باید بدانیم

معیار انتخاب همسر :

حضور آرامش بخش یک فرد در کنارتان در مراحل سخت زندگی همان چیزی است که به آن نیاز دارید و یکی از معیار انتخاب همسر می باشد ، پس چه بهتر است که آن فرد با شخصیتتان همخوانی داشته باشد و بتواند شما را درک کند. 

از این رو؛ انتخاب همسر می تواند برای هر کسی چالش بر انگیز باشد، اما می توانید معیارهایی را برای خود تعیین کنید تا در این مسیر درست قدم بردارید. معیار انتخاب همسر، شخصی که می خواهید بقیه عمر خود را با او بگذرانید واقعا نیازمند توجه بالا و همینطور هیجان انگیز است. 

بعد از تعیین معیار انتخاب همسر ما به شما پیشنهاد می کنیم که حتما مقاله قبل از خاستگاری چه کنیم؟ را مطالعه کنید. 

برای انتخاب درست، شما هم باید به ندای قلب خود گوش دهید و همچنین از منطق خود بهره ببرید. البته که عشق در انتخاب همسر معیاری مهم است، اما شما باید عواملی دیگر را نیز در معیار انتخاب همسر در نظر بگیرید تا ازدواجی سالم داشته باشید. ما در این مقاله، نکاتی را گردآوری کرده ایم تا به شما کمک کند در تعیین معیار انتخاب همسر درست عمل کرده و این مرحله را با موفقیت پشت سر بگذرانید.

برای اطلاعات بیشتر مقاله‌ی معیار انتخاب همسر را مطالعه کنید. 

 1. اهداف مالی شما چیست و چگونه می توانیم برای رسیدن به آن ها تلاش کنیم؟

گفتگو درمورد مسائل مادی باید قبل از هرچیز دیگر باشد؛ زیرا پول اولین عامل استرس در رابطه بین زوجین است. بنابراین درهمان ابتدا باید درمورد آن صحبت کنید. و میتوان گفت این یک از  سوالات قبل از ازدواج است که اهمیت بالایی دارد ، مثلا شما می توانید سوالاتی از این قبیل بپرسید:

 • چگونه انتظار دارید هزینه ها را تقسیم کنیم؟
 • آیا انتظارات مالی مبتنی بر جنسیت دارید؟
 • آیا ما حساب های خود را ادغام خواهیم کرد؟
 • چگونه هزینه ها را اولویت بندی خواهیم کرد؟

قصد از پرسیدن این سوالات قبل ازدواج این است که متوجه شوید که آیا شما دو نفر از نظر مالی و از نظر مدیریت پول و نه از میزان درآمد با هم سازگار هستید یا خیر.

 1. چگونه به شما در زمان استرس می توانم کمک کنم؟

یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای شریک زندگیتان انجام دهید این است که یاد بگیرید چگونه به او زمانی که ناراحت است کمک کنید. برخی از افراد هنگام استرس و ناراحتی به اطمینان آفرینی نیاز دارند ، برخی به زمان و تنهایی نیاز دارند و برخی دیگر به صحبت و گفتگو جدی.

 به هرحال، هر کسی متفاوت است و نکته مهم این است که زمانیکه واقعا تحت استرس و مشکل هستیم ممکن است نتوانیم این نیازها را به طور کامل بیان کنیم.  معین کردن آن از قبل به این معنی است که شما و شریک زندگیتان می توانید به یکدیگر کمک کنید و با استرس در زمان بروز آن به خوبی کنار بیایید.

 1. آیا شما فرزند می خواهید و اگر جوابتان مثبت است چه زمانی برای فرزند دار شدن آماده هستید؟

ممکن است شما فرض کنید که همه افراد قبل از ازدواج درمورد فرزند داشتن با یکدیگر گفتگو می کنند، اماگاهی اوقات این اتفاق نمی افتد. درحالیکه شما قطعا باید درمورد اینکه آیا هردوی شما فرزند می خواهید یا نه صحبت کنید باید گفتگوی گسترده تری نیز داشته باشید.

 تلاش برای بارداری می تواند در یک رابطه ویرانگر باشد و مواردی می تواند رابطه را چالش برانگیز کند، مثل اینکه شما به روش معمول بچه دار نمی شوید و باید از تجهیزات پزشکی مثل  IVF استفاده کنید یا برای مثال یکی از شما آماده فرزند خواندگی باشد و دیگری نه.

 درست است که همه این موارد قابل پیش بینی نیست اما می توانید نظر شریک زندگیتان را درمورد آن بدانید.  و برخی دیگر  از این موارد می تواند قابل پیش بینی باشد از همین رو بسیار بهتر است که قبل از ازدواج و در مرحله آشنایی در مورد آن ها صحبت کنید.

 اگرچه ممکن است نظرات هر دوی شما در طول زمان تغییر کند اما صحبت کردن زودهنگام می تواند شما را در آگاه شدن نسبت به افکار و نظریات شریک زندگیتان درباره این مهم کمک کند.

 1. انتظارات شما درمورد مراقبت از کودک و فرزندپروری چیست؟

اگر بر سر فرزند داشتن توافق کردید یکی دیگر از سوالات مهم قبل ازدواج  این است که چگونه می خواهید آن ها را تربیت کنید. می توانید سوالاتی از قبیل:” روش شما در تربیت کودک چیست؟ با چه الگویی می خواهی فرزند خود را تربیت کنیم و پرورش دهیم؟ آیا توقعات جنسیتی دارید و تربیت کودک دختر با پسر برای شما فرق دارد؟ 

موقعیت ایده آل شما کدام است_ هر دو خارج از خانه کار کرده و در زمان های مشخص از کودک نگه داری کنیم یا می خواهید یکی از ما زمانش را فقط صرف نگه داری از کودک کند؟ ” بپرسید. همچنین درمورد کودکی و روش تربیت یکدیگر نیز صحبت کرده و نکات مثبت و منفی آن را به اشتراک بگذارید.

شاید الان این به موضوعی نباشد که خیلی بنظر مهم برسد، اما خیلی از کسانی که به مشاوره رجوع می کنند یکی از دقدقه ها و اختلاف بزرگی که دارند نپرداختن به همین سوال قبل ازدواج میباشد.

 1. سبک ارتباطی شما چیست؟

همه می شنوند که ارتباط مهم ترین مولفه رابطه است، اما اگر به نظر می رسد که هر دوی شما سبک ارتباطی متفاوتی دارید، دانستن نحوه برقراری ارتباط سالم می تواند دشوار باشد. می توانید برای فهمیدن سبک ارتباطی یکدیگر سوالاتی از هم بپرسید.

 سوالاتی مانند:

آیا یکی از شما به سرعت احساسات خود را به زبان می آورد و بعد پشیمان می شود؟ آیا یکی از شما به صورت نوشتاری بهتر ارتباط برقرار می کند؟ آیا یکی از شما برای بیان احساسات به زمان نیاز دارد؟

این سوالات و سوالات مشابه کار شما برای درک سبک ارتباطی شریک زندگیتان راحت تر می کند.

 1. خط قرمزتان در رابطه چیست؟

هرکس خط قرمزی دارد. خط قرمز طرف مقابلتان ممکن است درمورد مسائل سنتی مانند، آیا فرزند می خواهید یا نه، با چه روشی می خواهید آن ها را بزرگ کنید و چه انتظاراتی از همسر آینده تان دارید باشد. اما همچنین خط قرمز می تواند کاملا متفاوت باشد. خط قرمز شما می تواند درمورد جایی که باید زندگی کنید، پروژه ای که با علاقه مندی می خواهید آن را دنبال کنید یا اهداف شغلی که برای رسیدن به آن ها به حمایت نیاز دارید باشد.

 دانستن این سوالات قبل ازدواج  به شما و شریک زندگیتان حس خوبی نسبت به  چشم انداز آینده زندگی می دهد و اینکه آیا نقطه اشتراکی در این خط قرمز ها دارید یا نه ، نیز به شما می دهد. اگر دو طرف رابطه، خط قرمز های مشترکی داشته باشند شانس بیشتری برای یک رابطه طولانی مدت و موفق وجود دارد.

 1. چقدر به زمان تنهایی و مختص خودتان نیاز دارید؟

هر فردی به زمانی که تنها باشد نیاز دارد، اما برخی افراد بیشتر از دیگران نیاز به این تنهایی دارند. اگر این را درک نکنید که تنها بودن یک نیاز عادی برای شریک زندگیتان است، ممکن است تصور کنید که آن ها در این زمان گوشه گیر، عصبانی و منزوی می شوند.

 اینکه به موقع تشخیص دهید که هر دوی شما به زمانی برای تنها بودن نیاز دارید و علاوه بر آن چگونه این نیاز را بیان می کنید، نه تنها رابطه شما را تقویت می کند بلکه از سردرگمی در آینده رابطه تان نیز جلوگیری می کند. این سوال از دسته سوالات قبل ازدواج هست که خیلی ها اهمیتی به آن نمیدهند.

 1. بزرگ ترین ترستان چیست؟

ازدواج به معنای درک است و نه فقط درک امیدها، رویا ها و جاه طلبی ها، بلکه شامل درک ترس ها، پشیمانی ها و درگیری ها نیز می شود. مطمئن شوید سوالات عمیقی از شریک زندگیتان می پرسید و ازدواج شما سطح عمیق تری از درک را به دنبال خواهد داشت.

مختصصان بر این باورند که همه در خانواده ای پرورش نیافته اند که ازدواج را امری مثبت تلقی کنند. از این رو برای یک ازدواج موفق لازم است بتوانید گفتگوهای صادقانه ای درمورد ترس های خود داشته باشید، به آن ترس ها توجه کرده و با هم به آن ها رسیدگی کنید.

 1. چگونه با خانواده های یکدیگر رفتار کنیم؟

هنگام تلاش برای ایجاد یک خانواده جدید، لازم است که مرزهایی را درمورد خانواده همسر تعیین کنید. عده ای از روانشناسان معتقدند که بسیاری از مردم هنوز به گونه ای به خانواده خود وابسته اند ، طوری که احساس می کنند هنوز افرادی نابالغ هستند که سعی می کنند خانواده خود را راضی نگه دارند.

 اگرچه نزدیکی به خانواده خود دوست داشتنی است، اما ممکن است بعدا چالش هایی را ایجاد کند. به همین دلیل می توان گفت یکی از مهمترین سوالات قبل ازدواج می تواند همین سوال باشد .

یک سوال مهم می تواند این باشد که ” اگر ما متاهل هستیم، چگونه برای اولویت دادن به روابطمان برنامه ریزی می کنیم؟” یا سوالی مانند اینکه “اگر خانواده شما چیزی غیر از خواسته من بخواهد، شما چگونه با آن برخورد می کنید؟”

 همچنین می توانید بپرسید ” ارزش های شما درمورد اولویت دادن به خانواده یکدیگر به عنوان یکی از  زوجین چیست؟ یا “چقدر می خواهید با خانواده های یکدیگر وقت بگذرانیم؟”  این ها سوالاتی هستند که باید حتما برای پیشگیری از مشکلات احتمالی پرسیده شود.

 1. فانتزی های شما در مورد ازدواج چیست؟

“آیا تابحال در مورد آنچه در ازدواج خود به دنبال آن هستید، خیال پردازی کرده اید؟” این سوالی است که باید به گفته متخصصان بپرسید.  شریک زندگی شما ممکن است درباره شب های قرار هفتگی، سفرهای دو نفره، نوع رابطه جنسیتان، نوع زندگی و گذراندن روزهای زندگی مشترکتان خیال پردازی داشته باشد.

اما این خیال پردازی ممکن است آن چیزی نباشد که شما می خواهید. برای جلوگیری از غافلگیری و ناامیدی بهتر است قبل از عروسی درمورد تخیلات زناشویی یکدیگر گفتگو کرده و از آن ها آگاه شوید.

 1. انتظارات شما از رابطه جنسی چیست؟

زوجین ممکن است دیدگاه های متفاوتی درمورد اینکه هرچند وقت یکبار رابطه جنسی باید اتفاق بیفتد، داشته باشند و مهم است صادقانه انتظارات مربوط به آن را بررسی کنید. 

گفتگو درمورد آن بخشی از گفتگو درمورد رابطه است، اینکه درمورد انتظارات و تخیلات خود در پیرامون رابطه جنسی قبل از ازدواج صحبت کنید می تواند در جلوگیری از بسیاری از اختلافات و سردی های زناشویی موثر باشد.

 زمان هایی وجود دارد که به دلایل مختلف میل جنسی شما یا شریک زندگیتان کم می شود اما به این معنی نیست که شما علاقه و محبتتان را به شریکتان از دست داده اید. بسیار می تواند کمک کننده باشد که شما از قبل درمورد این اوقات با یکدیگر گفتگو داشته باشید.

 1. ازدواج برای شما چه معنایی دارد؟

ازدواج برای همه معنی یکسانی ندارد. برخی از مردم فکر می کنند که این یک مشارکت همه جانبه است، اما برخی افراد فکر می کنند که ازدواج فقط یک توافق نامه قانونی است.

 صحبت کردن درمورد انتظاراتتان درمورد ازدواج می تواند به شما کمک کند تا مطمئن شوید که هیچ یک از شما نیازها یا انتظاراتی ندارد که در طول ازدواج برآورده نشود. با صحبت کردن درمورد انتظاراتتان از ازدواج می توانید احساس کنید که با هم به فصل جدیدی از زندگیتان نزدیک می شوید.

چه چیز هایی قبل ازدواج مهم است

کلام پایانی: 

گفتگو و سوالات قبل از ازدواج درمورد مسائل بزرگ و مهم و اطمینان از اینکه نیازها، خواسته ها و انتظارات شما با هم مطابقت دارد می تواند تضمین کند که با اطمینان کامل زندگی مشترک را شروع می کنید. وقتی درمورد مسئله ای شک دارید، شروع به صحبت کردن کنید، سوال بپرسید، گوش دهید و بحث کنید. این کوتاه ترین راه برای عبور از هر مانعی می باشد. 

اهمیت ندادن به هر کدوم از این سوال ها می تواند در اینده به طلاق عاطفی و تعرض (دعوا ) های زناشویی و … منجر شود ، هر چند که در هر کدوم از این چالش ها کمک یک درمانگر می تواند راه حل این چالش ها باشد ،‌  اما همیشه پیشگیری بهتر از درمان است . 

در این مقاله سعی شد درمورد مهم ترین سوالات قبل ازدواج که باید قبل از جدی تر کردن رابطه تان از یکدیگر بپرسید بحث کنیم. این سوالات اینگونه نیست که تمام مشکلات رابطه شما را از بین ببرد، اما مثل واکسنی عمل می کند که می تواند از مشکلات قابل پیش بینی جلوگیری کند.

تنها نکته حائز اهمیت این است که تمام سوالات خود را به یکباره نپرسید؛ زیرا سوالات متفکرانه مستحق پاسخ های متفکرانه هستند که لزوما نباید فورا پاسخ داده شوند.

 اگر شما و شریک زندگیتان به طور جدی به ازدواج فکر می کنید ، قبل از ازدواج زمانی را برای انجام این گفتگوها اختصاص دهید تا بتوانید از نظر و احساس خود و طرف مقابلتان مطمئن شوید. سوالات قبل ازدواج به شما فرصتی می دهد تا بسنجید که آیا ازدواج گام درستی در رابطه تان هست یا خیر.

با استفاده از دکمه های زیر شما می توانید این متن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و سوالات خود را ازما در قسمت نظر ها بپرسید.

 

ادامه مطلب
رابطه زناشویی در دوران نامزدی
بازگشت به لیست

2 دیدگاه در “۱۲ سوالی که باید قبل ازدواج از شریک زندگیتان بپرسید

 1. hany.emk گفت:

  واقعا مفید بود👌🏻✨

  1. synapsepsy گفت:

   ممنون از نگاهتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *